Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR


GLK Editörü'nden...

Merhaba!

Sanal dünyada insan akla hayale gelmedik şeylerle karşılaşıyor! Tabii bir de aklına gelip de düşünmeye cesaret edemediği şeyler. İnternet artık her şeyi gözümüze sokuyor, kaçmak mümkün değil. Tüm azınlıklar, her marjinal düşünce kendine bir yer buluyor. Eşcinseller ise netin nimetlerinden en çok yararlanan kesim. Yıllardır internette gey örgütlerin web siteleri, dolup taşan eşcinsel chat odaları var. Ancak bunların çoğu yabancı kaynaklıydı ve Türkçe içerikli olanlarsa sadece eşcinsellere yönelikti. GL Kültürü'nde amacımız herkese ulaşmak. Heteroseksüellere ayrımcılık yapmamak. Aslında büyütecek bir şey de yok. Altı üstü eşcinseliz.

Eşcinsel sözcüğünün bile insanları gülümsettiği, erkekliğin en büyük değer olduğu bir yandan da en saygıdeğer sanatçısının bir transseksüel olduğu bir ülkede yaşıyoruz. Farklılığa tahammülü olmayanların, çeşitlilikten ürkenlerin tüm gücüyle ötekileri bastırdığı bir dünya bu. Haberlerde travestilere küfredip, arkasından gelen eğlence programında Bülent Ersoy'un hoplatılmasını keyifle izleyenlerin dünyası.

Bu sayfalarda hep merak konusu olup da sorulamayan, "ucundan acık" bilinip de ayrıntısından korkulan birçok şey bulacaksınız. Dahası eşcinselleri anlamak için eşcinsel olmak gerekmediğinin farkına varacaksınız. Eşcinsellik kişiyi ne yerin dibine batıran ne öteki insanlardan üstün yapan bir şey. Hepimiz aynıyız. Farklılığın içinde "bir"iz.

Bir önceki sayfadan sonra hâlâ içinizde önyargı taşıyorsanız bu sayfalarda biraz daha kalın. Önce kendinizle barışın, sonra da bu sayfalarla.


Gen Haritası

İnsanın gen haritası çıkarıldı ve gizem bir anda çözüldü. Herkes daha şimdiden yüz yıl yaşamanın hesaplarını yapmaya başladı. Kozmetik bağımlısı kadınların gözleri bir başka parladı, malum ebedi gençliğe giden kapılar açıldı. Zavallı kocaları ise sonsuza dek bu kadınları çekme riskiyle karşı karşıya geldiklerini ne zaman fark edecekler acaba? (Nitekim bir gazetede "Bu iş evli erkeklerin pek hoşuna gitmedi" temalı bir yazı bile çıktı). Peki herkes o kadar uzun yaşamak isteyecek mi? Bu yeni buluş herkesin kafasında, kendi ilgi alanı ve kaygılarına göre farklı sorular oluşturdu.

Benim kafamda ise şu anda koskocaman bir soru işareti var. Eşcinselliğin nedeni konusunda iki teori var: Doğuştan gelen, biyolojik, yani genetik nedenler ya da aile, yetiştirilme tarzı, arkadaşlar gibi çevresel etkenler. Bilim bugüne dek her iki yönde de deliller buldu ancak hiçbir araştırma kesin olarak eşcinselliğin nedeninin genetik ya da aksi olduğu yolunda bir sonuca varamadı. Son gelişmelerin ışığında hangi hastalığa hangi genin neden olduğunun bulunup bu kusurun giderilebileceği söyleniyor. Bu aslında harika bir şey!

Ancak, ya eşcinselliğin de genetik olduğu kesin olarak ispatlanırsa? Bu durumda doktorlar bir düğmeye basıp yeni doğacak çocuğu heteroseksüel yapma yetisine sahip olacak mı? Buna izin verilecek mi? Ne de olsa Dünya Sağlık Örgütü standartlarına göre eşcinsellik bir "disorder" -düzensizlik-, bir hastalık değil. Ama kaç ebeveyn çocuğunun göz göre göre, değiştirme şansı da varken eşcinsel olmasını ister? Ebeveyn ne kadar açık görüşlü olsa, hatta gey-lezbiyen ebeveynler bile olsa, herkes toplumda eşcinsel bir birey olarak yaşamanın fazladan zorluklar getirdiğinin farkında. Yeni doğacak çocuğa daha kolay bir yaşam sağlama şansı varken neden zor olan tercih edilsin ki?

Kişisel kaygılarımın ötesinde, bu yeni gelişmenin eşcinsel harekete farklı bir yön ve ivme kazandıracağını düşünüyorum. Seksenlerin başlarında yavaşlamış ve gücünü kaybetmiş görünen eşcinsel hareket, AIDS'in ortaya çıkmasıyla toparlanmış ve etrafında toplanılacak yeni bir amaca sahip olmuştu. Bunun sonucunda da eskisinden daha güçlü hale gelip ülke politikasındaki etkisini arttırmıştı. Tabii burada bahsettiğim esas olarak Amerikan eşcinsel hareketi. Bana öyle geliyor ki, genetik biliminin eşcinselliği ortadan kaldırma konusunda da çalışmalar yapmasını önlemek üzere yine Amerika'daki gey-lezbiyen örgütler başta olmak üzere tüm dünyadaki eşcinseller ayağa kalkacak ve bu eğilime karşı bir yasa çıkarılması için canla başla mücadele edilmeye başlanacak.

Amerika'da "Artık bir eşcinsel harekete gerçekten ihtiyacımız var mı?" konulu tartışmalar son zamanlarda iyice kızışmışken, eşcinselliğin bilimsel olarak önlenme ihtimalinin bu tartışmalara son vereceğini düşünüyorum. Birkaç ay içinde konu haber canavarlarının da eline düşecektir diye düşünüyorum ve haber kanallarımızdan birinde "Eşcinselliğe neden olan gen bulundu" çığlığını korkuyla bekliyorum. Bunu Reha Muhtar'dan duymak da herhalde eğlenceli olurdu: "Sayın seyirciler, yüzyıllardır insanoğlunun başına dert olmuş bir sapıklıktan, eşcinsellikten kurtuluyoruz. Şimdi canlı yayında Bülent Ersoy'a bağlanıyoruz. Bülent Hanım, tedavi olmayı düşünüyor musunuz?"


Neşeli kalın.

Uğur Alper
Diğer yazıları için tıklayın
GL KÜLTÜRÜ

GLK EDİTÖRÜ'NDEN

DERDİNİ SÖYLEMEYEN

EŞCİNSEL DEHALAR

TARİHİN PEMBE
SAYFALARI


ROMEO & ROMEO

JULIET & JULIET

KADIN KADINA

ERKEK ERKEĞE

CİNSİYYET
(GL haber)

MİTLER

GLK MÜZİK

GLK KİTAP

GLK SİNEMA

SAĞLIK

SÖZLÜK

CİNSEL BİLGİLER

MEKANLAR

Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin

 Bu Sayfayı Beğendiysen Arkadaşına Yolla