Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR

Eşcinsel Dehalar

Milk Harvey
Gey aktivist. Kore'de savaştığı ve öğrenmelik yaptığı yıllardan sonra sevgilisiyle Manhattan'da güvenli, orta sınıf bir hayat yaşamaya başladı. 1960'ların sonlarına doğru yeni sevgilisinin de etkisiyle Milk'in sosyal ve politik tutuculuğu değişmeye başladı. O dönemde hippi oldu ve San Francisco'da eşcinsellerin taşınmasıyla hızla bir gettoya dönüşen Castro Sokağına taşındı. 1973'te San Francisco müfettişliği için adaylığını koydu. Bu, eşcinselliği kamuoyunda bilinen ve hippi olan bir aday olduğu için oldukça önemli bir sonuçtu. Castro'da yerel bir örgüt kurdu. 1976'da belediye başkanı George Moscone, Milk'i, izin başvuruları kuruluna atadı. Böylece Milk ülkenin ilk bariz eşcinsel yüksek memuru oldu. 1977'de San Francisco'nun Beşinci Bölgesi'nden müfettiş olarak seçimi kazandı. Birleşik Devletler'de ilk kez, herhangi bir büyük kentte, açıkça eşcinsel olan bir aday seçimi kazanıyordu. Onun baskısı altında, Kent Meclisi, eşcinsel hakları yasası çıkardı. Milk eyalet senatörü John Brigges'in desteklediği ''6. teklif'' e karşı mücadele verdi. Yasa genel anlamda şöyle diyordu: 'Okul çocuklarına ve/veya diğer okul çalışanlarına, doğrudan yönelik veya dikkatlerini çekecek özellikte, özel veya halka açık şekilde, eşcinsel etkinliği savunan, empoze eden, teşvik eden reklam veya reklamını yapan her öğretmen suçlu bulunacak ve işten atılacak.' Milk'in kampanyaları sonrasında yasa teklifi yenilgiye uğratıldı. 27 kasım 1978'de Harvey Milk ve Belediye Başkanı Moscone, eşcinsellik konusunda uzun zamandan beri Milk'le çatışan, ''aile değerleri'' savunucusu, Müfettiş Dan White tarafından öldürüldü. Duruşmanın sonunda jüri taammüden adam öldürme kararı verdi. Birleşik Devletler'de seçim kazanmış ilk açık eşcinsel memur olarak, Milk'in, Amerikan gey ve lezbiyen hakları tarihinin gidişatı üzerindeki etkisi çok derin oldu.
Kaynak: www.glbt.com.tr.tc
Rudolf Nureyev

Gelmiş geçmiş en büyük dansçılardan biri sayılan Rudolf Nureyev 17 Mart 1938'de Doğu Sibirya Ufa'da doğdu. Nureyev, Vaslav Nijinsky'den beri bale dünyasındaki ilk erkek superstar oldu. Olağanüstü dönüşleri ve sıçramalarının seyircileri etkilemesinin yanında sahnede ve sahne dışındaki gösterişi ve ihtiraslı karakteri onu bir fenomen haline getirdi. Tatar asıllı olan Nureyev Moskova ve daha sonra dans dersleri aldığı Ufa'da eğitim gördü.1955 -1958 arasında Leningrad Bale okulunda çoğu öğrenciden üstün fakat asi bir öğrencilik hayatı geçirdi. Bale heyetinden geçip mezun olduktan hemen sonra Kirov balesinde solo rolleri üstlenmeye başladı. Üç yıl sonra 17 Haziran 1961'de Kirov balesiyle Paris turundayken Sovyet güvenliklerinden kendini kurtarıp Le Bourge havaalanındaki memurlardan sığınma hakkı talep etti. Bunu takip eden aylarda Paris, New York City, Londra ve Chicago'da gösterilere katıldı ama onun için dönüm noktası 1962'de İngiltere Kraliyet Balesi'nde büyük ünü olan kendisinden 19 yaş büyük Margot Fonteyn'e eşlik etmesiydi. Nureyev'in ateşi ve ustalığı Fonteyn'in olgun zarafetine tam bir uyum sağladı ve bu uzun partnerlik dönemi Fonteyn'in kariyerini tazelerken Nureyev'in kariyerini oluşturmuş oldu. Kraliyet balosunda geçici artist olarak 20 yıl süren bir çalışma sürecine rağmen resmi olarak dans grubunun bir üyesi değildi. Nureyev çeşitli ülkelerde konuk dansçı ve daha sonra koreograf olarak çalıştı. 1970'li yıllarda Nureyev diğer gösteri dallarına eğildi. Televizyonda ve kısa metrajlı filmlerde kendini göstermeye başladı. Ayrıca Brodway Müzikalinin yeniden doğuşunda "Kral ve Ben" deki Siyam Kralı rolüyle ABD'yi turladı. 1982'de Avusturya vatandaşı olmasına rağmen çoğunlukla Paris Opera Balesinin müdürlüğünü ve baş koreograflığını yaptığından Paris'te yaşadı. 1989'da ilticasından sonra ilk defa Sovyetler Birliğinde bir dans gösterisine çıktı. Hayatında son kez 1992 kasımında seyirci önüne çıkan Nureyev Paris'te kendi eseri olan La Bayadere'in galasını yaptı. 1993'te Paris'te AIDS'ten öldüğünde daha 54 yaşındaydı. Hayatı boyunca cinsel tabuları yıkmaya uğraştı. Kendi keşifleri aynı zamanda porno filmlerinin malzemesi oldu. Nureyev dansçılığının ötesinde modern dünyanın tarihine isyankâr kişiliğiyle de geçti. Eşcinselliği hakkında hiçbir şey yazılıp çizilmemiş olsa da herkes onun eşcinsel olduğunu biliyordu ve bu konuda da kendisi o kadar rahattı ki hiçbir açıklama yapma gereği duymuyordu. Eşcinsel dahiler bölümünde en güzel yerlerden birini hak ediyor Nureyev.E. M. Forster

