Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR
CY Editörü'nden

Cinsel Doyum

Cinsel doyumumuz, cinsel yaşamımızdan memnun olup olmadığımızı belirleyen öznel bir değerlendirmedir. Cinsel işlevlerimiz kadar, genel yaşam keyfimiz, kendimizle barışıklığımız, yaşadığımız ilişkinin özellikleri de cinsel doyum değerlendirmemizi etkiler. Öte yandan cinsel doyumumuz, cinsel isteğimiz, uyarılma ve orgazm işlevlerimiz arasında karşılıklı ilişkiler vardır.

Cinsel istek, elbette cinsel uyarılmayı arttırır ve orgazma ulaşmayı kolaylaştırır. Bu da bizi cinsel yaşamımızı doyumlu değerlendirmeye yöneltir. Öte yandan, cinsel yaşamımızı doyumlu değerlendiriyor olmamız, cinsel isteğimizi de cinsel etkinliklere girişme arzumuzu da arttıracaktır.

Başka bir deyişle, istek, uyarılma, orgazm ve doyum, birbirini etkileyen karşılıklı ilişkiler içinde, dörtlü bir döngü oluşturur. Olumsuz koşullarda, cinsel yaşamımızı doyumsuz olarak değerlendiriyorsak, cinsel isteğimiz az olacak, cinsel etkinliklere girişmek istemeyeceğimiz gibi, cinsel açıdan uyarılmamız da zorlaşacak, orgazm olamayacağız ve cinsel yaşamımızı doyumsuz değerlendirmemiz de pekişmiş olacaktır.

Bu dörtlü döngünün çok daha karmaşık biçimlerini yaşayabiliriz. Cinsel isteğimiz fazla olmasa da, cinsel etkinliklere girişebilir, büyük bir haz almasak da fizyolojik olarak uyarılabilir, orgazm olabilir ama bu cinsel ilişkiden pek hoşnut olmayabiliriz. Yani cinsel ilişkimizde işlevsel açıdan sorun yokmuş gibi görünebilir ama aslında cinsel doyumsuzluk yaşarız.

Bu durum bize karmaşık, hatta çelişkili görünebilir, yaşadıklarımızı ve hissettiklerimizi tam olarak anlamakta zorlanabiliriz. Oysa, insan cinselliği, fizyolojik yanıt döngüsü dışında, büyük değişkenlikler gösteren karmaşık bir durumdur. Cinsel isteğimizi olduğu gibi cinsel doyum değerlendirmemizi de, genel keyfimiz ve ilişkimizin özellikleri büyük ölçüde etkiler.

Ciddi çatışmaların olduğu bir ilişki kadar, sorunsuz görünen iletişimsiz bir ilişki de cinselliği olumsuz etkileyecektir. Tanımladığımız bu durum, cinsellikle çok ilgilenmeyen, ama belli bir cinsel işlev bozukluğu da saptanamayan pek çok insan için geçerlidir. Eşleriyle cinsel ilişkilerinde işlevsel bir bozukluk yoktur, ama cinsel istekleri azdır ve aslında cinsel açıdan doyumsuzdurlar.

Masturbasyon ve eşli cinsel etkinliklere çok seyrek girişirler, cinsellik akıllarına gelmez,cinsel ilişki olduğunda uyarılır ve orgazm olurlar, ama bundan gerçek anlamda haz almaz ve doyum sağlamazlar.

Dolayısıyla bu yaşantıyı tekrarlamaya da pek istekli değildirler.

Bu gibi durumlar, aslında cinsel işlev bozukluklarından daha yaygındır ve herkesin anlayabileceği bir belirti vermediği için uzun yıllar gizli kalabilir, kişinin, çiftin cinsel yaşamını olumsuz etkiler. Çünkü eşle ilişkinin özellikleri, bireysel olarak cinsel doyumumuzu etkilediği gibi, cinsel doyumumuz da ilişkimizi etkiler.

Ayrıca cinsel doyumumuz, genel yaşam keyfimiz ve kendimizi algılamamızla da yakından ilişkilidir. Nasıl kendi bedensel özelliklerimizi beğeniyor, kendimizi çekici buluyorsak, daha sık cinsel etkinliklere girişmek istersek, cinsel açıdan doyumluysak da kendimizi daha iyi, daha mutlu, daha keyifli hissederiz.
Diğer yazıları için tıklayın

 


CİNSEL YAŞAM

CY EDİTÖRÜ'NDEN


CİNSEL SAĞLIK
KURULUŞLARI


LİNKLER

CİNSEL
YASALAR
YASAKLAR


SORULARINIZIN
CEVAPLARI


Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin

 Bu Sayfayı Beğendiysen Arkadaşına Yolla