Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR


ÖNCE
DEMOKRASİKod Adı 64!
Orhan Alkaya / Birgün (05. 10. 2007)

Başörtüsü Serbest Kalırsa
Muhsin Kızılkaya / Birgün
(05. 10. 2007)
Ve Necdet ve Mustafa ve Darbeler
Mehmet Kamış / Zaman (05. 10. 2007)
Siyasi Yelpazenin Solu Olmayınca
Murat Aksoy / Yeni Şafak
(28. 09. 2007)
Türkiye'de Kışla Kültürü Sona Erdi
Nebil Zeki / Radikal 2 (19. 09. 2007)

'Tehlikenin farkında mısınız?' : Yazar Erdoğan Aydın Cumhuriyet'ten atıldı

Araştırmacı-yazar Erdoğan Aydın Cumhuriyet Gazetesi'nden 'atıldı'. Roj TV'de bir programa konuk olarak katılması ve programda AİHM'in 'zorunlu din dersi' kararı ile ilgili düşüncelerini açıklaması ve son günlerde medyada süren Savaş çığırtkanlığı"na kaşı çıkması Cumhuriyet'te köşe yazarı olan Erdoğan Aydın'ın gazeteden atılmasına gerekçe oluşturdu. Bu arada, Aydın'ın gazeteden atrılmasına tepkiler de yoğunlaşıyor.

Erdoğan Aydın'ın Cumhuriyet'ten atılması üzerine bir kampanya açan okurları Cumhuriyet Gazetesi'ni protesto ederek şu açıklamayı yaptı:

"Araştırmacı-yazar Erdoğan Aydın, Roj TV'de AİHM'nin zorunlu din dersleriyle ilgili kararı ve Alevilerin sorunlarıyla ilgili düşüncelerini ifade ettiği için, savaş çığırtkanlığı yapanlara karşı toplumsal barışı ve Halkların Kardeşliğini savunduğu için işten çıkarılmıştır.

Başta İslamcı medya olmak üzere gerici-faşist yayınlar tarafından hedef haline getirilen Erdoğan Aydın, kamuoyu nezdinde demokrat gözüken Cumhuriyet Gazetesi yönetimi tarafından işine son verilerek cezalandırılmıştır. Cumhuriyet Gazetesi yönetiminin farklılıklara tahammülsüzlüğü ve evrensel değerlerle bağdaşmayan bu kararı son derece düşündürücü ve ibret vericidir. Erdoğan Aydın’ın sadece düşüncelerini ifade etmesi nedeniyle işten çıkarılması, insan hakları ve düşünce özgürlüğü ile bağdaşmaz. Cumhuriyet Gazetesi’nin Erdoğan Aydın’a yönelik siyasi linç kampanyası karşısında yazarını sahiplenmesi gerekirken, Zaman Gazetesi ile aynı kulvarda yer alması ve yazarının işine son vermesi öncelikle “Cumhuriyet Gazetesi Geleneğine” yapılan bir haksızlıktır.

Erdoğan Aydın’ın halkımızın yararına olan bir düşünceyi açıklamasından ötürü işini yitirmesi belki çok önemli değildir. Ama asıl önemli olan bu milliyetçi, ırkçı ve halkların kardeşliğine hizmet etmeyen uygulamaya sessiz kalınmasıdır. Bu haksiz uygulamaya sessiz kalan herkesin gelecek kuşaklar nezdinde, çocukları ve torunları nezdinde, insanlık nezdinde suçlu olacağı kesindir.

Bu nedenle, kendisine demokratım, düşünce özgürlüğünden yanayım, sosyal demokratım, sosyalistim diyen, özgürlüklerden ve insan haklarından yana olan kişi ve kurumları Erdoğan Aydın’a yapılan haksızlığa karşı sessiz kalmamaya çağırıyoruz. Erdoğan Aydın’ı desteklemek ve sahiplenmek üzere, Cumhuriyet Gazetesi yönetimine bu tavrımızı fakslarla ve e-postalarla iletmeye davet ediyoruz..."

Erdoğan Aydın'ın kitaplarından bazıları şöyle:

Nasıl Müslüman Olduk?, Türklerin Müslümanlaştırılmasının Resmi Olmayan Tarihi, Milliyetçilik: Türkiye'nin Çıkmazı, Kur'an ve Din İslamiyet Gerçeği, İslamcılık ve Din Politikaları, Aleviliği ne yapmalı?, Öteki Tarih, Kimlik Mücadelesinde Alevilik, Demokrasinin Dayanılmaz Ağırlığı...

[Sesonline] İSTANBUL

 

 


Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin

 


Bu Sayfayı Beğendiysen Arkadaşına Yolla