Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR


Derdini Söylemeyen...

Bazen kendimi çok ama çok yalnız hissederdim. Sanki dünyada tek ben vardım. İki kutuptaydık; ben bir tarafta, dünyanın geri kalanı öteki tarafta. Uzanacak, bana dokunacak bir el aradım. Bulamadım. Çünkü ben tektim. Sonra bir gün kafamı kaldırdım, gökyüzüne baktım. Gökyüzü pembe martılarla doluydu ve hepsi bir gökkuşağına doğru uçuyordu. Kanatlarım çıkıverdi birden ve ben de havalanıp pembe martılara katıldım.

Evet, yalnız değildim. Artık özgürdüm. Yalnızlığın zincirlerinden kurtulmuştum. Sen de yalnız değilsin. Neler yaşadığını biliyorum. Aynılarını ben de yaşadım çünkü. Ne sorunun varsa yaz bana. Sadece benden değil, başka birçok kişiden cevap alacağına eminim. Haydi korkma, sadece TIKLA.

Soru: Selam… Yahoo'da Gay Kimliği adı altında arama yapınca minidev sayfalarına ulaştım. 31 yaşında gizli bir gayim. Çevremde çakan olmuş mudur bilmiyorum ama en azından ben farkında diilim. Arkadaşlarım ve sevdiğim insanlar var. Ama gerçek anlamda açıldığım hiç kimse yok. Fakat kendimi hep bir açıdan iki yüzlü hissetmişimdir. Gerçi bunlar iki taraflı, çevrem de bu tür bir yaklaşımı pek kaldırabilecek türden değil. Bilemiyorum belki de çevremin ufak da olsa bir bölümü kimliğimi kabullenebilir. Ama cesaret? Bir de tabii benimle yakın insanları da üzmek gibi bir endişem var ki, bunu hiç istemiyorum. Ben gayim diye bana yakın insanlar hakkında soru işaretleri doğurmak istemem doğrusu. Başından Gay olduğumu açıklasam ve bu insanlar benim arkadaşım olsalar tamam, ama belli bir aşamadan sonra? Bu bir kısır söngü sanırım, her gün daha da derinleşen? Acaba ailem dahil herkese izimi kaybettirip yeniden mi başlasam diye geçiyor aklımdan bazen...

Merhaba

Eşcinsellerin en büyük ikilemlerinden biri bu değil midir? Bir tarafta iki yüzlü olduğunuzu hissettiğiniz bir yaşam, öteki tarafta ise yakınlarınızın sevgisinden mahrum kalma riski. Hatta sadece yakınların sevgisini kaybetmek değil, çoğu zaman sosyal yaşamınızın, aile hayatınızın, iş hayatınızın sekteye uğraması riski vardır. Bugüne kadar gizliliğe dayalı bir yaşam kurmuşunuzdur kendinize. Her şeyi hesaplarsınız, söyleyeceğiniz her söze dikakt edersiniz ve "şüphe" uyandırmamak için neredeyse "rol yaparsınız." Bir süre sonra yaşamınızın normal akışı bunun üzerine kuruluyor ve kolaylaşıyor gibi görünse de, bir gün "açık" olduğunuz bir ortamda bulunursunuz ve nasıl bir hapishanede yaşadığınızı fark edersiniz. Yani klişe bir benzetmeyle bir gün kazara kafesinden çıkan kuşun o güne kadar mutlu olması gibi, özgürlüğün tadını bir kez aldıktan sonra tekrar o ikiyüzlü yaşama dönmek çok yıpratıcı oluyor.

Ancak kurulmuş bir yaşamı riske atmak da senin de söylediğin gibi bir "cesaret" işi. İşin özünde seni sen olarak kabul etmeyecek birinin bu nedenle senden uzaklaşması çok büyük kayıp değildir. Gey olduğunu öğrendiğinde senden uzaklaşacak biri seni heteroseksüel olduğun için, daha doğrusu öyle olduğunu sandığı için mi seviyor olacak bu durumda? Açılma bir gey için çok zor olsa da bunu kaldırabileceğini düşündüğün bir kişiden başlamak iyi olabilir. Aslında "kaldırmak" lafı da bu noktada abes. Bu "kaldırılması" gereken bir şey değil ki. İşte önemli olan bunun öyle bir şey olmadığı şeklinde cinsel yönelimini açıklamak. Sıradan bir şeymiş gibi. Hiçbir aklı başında eşcinsel tanışırken "merhaba ben de geyim" demiyor. Ama bana kız arkadaşım olup olmadığı sorulduğunda hayır ama erkek arkadaşım var diyorum..

"Dolapta geçen bir yaşam hiç yaşanmamıştır" diye bir laf vardır. Yaşamı yakalamak için dolabın bir yerlerinden en azından ışık gelmeli diye düşünüyorum.


Sevgiler
Uğur Alper

Geri
GL KÜLTÜRÜ

GLK EDİTÖRÜ'NDEN

DERDİNİ SÖYLEMEYEN

EŞCİNSEL DEHALAR

TARİHİN PEMBE
SAYFALARI


ROMEO & ROMEO

JULIET & JULIET

KADIN KADINA

ERKEK ERKEĞE

CİNSİYYET
(GL haber)

MİTLER

GLK MÜZİK

GLK KİTAP

GLK SİNEMA

SAĞLIK

SÖZLÜK

CİNSEL BİLGİLER

MEKANLAR

Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin

 Bu Sayfayı Beğendiysen Arkadaşına Yolla