Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLARGüncelleme: 29.09.2000


Bogota, Colombiya'da yasa genç kadınların güneş battıktan sonra sokaklarda dolaşmalarına müsaade etmez. Bunun nedeni bu saatte gezen kadınlarla fahişelerden ayırt edilmesinin çok zor olması. Yasa bu saatte sokakta bulunan kadınların gözaltına alınmasına izin verir.


Hindistan'ın Rajastan eyaletinde bir kırsal kesim kadınının gebeliğini önlemek için havuç tohumu yemesi yasalarca emredilir.


Estonya yasaları oyunla seksi ayırmayı tercih etmiş. Hâlâ kitaplarda olan eski bir yasaya göre çiftlerin sevişirken satranç oynamaları yasak.


Amerika'da Roma, Antik Yunan ve Mısır sanatına bundan yüzlerce yıl önce ilham kaynağı olan "oral seks"Amerika'nın bazı eyaletlerinde hâlâ kanunlarla yasaklanıyor. Güney Dakota'da "Ağız yoluyla cinsel birleşme"nin cezası 10 yıl hapis. Utah'ta aynı cürümün cezası 6 ay hapis ve 299 dolar para cezası. Rhode Island'da ise "iğrendirici ve insan doğasına aykırı" olarak etiketlenip 7 ile 10 yıl hapis cezası öngörülüyor. New Mexico'da ise kanun dışı ve ortaklar 5000 dolar para ile 2-10 yıl arasında hapis cezasına çarptırılıyor. Florida'da ise aynı eylemin 20 yıl cezası var.

Buenos Aires'de kuştüyü yataklar çok uzun zamandan beri kanunen yasak. Sebebi "insanların aklına şehvet düşürüp onların bu isteklerini arttırması."

Norfolk, Virginya'da hareket halindeki sepetli motosikletin sepetinde seks yapmak yasak. Eski bir kanun bunun özellikle şehir caddelerinde yapılmasını "uygunsuz seksüel hareket" olarak tanımlamış.

Ahlak anlayışı gördüğünüz gibi ülkeden ülkeye kültürden kültüre farklılık gösteriyor. Örneğin Lübnan'da hayvanlarla seks yapmak sadece erkeklere tanınan bir hak. Fakat hayvanın cinsiyeti önemlidir. Bir erkek ancak dişi bir hayvanla bu işi yapabilir. Erkek hayvanla ilişki kurulması ve yakalanılması halinde bu ölümle sonuçlanacak bir şuçtur.


Tayvan Savunma Bakanlığı askeriyedeki kadınlara yüksek topuklu ayakkabı giymelerini yasaklamıştır. Yasanın açıklaması ise şöyle: "Yüksek topuklar üzerindeki bir asker savaştan çok aşka yakışır."


Sioux Falls, Güney Dakota'daki kanun otellerdeki yataklara el atmış. Her odada iki yatak var ve eğer bir çift odayı sadece bir gece için kiralamışsa yatak aralarında 50cm'den daha az bir boşluk bulunması kanuna aykırı. Ayrıca iki yatağın arasındaki boşlukta, yerde sevişmek de yasak.


Uruguay'da şu anda varolan yasaya göre karısını yatakta başka bir adamla yakalayan erkeğin seçenekleri var. İkisini de öldürebilir (yasal olarak hem kadını hem de aşığını öldürmeye hakkı vardır) ya da karısının burnunu kesip, aşığını hadım edebilir.

Peru'da mahkum yemeklerine acı biber sosu ya da başka acı baharatlar konması bir kanunla yasaklanmış. Bu içişleri bakanlığının uygulamaya koyduğu bir yasa. Çünkü bu acı maddeler afrodizyak görevi yapabilecek şeyler ve cinsel arzuları arttırır!

Önceki


Parantez Yayınevi tarafından yayımlanmış olan Robert Wayne'in Dünyanın En Garip Seks Yasaları adlı kitabından derlenmiştir.


CİNSEL YAŞAM

CY EDİTÖRÜ'NDEN


CİNSEL SAĞLIK
KURULUŞLARI


LİNKLER

CİNSEL
YASALAR
YASAKLAR


SORULARINIZIN
CEVAPLARI


Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin