Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR

Önal Demirci


Güncelleme: 19. 10. 2007

GLK Editörü'nden...

“Bir avuç insan”

15 Ekim’de Strasbourg’da dört feminist ve LGBTT grup, Inform’elles, Over the Rainbow, Support Transgenre Strasbourg, TaPaGes, Türkiye Konsolosluğunun önünde Lambdaistanbul’la dayanışma eylemi yaptı. (http://www.tapages67.org/frameset.html). Bu grupların bazı üyeleri geçen yaz İstanbul’da yapılan Onur Haftası etkinliklerine katılmış, ortak çalışmalar, atölyeler gerçekleştirmişti.

Geçen haftalarda bir gey ve iki travestinin öldürüldüğü nefret cinayetlerine dikkat çekmek için Lambdaistanbul, Bursa’da gerçekleştirilen kefen giyme eylemini 17 Ekim Çarşamba günü İstanbul’da gerçekleştirdi.

Lambdaistanbul LGBTT Dayanışma Derneği’nin kapatılma davası 18 Ekim Perşembe günü görüldü. Dosyanın bilirkişi tarafından incelenmesi için, dava 31 Ocak 2008’e ertelendi. Mahkeme kapısında 20-30 kişilik bir grup vardı, gün içinde Lambdaistanbul’un lokaline gidip bilgi alanlar oldu.

Politik eylemlilik alanında LGBTT bireylerin karşılaştığı birçok zorluk var, gerek toplumsal korkular, gerek cinsiyet kimliği ve cinsel yönelim konularının demokratik tartışma platformlarında hep arka sıralara atılması örgütlenmenin kolunu kanadını bağlayan engeller...

İşte, böyle bir ortamda, haklı davalarına inanan amiyane tabirle “bir avuç” insan yılmadan eylemden eyleme, davadan davaya koşuyor, bir yandan da toplumdaki ayrımcılıklarla, önyargılarla, LGBTT bireylerin sorunlarıyla mücadele ediyor. Örgütlenmenin getirdiği dayanışma duygusu bir yana, sürekli durup kendilerini de sorgulamaktan kaçınmayacak kadar cesur ve çalışkan olmalılar.

Strasbourg’da “bir avuç” insanın yaptığı eylem duyulmadı bile, kefen eylemi ilginçliğiyle biraz dikkat çekse de dava haberleri neredeyse yok denecek kadar az....Peki yılacak mı bu “bir avuç insan”? Yılmayacak kadar güçleniyorlar her geçen gün ve ister engellensin ister üstü örtülmeye çalışılsın, bir yolunu bulup örgütlenmeye ve seslerini duyurmaya devam edecekler..

GL Mekan
ALT KAT

Alt kat, uzun süredir gece dışarı çıkmak istemeyenleri bile davet eden bir yer, rock’tan pop’a farklı tür müzikleri çalmaktan çekinmemesiyle, eşcinsel vergisi almadığı içki fiyatlarıyla, gey lezbiyen trans ayrımcılığı yapmadan tüm LGBTT bireylere kapısını açmasıyla, farklı bir klüp anlayışı, farklı bir müşteri ilişkisi var.

Uzun zamandır, eşcinsellere hizmet ettiğini iddia eden klüp ve barların kapı önlerinde yaptığı ayrımcılıklardan, transfobik ve homofobik davranışlarından bıkanlar için umut vadediyor Alt kat. Geçen haftasonu, tufan gibi yağmura rağmen dolu sayılabilecek mekanda geylerin, lezbiyenlerin, transların birbirlerinden çekinmeden dans edip eğlenmesi bir dayanışma ruhu yaşatıyordu.

Mekanı daha önceden tanıyor olabilirsiniz, sırasıyla Beclup, Bigudi ve Shot clup olan mekan, yeni adının da söylediği üzere, binanın “alt kat”ında... Uzun ve ferah bir koridorun sonunda bar ve dans edilebilecek küçük ama sevimli bir alan var. Küçük “oturma odası” ise soluklanmak, sohbet edebilmek için çok uygun...

Asıl sürpriz ise, gerçek anlamda bir drag queen şov olması...Drag queen’lere bu tarz mekanlarda aşinayız aslında, ama Nesrin Draguerilla eline mikrofonu alıp sıkı bir sohbete girmekten çekinmiyor. Güzel olduğu kadar duyarlı bir drag Nesrin, geçen haftasonu transfobik ve homofobik cinayetlere dikkat çeken bir pankart ve karalara bürünerek girdi aramıza...Stili daha tam oturmamış olsa da, seyirci tecrübesiyle, duyarlılığıyla, esprileriyle çok kısa zamanda yeni bir Huysuz Virjin olabilir doğrusu...

Mekanın 20 Ekim Cumartesi açılış partisi var.
Adres:Atıf Yılmaz Caddesi, Küçük Bayram Sokak, No 1/B İstanbul


Önal DEMİRCİ
Diğer yazıları için tıklayın

 GL KÜLTÜRÜ

GLK EDİTÖRÜ'NDEN

DERDİNİ SÖYLEMEYEN

EŞCİNSEL DEHALAR

TARİHİN PEMBE
SAYFALARI


ROMEO & ROMEO

JULIET & JULIET

KADIN KADINA

ERKEK ERKEĞE

CİNSİYYET
(GL haber)

MİTLER

GLK MÜZİK

GLK KİTAP

GLK SİNEMA

SAĞLIK

SÖZLÜK

CİNSEL BİLGİLER

MEKANLAR

Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin

 Bu Sayfayı Beğendiysen Arkadaşına Yolla