Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR


GLK Editörü'nden...                    Güncelleme:10.10.2000

BİR 'GRUP' EŞCİNSEL

Hayvanlarda yoğun bir şekilde görülen "sürü" psikolojisi insanlarda da kendileri gibi olanlarla beraber olma güdüsü şeklinde karşılık bulur. İşte dernekler, vakıflar, kulüpler bu güdüleri tatmin için vardır. Orada yalnız olmadığınızın, aslında bir "tür" olduğunuzun bilincine varırsınız. "Tür" sözcüğü bu durumun en ilkel açıklaması tabii. Tür yerine bir sosyal grup, ekonomik sınıf ya da ilgi alanını koyabilirsiniz.

Hayvansevenler, bisiklete binmekten hoşlananlar, Volkswagen sahipleri, tütüncüler birliği. Birbirinden çok farklı insanları tek ortak noktaları yüzünden aynı çatı altında birleştiren örgütlenmeler. Türkiye'de herkes elinden geldiğince örgütleniyor. Bildiği kadarıyla, el yordamıyla. '80 İhtilali sonrası kapatılan derneklerden sonra tüm sivil toplum örgütleri sil baştan tekrar keşfetmeye başlamıştı "örgütlenme"yi. Örgütlenme sözcüğü bizim gibi '80 kuşağı çocuklarında hemen "örgüt evi, anarşist, terörist" gibi sözcükleri çağrıştırıp bu sözcüğü her söylediğimizde ya da duyduğumuzda etrafı kolaçan edercesine bakmamıza yol açıyor.

Oysa ki 90'lar her şeyde olduğu gibi bu sözcüğün de içini iyice silkeleyip boşalttı. Tüm dünyada insanların üzerine fışkırtılan teknoloji ve gelişim gazıyla, anlamsızlaştırma, duyarsızlaştırma ve kimliksizleştirme politikası başarılı oldu. Öyle ki en uç politik fikirler bile aynı potada yakınlaştı, eridi kaynaştı. İktidara da bir sol (!) partiyle milliyetçi parti kol kola girip boşuna gelmedi. Kim kimden farklı ki? Düz bir dünya, düz bir ülke. Tek tip insan, uyumlu insan, sorunsuz toplum. İnsanların çeşitliliği, renkliliği, güzellikler getiren farklılığı pek uymadı 90'lara. 70'lerdeki o gökkuşağı havasını bastıran seksenlerde, kara bulutlar yoğunlaştı ve 90'larda yağan ağır yağmur o renkleri sildi süpürdü.

Ancak insanların bu "benzerini bulma" güdüsünü bastırmak mümkün olmadı. Hâlâ dernekler, vakıflar kuruluyor, hâlâ örgütlenmeler göze çarpıyor. Bunca örgütlenmenin arasında ise eşcinseller her on yılı bırakın, her yıl yeniden öğreniyorlar örgütlenmeyi. Balıkların saniyelerle ölçülen hafızaları gibi eşcinsellerin hafızaları. Bir yıl boyunca yaptıklarını, geldikleri noktayı unutup, her sene, öğretim yılı başında hazırlık sınıfından başlayan bir öğrenci gibi aynı şeyleri öğreniyorlar. Hâlâ birinci sınıfa geçemediler. Hatta bazı yıllar daha da önceki seviyelere gidiyorlar.

Geçtiğimiz hafta sonu gerçekleşen beşinci Türkiye eşcinsel gruplar buluşmasında eşcinseller yine öğretim yılının başında yeni bir öğrenci gibiydi. Geçen yıllarda öğrendiklerini unutmuşlar, notlarını kaybetmişler, ellerinde bembeyaz defterleri ve yeni açılmış kalemleriyle öğrenmeye hazırdılar. Türkiyeli eşcinsel gruplar için yeni bir ders yılı daha başladı. Bakalım bu yıl neler öğrenip neler unutacaklar.

Uğur Alper
Diğer yazıları için tıklayın
GL KÜLTÜRÜ

GLK EDİTÖRÜ'NDEN

DERDİNİ SÖYLEMEYEN

EŞCİNSEL DEHALAR

TARİHİN PEMBE
SAYFALARI


ROMEO & ROMEO

JULIET & JULIET

KADIN KADINA

ERKEK ERKEĞE

CİNSİYYET
(GL haber)

MİTLER

GLK MÜZİK

GLK KİTAP

GLK SİNEMA

SAĞLIK

SÖZLÜK

CİNSEL BİLGİLER

MEKANLAR

Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin

 Bu Sayfayı Beğendiysen Arkadaşına Yolla