Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR

Önal Demirci


Güncelleme: 01. 09. 2007

GLK Editörü'nden...

Ayağını yere vurarak...

Geçen çarşamba (29/08/2007) ana akım gazetelerin iç gıcıklamak, ürpertmek ve normalle anormalin sınırını çizmek için tekrar ve tekrar üretilen üçüncü sayfa haberlerinden birinde, Amerika'da muhafazakar bir senatörün, bir havaalanının tuvaletinde bir sivil polise ayağını yere vurarak cinsel ilişki teklif ettiğini okuduk. Haberin odağı 'muhafazakar', '62' yaşında bir 'senatörün' 'ahlâka aykırı' böyle bir davranış içerisine girmesiydi; kimse sivil polisin senatörün verdiği mesajı anlamakta zorlanmamasını yadırgamadı.

Eşcinselliğini açıkça söyleyen ve edebi eserlerinde kendi özyaşamından da esinlenen Edmund White, The Beautiful Room is Empty adlı romanında, gençliğinde ABD'de eşcinsel erkeklerin umumi tuvaletlerde nasıl birbirlerini görmeden, kabinler arası kodlar, mesajlar ve nidalarla anlaştıklarını; başka bir (anonim) erkekle konuşmadan ve tanışmadan sevişebilmelerinin yollarını uzun uzun anlatır. Romanın kahramanı ilk cinsel ilişkisini böyle bir tuvalette yaşamıştır. Yıllar geçse, başka yollardan partner bulmaya başlasa bile o tuvaletler ve o kodlar hep hızlı bir cinsellik imkanı sağlar.

Caziptir tuvaletler, toplumun eşcinsellerin elinden o ya da bu şekilde aldığı tanışma ve kınanmadan beraber olabilme olasılığını 'yeraltına', sadece 'onlardan' olanların anlayabileceği şifreli bir ilişkiye taşımaktır. Ayrıca, içselleştirilmiş homofobinin de pekala bir uzantısı olabilir; toplumsal yaşantılarında 'sevgilim', 'partnerim' diyemeyecekleriyle kaşla göz arası, kendine de açılmadan, beraber olmak bastırılmış arzuları da rahatlatır.

O kadar da kolay değildir ama yan kabindekiyle sevişip sevişemeyeceğini anlayabilmek, belirli bir toplumsallığı vardır kodların, hangi aşamada öksürülür ya da ayak yere vurulur, zamanla, tecrübeyle, gözlemle ve/veya arkadaşlarla öğrenilir. Hangi parkta nasıl yürünür, kime nasıl bakılır; kim, ne yaparsa,
nasıl bir davettir? Tüm bunlar, onları 'sapık' görmeye hazır 'normal'lerin dünyasında EBT bireylerin korunaklı bir dünya yaratmasıyla mümkün olur. Korunaklı olduğu kadar hassastır da sınırlar; bazen kodlar, davranışlar, jestler hızla değişir, bazense jargonun kelimeleri güncellenir. Bir kodun ya da kelimenin anonimleşmesi yenilerinin oluşturulup dolaşıma sokulmasını getirir; böylece EBT bireyler hem kendilerini ortak bir kültürün özneleri yaparlar, hem de görece güvenli bir alan yaratırlar.

Değişim o kadar hızlı olabilir ki bir yıl önceki şifreli bakışlarla karşıdakine hiçbir şey ifade edemeyebilirler ya da hiçbir gizliliği kalmamıştır artık bildiklerinin. EBT'lerin kullandığı kimi şifreler, kodlar, kelimeler ortak bir kültürün yaşatıldığının en açık kanıtıdır.

Amerikalı senatör ya bu kodları güncellemeyi unutmuştu ya da
sivil polis gizli bir eşcinseldi.

Önal DEMİRCİ
Diğer yazıları için tıklayın

 GL KÜLTÜRÜ

GLK EDİTÖRÜ'NDEN

DERDİNİ SÖYLEMEYEN

EŞCİNSEL DEHALAR

TARİHİN PEMBE
SAYFALARI


ROMEO & ROMEO

JULIET & JULIET

KADIN KADINA

ERKEK ERKEĞE

CİNSİYYET
(GL haber)

MİTLER

GLK MÜZİK

GLK KİTAP

GLK SİNEMA

SAĞLIK

SÖZLÜK

CİNSEL BİLGİLER

MEKANLAR

Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin

 Bu Sayfayı Beğendiysen Arkadaşına Yolla