Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR


GLK Editörü'nden...                    Güncelleme:03.10.2000

EŞCİNSEL BULUŞMA

Merhabalar,
Benim geçen haftaki vahim durumum devam etse de hayat aynı hızda, kimseye aldırmadan ilerliyor. Zaman öyle çabuk geçiyor ki. Bir önceki yazımda yaklaştığından bahsettiğim Güztanbul bu hafta sonu gerçekleşecek. Geçen yılki ise sanki daha dündü. Ankara'dan, İzmir'den Hatay'dan, Kayseri'den ve hatta Almanya'dan katılımcılar gelmişti ve onları İstanbul'da misafir etmiştik. Üç gün süren bir festival gibiydi Güztanbul. Parti, tekne gezisi gibi eğlencelerin yanı sıra kimlik ve eşcinsel harekete ilişkin toplantı ve söyleşiler yapılmıştı.

Bu "Eşcinsel Buluşma"ların kısa tarihinden bahsetmek gerekli sanırım. Ankara'da KAOS GL, İstanbul'da Lambdaİstanbul on yıla yakın bir süredir eşcinsel hakları konusunda çalışmalar yapan iki grup. Türkiye'de eşcinsel örgütlenme bu iki grubun merkezinde bulunduğu bir oluşum. Zaman zaman İzmir'de, Bursa'da ve bazı başka şehirlerde de gruplar oluştuysa da ömürleri pek uzun olmadı. Ancak şu anda Ankara'da KAOS GL'nin dışında GayAnkara ve Sappho'nun Kızları olmak üzere iki grup daha var. Bu gruplar gönüllülerden oluşan inisiyatifler.

1998 yılının Eylül ayına kadar Lambda ve KAOS arasında zayıf olan iletişimi güçlendirmek amacıyla ilk toplantı İstanbul'da gerçekleşti ve adına İstanbuluşma dendi. Bu toplantıdan sonra her yıl Nisan'da Ankara'da, Eylül'de İstanbul'da buluşulması kararlaştırıldı. 99 Nisan'ında ilk Baharankara yapıldı. İstanbul'daki toplantıya göre çok daha geniş bir profil çizilmişti ve Anadolu'nun birçok yerinden gey ve lezbiyen vardı. Sonra Eylül için planlanmasına rağmen deprem yüzünden geciken Güztanbul Ekim'de yapıldı. Organizasyon profesyonelce yapılmıştı. İkinci Baharankara ise 2000 Nisan'ında gerçekleşti. Ve Beşinci Eşcinsel Buluşması önümüzdeki hafta İstanbul'da! İki gün sürecek Güztanbul'da ünlü katılımcılarla düzenlenen bir panel yapılacak. Grupların ortak çalışmalar yapabilmesi için zemin hazırlanacak ve iletişim sağlamlaştırılmaya çalışacak.

Dünyadaki hemen hemen tüm eşcinsel gruplar ILGA -International Lesbian and Gay Association (Uluslararası Lezbiyen ve Gey Birliği) çatısı altında birleşmiştir. ILGA da Güztanbul tarihlerine rastlayan bir Avrupa Konferansı yapıyor. Anlayacağınız eşcinsel örgütlenmelerin bir araya gelme güdüsü evrensel. Sonuçta her grup kendi coğrafyasındaki özel şartlarda çalışsa da özde aynı olan birçok noktada bilgi alışverişi yapmak mümkün ve gerekli. ILGA'nın bölgesel toplantıları, dünya konferansı, Eşcinsel Olimpiyatları gibi organizasyonlar da yıllardır bu amaçla yapılıyor.

Haftaya Güztanbul izlenimlerimi miniDEV'de okuyabilirsiniz.

Neşeli kalın.

Uğur Alper
Diğer yazıları için tıklayın
GL KÜLTÜRÜ

GLK EDİTÖRÜ'NDEN

DERDİNİ SÖYLEMEYEN

EŞCİNSEL DEHALAR

TARİHİN PEMBE
SAYFALARI


ROMEO & ROMEO

JULIET & JULIET

KADIN KADINA

ERKEK ERKEĞE

CİNSİYYET
(GL haber)

MİTLER

GLK MÜZİK

GLK KİTAP

GLK SİNEMA

SAĞLIK

SÖZLÜK

CİNSEL BİLGİLER

MEKANLAR

Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin

 Bu Sayfayı Beğendiysen Arkadaşına Yolla