Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR

 

Doğan Cüceloğlu'nun kendini geliştirmek isteyen okurlara önereceği kitap, dergi ve internet adresi gibi kaynaklara bu köşede yer verilmektir.

Bibliyografya


Taif'te Ölüm
Hıfzı Topuz
Remzi Kitabevi

Mithat Paşa, Batı'daki aydınlanma düşüncesi, Fransız Devrimi ve özgürlük mücadelesinden etkilenmiş bir avuç aydınla birlikte, beşyüz yıllık bir imparatorluğun artık köhnemiş zihniyetini değiştirmeyi ve çağdaş bir yönetim anlayışı getirmeyi amaçlamaktadır.

Sultan Abdülhamit, Meşrutiyeti ilan etme sözüyle tahta geçmiştir Ama asıl niyeti başkadır. Giderek artan baskıcı bir yönetimle bütün ipleri eline almaya ve kendine karşı çıkan sesleri susturmaya kararlıdır.


Osmanlı İmparatorluğu'nun çöküş arifesinde bu iki güç karşı karşıya gelecek ve Türk tarihinin en gerilimli mücadelesini yaşayacaktır.

Taif'te Ölüm, çöken bir imparatorluğun çağdaşlaşma sancılarını son derece akıcı bir dille anlatırken, dönemin baş aktörlerinin bireysel trajedilerini de başarıyla gözler önüne seriyor.

Romanı okurken, Mithat Paşa'nın siyasal-bireysel yaşamının, dostluklarının ve aşklarının yanı sıra, günümüzdeki demokrasi savaşının tarihimizdeki kökenlerine ve bugünün siyasal ayak oyunlarına taş çıkartan saray entrikalarına da tanık olacaksınız."Simyacı"
Paulo Coelho
Can Yayınları
Çeviren: Özdemir İnce

Simyacı, Brezilya'lı eski şarkı sözü yazarı Paulo Coelho'nun, yayınlandığı 1988 yılından bu yana dünyayı birbirine katan, eleştirmenler tarafından bir "fenomen" olarak değerlendirilen üçüncü romanı. Simyacı, altı yılda 42 ülkede 7 milyondan fazla sattı. Bu, Gabriel Garcia Marquez'den bu yana görülmemiş bir olay. Yüreğinde, çocukluğunu yitirmemiş olan okurlar için bir 'klasik' kimliği kazanan Simyacı'yı Saint-Exupery'nin Küçük Prens'i ve Richard Bach'ın Martı Jonathan Livingstone'u ile karşılaştıranlar var (Publisher Weekly). Simyacı, İspanya'dan kalkıp Mısır piramitlerinin eteklerine hazinesini aramaya giden Endülüs'lü çoban Santiago'nun masalsı yaşamının felsefî öyküsü. Sanki bir nasihatname: "Yazgına nasıl egemen olacaksın, mutluluğunu nasıl kuracaksın?" sorularına yanıt arayan bir hayat ve ahlâk kılavuzu."Bir Çift Yürek"
Marlo Morgan
Dharma Yayınları
Çeviren: Eren Cendey

Bir Çift Yürek, Amerikalı bir kadının Avustralya'da yaşadığı ruhsal yolculuğun öyküsüdür. Nomadik kültürden Aborjinler eşliğinde, kabilenin kendilerini adlandırdıkları şekliyle, "Gerçek İnsanlar"la birlikte dört ay süren ve bir çölü boydan boya katettikleri uzun bir yürüyüşe çıkar. Bu süre boyunca, çölün çorak coğrafyasındaki bitkiler ve hayvanlarla uyum içinde yaşamayı öğrenir. Olağandışı insanlardan oluşan bu toplulukla birlikte yaptığı yolculukta Morgan, bu insanların 50 bin yıllık kültürlerinin felsefesi ve bilgeliğiyle tanışır.

Macerasının ilk gününden itibaren bu çetin yolculuğun zorluklarıyla mücadele etmek zorunda kalır. Dayanıklılığın her gün sınandığı bu zorlu yolculukta, karşılaştığı her zorlukla birlikte ruhu da değişime uğrar. Aborijinler onu büyük bir alçakgönüllülükle kendilerinden biri olarak kabul eder ve onun şefkat dolu öğretmenleri olurlar.


"Bir Kapı Kapanır Bir Kapı Açılır"
Arthur Pine
Çeviren: Ulaş Kaplan

Bir kapı kapanır, bir kapı açılır. Bu tümüyle eylemle ilgilidir. Bir şey-işiniz, ilişkiniz, sağlığınız- sona erdiğinde, oturup işlerin yoluna girrmesini beklemeyin. Kendinizi kötü durumdan kurtarması için başkasına veya şansa bel bağlayamazsınız. Yeni bir kapıyı aralamak için kendi gücünüzü kullanın, hatta gerekirse tekmeleyin. Aksilikleri, ilerlemek ve özgüveninizi arttırmak için ilham kaynağı olarak kullanabilirsiniz. Bir şey sona erip sizi yere serebilir. Hepimizin yere serildiği zamanlar vardır."Etkili İnsan Olmak"
John C. Maxwell Jim Dornan
Çeviren: Demet Dizman

Hareketleriniz binlerce insanın hayatına dokunuyor olabilir. Ya da altınızda çalışan birkaç kişiyi ve ailenizin bireylerini etkiliyor olabilirsiniz. Etkili insan olmak için yüksek mevkilerde bulunmak gerekli değildir. Her insanın hayatı bir şekilde başka insanların hayatlarına bağlıdır ve onları etkilemektedir. Amacınız başarılı olmak, çevrenizi olumlu bir şekilde etkilemek ve başkalarının hayatına değer katmaksa, bu kitap size bunun yollarını gösterecektir."Mazeret Yok!"
Jay Rifenbary
Çeviren: Ulaş Kaplan

Yaşamınızın değişmesini istiyorsanız, yaşamınızda değişiklikler yapmalısınız. Fakat yaşamınızın kendiliğinden değişmesini beklerseniz, yaşam da sizi bekler. Kimse ayağınıza kadar gelip size coşkulu bir yaşam fırsatı sunmaz. Mazeretsiz yaşamak sizi zenginleştirecektir!DC İLE İLETİŞİM DÜNYASI

DOĞAN CÜCELOĞLU'NDAN

BASAMAK TAŞLARI

CEVAPLAR

ALINTILAR

MAKALELERİ

BİBLİYOGRAFYA

Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin

 
Bu Sayfayı Beğendiysen Arkadaşına Yolla