Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR


ÖNCE
DEMOKRASİKod Adı 64!
Orhan Alkaya / Birgün (05. 10. 2007)

Başörtüsü Serbest Kalırsa
Muhsin Kızılkaya / Birgün
(05. 10. 2007)
Ve Necdet ve Mustafa ve Darbeler
Mehmet Kamış / Zaman (05. 10. 2007)
Siyasi Yelpazenin Solu Olmayınca
Murat Aksoy / Yeni Şafak
(28. 09. 2007)
Türkiye'de Kışla Kültürü Sona Erdi
Nebil Zeki / Radikal 2 (19. 09. 2007)

Yaşam savunucuları Ankara'da haykırdı: 'Tezkere değil, barış'

[Sesonline] ANKARA- Savaş çağrılarının yükseldiği ve sınır ötesi operasyon hazırlıklarının yapıldığı Türkiye'de savaş karşıdan, dün sorunların barışçıl yöntemlerle çözümü için Ankara'da on binlerce kişinin katıldığı bir miting düzenledi. KESK, TMMOB ve TTB'nin öncülüğünde "Özgür, Demokratik ve Eşitlikçi bir Türkiye" sloganıyla düzenlenen mitingde milliyetçiliğe "kardeşlik" çağrısıyla cevap verildi. KESK Genel Başkanı İsmail Hakkı Tombul "Buradan yükselen sesimiz ülkemizi karanlığa sürüklemek isteyenlere yanıt olacak" dedi. İZLENİMLER: Doğan Tılıç: "Rengarenkti Sıhhiye, rengarenk ve kalabalık..."

Türkiye'nin dört bir yanından gelen sivil toplum örgütü üyeleri sabah erken saaderde Hipodrom'da buluştu. Sık sık "Savaşa hayır, barış hemen şimdi","İnsanca yaşamak istiyoruz", "Yaşasın halkların kardeşliği", "Hepimiz Hrant, Hepimiz Ermeniyiz", "Üreten biziz yöneten de biz olacağız", "Kahrolsun ABD Emperyalizmi", "Irkçılığa dur de" sloganlarının atıldığı mitingde KESK Genel Başkanı İsmail Hakkı Tombul, TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı ve TTB Genel Sekreteri Altay Ayaz birer konuşma yaparak AKP Hükümeti'nden halkın demokratik taleplerini dikkate almasını istediler.

Olağanüstü güvenlik önlemleri altında Hipodrom'dan Sıhhiye Meydanı'na yürüyen katılımcılar, "Kardeşçe bir arada yaşamı savunalım", "Tezkere değil, barışçıl demokratik çözüm", "Savaşa hayır", "Barışa bir şans verin", "Kadınlar savaş istemiyor", "Ülkemizi ABD'ye böldürtmeyeceğiz" yazılı döviz ve pankartlar taşıdılar. Sıhhiye Meydanı'nda on binlerce barış yanlısına seslenen KESK Genel Başkanı İsmail Hakkı Tombul "Bugün, buradan yükselen sesimiz, ülkemizin geleceğini kendi çıkarları için şekillendirmeye çalışanlara, ülkemizi karanlığa sürüklemeye çalışanlara yanıt olacak. Bizler, ülkemizin ve geleceğimizin elimizden çalınmasına sessiz kalmayacağız" diye konuştu.

'SİLAHLAR SUSMALI'