Nedensellik fikrinden hoşlanmıyorum. Ülkeme ihanetle arkadaşıma ihanet arasında seçim yapmak zorunda kalırsam umarım ülkeme ihanet edecek cesareti bulurum. - E. M. Forster

E. M. Forster 1 Ocak 1879'da in Londra'da dopğdu. Babası Edward Morgan Llewellyn Forster, annesi Alice Clara ("Lily") Whichelo idi. Aslında esas adı amcasının adı olan Henry Morgan'dı. Ama kazara babasının adı olan Edward Morgan adıyla vaftiz edilmişti. Oğlunun doğumunan hemen sonra hastalanan babası bir buçuk yıl sonra öldü ve Forster'ı annesi Lily ve babasının teyzesi Marianne Thorntorn yetiştirdi.

Forster çocukluğunu daha sorna romanlarına ilham kaynağı olacak Rooksnest'te geçirdi. Forster iyi okullara gitti ve dünyanın her yerini gezdi. İtalya, Almanya, Mısır ve özellikle sevdiği Hindistan.
1924'te yazdığı "Hindistan'a bir Geçit"ten sonra ise hiçbir eser üretmedi. Yazdıklarında da seyahatleri büyük yer tuttu. Kraliçe Elizabeth 1969'da doksanıncı doğum gününde Forster'a Onur Ödülü verdi.

50 yıl boyunca tek sevgilisi oldu, Londra'lı, evli bir polis memuru olan Bob Buckingham.

1970'de ise Coventry'de öldü. Forster'ın meşhur gey romanı "Maurice", 1914'te yazıldı ama 1971'e kadar basılmadı. Romanın konusu genç bir İngilizin kendi cinsel yönelimiyle barışma süreci. İyi bir eğitim alan Maurice Hall babasının borsadaki şirketinde çalışmaya hazırlanmaktadır. İçinde bulunduğu toplumda sıradan bir genç adamdır, tek farkı eşcinselliğidir. Cinselliğini keşfetmek onun kafasını karıştırır, şaşırtır, acı verir ve sonunda onu kurtarır.

Forster'ın bu romanı gey klasikler arasındadır ve Hugh Grant'in de oynadığı bir sinema filmi mevcuttur.Virginia Woolf


1882'de Londra'da doğan ve 1941'de de ölen Virginia Woolf yazar, romancı ve eleştirmendir. O yıllarda kadınların ikinci planda kalmasına rağmen Woolf, anne babasının açık görüşlülüğü sayesinde evinde iyi bir eğitim almış ve yazmaya başlamış.1895'de bir gazetede kısa hikayeleri yayınlanmış.

1904'te Londra'daki Bloomsbury'ye taşınması ise hayatının dönüm noktası olmuş. Bloomsbury grubu içinde birçok ünlü edebiyatçıyı barındıran ve cinsel konulardaki özgürlükçü tavırlarıyla tanınan bir grup entelektüelden oluşuyordu. Grupta John Maynard Keynes, E. M. Forster, Roger Fry, Duncan Grant ve Lytton Strachey gibi ünlüler vardı. Woolf 1909'da bir süreliğine (Carrington filminden hatırlayacağınız) Lytton Strachey ile nişanlandıysa da 1912'de Leonard Woolf ile evlendi.

Bu arada kadınlara da yakınlık duyan Virginia Woolf'un eserlerinde kadın yakınlıklarına bol bol ratlanır. Bir klasik olan Orlando isimli romanı bir aşk mektubuyla beraber sevgilisi Vita Sackville-West'e adanmıştır.

Woolf 1941'de Sussex'de bir nehire atlayarak intihar etmiştir. Yazar, modernist hareketin en önemli kişilerinden biri olarak tarihe geçmiştir ve roman türünün gelişimine büyük katkıda bulunmuştur. 1929 tarihli "Kendine Ait Bir Oda" feminst hareketin klasik bir romanı olarak kabul edilir.
Diğer yazılar için tıklayın
GL KÜLTÜRÜ

GLK EDİTÖRÜ'NDEN

DERDİNİ SÖYLEMEYEN

EŞCİNSEL DEHALAR

TARİHİN PEMBE
SAYFALARI


ROMEO & ROMEO

JULIET & JULIET

KADIN KADINA

ERKEK ERKEĞE

CİNSİYYET
(GL haber)

MİTLER

GLK MÜZİK

GLK KİTAP

GLK SİNEMA

SAĞLIK

SÖZLÜK

CİNSEL BİLGİLER

MEKANLAR

Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin

 Bu Sayfayı Beğendiysen Arkadaşına Yolla