Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR
CY Editörü'nden

Cinsel eşimizle konuşmak

Cinsellik, hâlâ birçok yasaklar, hepimiz için birçok kaçınmalar içeren bir konu. Cinsellikle ilgili konuşmak zor. Bir çoğumuz, anne babamızdan bu konuda bir şey duymadık, öğrenmedik. Cinsellikle ilgili kavramlarımız tam oluşmadığı gibi, sözcüklerimiz de çok kısıtlı.

Bugünün erişkinlerinin hemen hiçbiri, kaç okul bitirmiş olurlarsa olsunlar, cinsel eğitim almadılar. Cinsel eğitimin gereğine inanan birçok insan, çocuğunun cinsellikle ilgili sorularından korkuyor. Evet kiminle olursa olsun, cinsellik hakkında konuşmak zor.

Genel anlamda cinsellikten konuşmak daha kolay, kendi cinselliğimizden söz etmek daha zor. Konuşmayı yöneten, bizim yerimize sözcükleri bulan bir profesyonelle konuşmak daha kolay, kendi yakınlarımızla konuşmak daha zor. Çelişkili gibi görünse de, belki de en zoru, cinsel ilişkimiz olan biriyle cinsellik üzerine konuşmak.

Cinsel eşimizle konuşmayı bunca zorlaştıran iki temel neden sayılabilir. Bunların ilki kafamızda cinsellikle ilgili çeşitli yanlış inanışlar olması, ikincisi ise ilişkiye ilişkin kaygılarımız.

Birçoğumuzun, her zaman çok farkında olmasak da, sosyal ortamlarda konuşurken aksini savunsak da, etkisinde kaldığımız çeşitli yanlış inanışlar var:
"Cinsellik hakkında konuşmak, onun doğallığını bozar",
"Birbirlerini seven eşler,nasıl zevk alacaklarını da bilirler", "Cinsellik kendiliğinden olmalıdır, öğrenilmez..."
Cinsellikle ilgili önyargılar kolay değişmez. Her birimiz bunların bazı bölümlerine inanmayı sürdürebiliriz ve bunlar bizim cinsel yaşamdaki davranışlarımızı da belirler.

Cinselliğin elbette doğal, kendiliğinden, hatta içgüdüsel bir yanı var. Ama insan cinselliğinden söz ediyorsak, öğrenilen, teknik olarak da öğretilebilen birçok yönü de var.

Burada sözünü ettiğim yalnızca, profesyonel alanlar, cinsel eğitim ya da cinsel terapi değil. Her bireyin cinsel yaşamında, kendi bedeninden, cinsel eşinden, yaşayarak öğreneceği çok şey vardır. Sevgi, aşk duyguları, elbette sevişmenin hazzını çok arttırabilir, ama uzun vadede teknik yetersizliğin açığını kapatması zordur. Kendi bedenimizin hazlarını ve gereksinimlerini konuşmadan öğrenebiliriz. Bunun için sözcükler gerekmez. Ama cinsel eşimizle konuşmadan, onun gereksinimlerini öğrenmemiz de kendi bedenimizi ona tanıtmamız da zordur. Karşımızdaki biz söylemeden ne hissettiğimizi tam olarak bilemez, ancak tepkilerimizi yorumlayabilir, bu yorum da sıklıkla yanlış veya en azından eksik olacaktır.

Bunların hepsini biliyor olsak da, cinsel eşimizle cinsel yaşamımız hakkında konuşmamızı engelleyen, güçleştiren kaygılarımız vardır:
Cinsel uyumun kendiliğinden oluşacağına mı inanıyor...
Onu beğenmediğimi,sevmediğimi düşünür mü...
Kendi cinsel gücü ve becerileri ile ilgili yersiz kaygılara kapılır mı...
Başka veya daha iyi bir cinsel eş istediğimi,özlediğimi mi düşünür...
Farklı gereksinimlerim olmasını ilişkiye tehdit olarak algılar mı...

Bu kaygılar çoğaltılabilir. Cinsel eşimizle genel ilişkimizin, iletişim, sevgi, bağlılık, güven, uyum gibi diğer özellikleri, cinsellik konusunda konuşmamızı kolaylaştırabileceği gibi zorlaştırabilir de. Kişilik özelliklerimizin, yaşama bakış biçimimizin farklılıkları genellikle konuşmayı zorlaştırır. Kendimizi olmayan bir sorunu yaratıyor gibi hissedebiliriz. Hiç gereği yokken, sevdiğimiz bir insanı kırma olasılığı bizi korkutur

İlişkimizin başka boyutlarını da etkileyebilecek "gereksiz bir tartışma" yaratmak istemeyiz. Cinsel eşimizle ortak cinsel yaşamımız hakkında konuşmamızı zorlaştıran bir sürü şey vardır.

Belki de kolaylaştırıcı tek etken, cinsel eşimizin de konuşmaya istekli olmasıdır.Diğer yazıları için tıklayın


CİNSEL YAŞAM

CY EDİTÖRÜ'NDEN


CİNSEL SAĞLIK
KURULUŞLARI


LİNKLER

CİNSEL
YASALAR
YASAKLAR


SORULARINIZIN
CEVAPLARI


Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin

 Bu Sayfayı Beğendiysen Arkadaşına Yolla