Türkiye'de son dönemde Kürt sorunu ekseninde yaşanan gelişmelerin son derece üzücü olduğunu vurgulayan Tombul şunları kaydetti: "Bilinmelidir ki, atılan her bomba, padayan her mayın, sıkılan her kurşun, sorunun çözümünü biraz daha güçleştirmektedir. Yaşanan bu olaylar üzerinden geliştirilen milliyetçi histeri ve linç kültürü, toplumu ayrıştırıp, bu topraklarda yüzlerce yıldır yan yana kardeşçe yaşayan halkları birbirine düşman edecektir. Kürt sorunu bu ülkenin sorunudur ve ancak kendi dinamikleriyle çözülebilir. Çözüme adım atabilmek için silahlar koşulsuz olarak susmalıdır. İhtiyacımız olan şey ne tezkere, ne de yeni bir olağanüstü hal uygulamasıdır. Bizim ihtiyacımız olan, barış içinde bir arada yaşama iradesine sahip çıkarak, yükseltmektir." Yeni anayasa çalışmalarına da değinen Tombul, "12 Eylül darbecilerinden hesap sorulmadan, 12 Eylül hukuku tasfiye edilmeden, umutlu bir geleceğe adım atılamayacaktır. Neoliberal ekonomik programlarının sosyal yapımızı çökerten, kültürel, kimliksel ve inançsal zenginliklerimizi yok etmeye çalışan mevcut anayasayı yırtıp atmak hepimizin boynunun borcudur" diye konuştu.

SOĞANCI: SOSYAL DEVLET İSTİYORUZ

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı ise emek ve demokrasiden yana olan kitlelerin taleplerini şöyle sıraladı: "Bu ülkenin tüm emekçileri, güvenli bir gelecek, demokratik bir çalışma yaşamı, örgütlenme özgürlüğü, siyasete katılım, toplu sözleşme ve grev hakkı, eşit işe eşit ücret almak istiyor. Yarınlarımıza güvenle bakabilmenin tek yolu, özgürlükleri, demokrasiyi ve eşitliği bu ülkenin her yanına ve toplumsal ilişkilerimizin her alanına işlemektir. Bizler sadaka toplumu değil, sosyal bir devlet istiyoruz."

'GÜVENCESİZ ÇALIŞMA DAYATILIYOR'

TTB Genel Sekreteri Altay Ayaz ise şunları kaydetti: "Sağlık ve sosyal güvenlik alanında ise reform adı altında, çöküş programları hayata geçirilmeye çalışılmaktadır. Sağlık ocaklarının kapatılmasıyla başlatılan halkın sağlık hakkını gasp etme girişimi, 'sosyal sigorta sevk zincirinin yok sayılmasıyla, salar ve genel sağlık sigortası' yasasıyla taçlandırılmak istenmektedir. Bizler eğitim, sağlık ve sosyal güvenlik gibi haklarımızın piyasaya teslim edilmesine izin vermeyeceğiz. Hükümet, kamu çalışanlarının iş güvencesini elinden alarak, güvencesiz istihdamı yerleştirmeye çalışmaktadır."

İSTANBUL MİLLETVEKİLİ UFUK URAS VE 5 DTP'Lİ MİLLETVEKİLİ DE KATILDI

Mitinge ÖDP Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Ufuk Uras ile DTP milletvekileri Selahattin Demirtaş, Emine Ayna, Sırrı Sakık, Özdal Üçer ve Nuri Yaman da katıldı. Mitingte, Sevinç Eratalay dacoşkulu bir konser verdi.

MİTİNGE DESTEK VERENLER

TÜRK Eczacılar Birliği, Ankara Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası, Deri İş, Hava İş, Liman İş, Petrol İş, Türkiye Motorlu Taşıt İşçileri Sendikası, Türkiye Yazarlar Sendikası, Alevi Bektaşi Federasyonu, Kızılırmak Yerel Dernekler Federasyonu, Devrimci 78'liler Federasyonu, Türkiye Barış Meclisi, Ankara Kadın Platformu, Antikapitalist, Halkevleri, Türkiye İnsan Hakları Vakfı, Pir Sultan Abdal 2 Temmuz Eğitim ve Kültür Vakfı, 68'liler Dayanışma Derneği, İnsan Hakları Derneği, Eğitimciler Derneği, Çağdaş Hukukçular Derneği, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Öğrenci Velileri Derneği, Çağdaş Hukukçular Derneği, Ankara Tunceliler Derneği, Barış Derneği, Kaos GL, DTP, EMEP, HAK-PAR, ÖDP, SDP, SHP, TKP, DİSK, Emekçi Hareket Partisi, Emek Gençliği, Geleceğimizi İstiyoruz Gençlik Girişimi, Öğrenci Kolektifleri, SBF Öğrenci Derneği, Ezilenlerin Sosyalist Platformu, Umut Kooperatifi, Çağdaş Gazeteciler Derneği, Irkçılığa ve Milliyetçiliğe DurDe Girişimi, Küresel Eylem Grubu.

Özlem Zorcan / Ufuk Koşar

* * *

İ Z L E N İ M :

DOĞAN TILIÇ: "Rengarenkti Sıhhiye, rengarenk ve kalabalık..."

Kim bilir neredeki kızına telefon açtı, yanımdaki baba. Sıhhiye Köprüsü'nün üstünden meydana, Hitit Heykeli'ne bakıyordu konuşurken. Rengarenkti meydan. Bayraklar, flamalar, pankartlar... Sarı, kırmızı, beyaz, yeşil, siyah, mavi, turuncu... Her renk vardı. Coşkuluydu sesi babanın. Meydana bakıyor ve meydan yükselen seslere katarak sesini bağırıyordu kim bilir neredeki kızına: "Kalabalığız kızım, çok kalabalık!"

Başkalarını da gördüm; cep telefonlarıyla meydandaki coşkuyu ve kalabalığı anlatan uzaktakilere. 25 bin diyen vardı, 30 bin, 50 bin diyen. Sayılarla aram iyi olmadı hiç. Şu kadar bin kişiydi kalabalık diyemem o yüzden. Ama daha önce 10-15 bin denenlerden birkaç kez daha kalabalıktı meydan. Kızılay tarafından çıkarken kimileri, daha ÖDP'liler tam girememişti meydana. Hani, meydana sığılmadı derler ya, gerçekten öyleydi ve omuz omuzaydı insanlar.

Böyle mitinglerden sıkıntılı dağılışlara çok tanık oldum son yıllarda. Ömrü mitinglerde geçen insanların, umutla geldikleri meydanlarda, nerede o eski mitingler diyerek umutlarının birazını bırakıp döndükleri mitinglere... Bu kez öyle değildi. Kalabalıktı ve kalabalık omuz omuzaydı. "Oh be" dedi elinde KESK flaması taşıyan kadın, yanındaki arkadaşına, "Bugünü de gördük ya, oh be".

Son günlerin karabasanında kendini yalnız, sesini "havada uçuşup giden bir ses" gibi duyumsayanların yüzleri aydınlandı dün. Hala kara bulutlar ağırlıkta olsa da, güneş Sıhhiye Meydanı üzerinden yüzünü gösterdi biraz. Bu ülkede barış içinde, bir arada, kardeşçesine ya da kızkardeşcesine, Halkevleri'nden kadınların dediği gibi, yaşamak isteyenler olduğu ve hiç de az olmadıkları görüldü.

Öğretmenler, öğrenciler, doktorlar, mühendisler, memurlar, emekliler, içiler, işsizler doldurmuştu Sıhhıye'yi; Edirne'den Van'a kadar her yerinden gelip memleketin, yanlarında getirerek yörelerinin renklerini: "Yaşasın Halkların Kardeşliği" diye haykırdılar. Islıkları binlerce barış güvercini olup havalandı meydandan.

Tekerlekli sandalyeleriyle gelenler vardı; hiçbir engelin karnı tok başı dik vatandaşları olarak bu ülkenin, barış içinde ve kardeşçe yaşama arzumuzu engelleyemeyeceğini göstermek için.

68'lisi, 78'lisi, KESK'lisi, DİSK'lisi, TMMOB'lusu, TTB'lisi, TKP'lisi, DTP'lisi, EMEP'lisi, ÖDP'lisi... DSP de otobüsünü vermişti anonslar için. Kısacası hemen her rengi Türkiye solunun, oradaydı dün. Ve en önemlisi, yüzler aydınlık gözler pırıl pırıldı meydandan ayrılırken. Hepimizi soluksuz bırakan, Ço-rum'u, Maraş'ı anımsatan havası memleketin, Sıhhiye Meydanı'nda, dün, aydınlanır gibi oldu biraz.

Bağımsız SESONLINE.NET

 

 


Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin

 


Bu Sayfayı Beğendiysen Arkadaşına Yolla