Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR
CY Editörü'nden Güncelleme: 01. 03. 2002

Cinsel birleşme olamıyorsa

İki insan arasındaki cinsel etkinliklerin bir biçimi olan cinsel birleşme, hemen herkes tarafından çok önemsenir. Kişiler yaşam boyunca birçok cinsel sorun yaşayabilir, bazı cinsel işlev bozuklukları sürekli cinsel doyumsuzluk nedeni olarak, kişinin, çiftin hayatını karartır.

Cinsel isteksizlik, kadınların uyarılma ve orgazm sorunları, erken boşalma gibi sık görülen cinsel sorunlar için bile profesyonel yardım arama davranışı çok yaygın değildir. Ancak bir cinsel sorun, cinsel birleşmeyi engelliyorsa, hemen herkes tarafından hemen sorun olarak algılanır ve derhal çözüm yolları araştırılır.

Hangi cinsel işlev bozuklukları, cinsel birleşmeyi engeller?

Temel olarak erkeklerin sertleşme bozuklukları ve kadında vajinismus cinsel birleşmeye izin vermez. Erkek cinsel organının sertleşmiş durumda olup olmaması, erkeğin ya da kadının aldığı cinsel hazzı etkilemez, birçok sevişme biçimi için penisin sert olması da gerekmez, ama cinsel birleşme ancak sertleşmiş bir penisle mümkün olabilir. Dolayısıyla sertleşme bozukluğu sıklıkla cinsel birleşmeye engel teşkil eder. Bu cinsel işlev bozukluğunu önemsemeyen erkek de yok gibidir.

Kadında vajinismus dediğimiz, vajinanın girişindeki kasların istemsiz kasılması durumu da cinsel birleşmeye engel teşkil eder. Kadınlar, cinsel tedavi merkezlerine en çok bu cinsel sorunla başvurur.

Cinsel birleşmeyi engelleyen üçüncü bir durum da çok şiddetli erken boşalmadır. Eğer erkek çok hızlı uyarılıyor ve uyarılır uyarılmaz boşalıyorsa, cinsel birleşme gerçekleşmeden boşalma olur. Bu cinsel işlev bozuklukları için, hemen herkes, her çift eninde sonunda yardım arar. Oysa erkeklerin en yaygın cinsel işlev bozukluğu, cinsel birleşme sırasında erken boşalma, kadınların da uyarılma ve orgazm bozukluklarıdır.

Cinsel yaşam boyunca, cinsel isteksizlik, cinsel ilişki sıklığına ilişkin doyumsuzluk gibi daha birçok cinsel sorun ortaya çıkabilir. Bu sorunlar da, süreklilik kazanarak, kişilerin cinsel doyumsuzluğuna ve genel mutsuzluğuna yol açarlar.

Erkeklerin cinsel birleşmeyi engelleyen sertleşme veya erken boşalma sorunları, sıklıkla cinsel yaşamın başlangıcında, yani hiç cinsel ilişki kurulmadan ortaya çıkar. Vajinismus da hemen her zaman ilk cinsel birleşme girişimi sırasında ortaya çıkar.

Öncesinde bir cinsel yaşam olmaksızın, cinsel işlev bozukluğunun ortaya çıkması, bir anlamda cinsel yaşamın sorunla başlaması demek olduğundan, daha da dramatik algılanır. Herhangi bir nedenle cinsel birleşme kurulamıyorsa, yalnızca buna odaklanmamak ve sorunu diğer cinsel etkinlik alanlarına da yaymamak gerekir.

Cinsel birleşme olamaması, sonuçta teknik bir sorundur ve cinsel terapi ile kısa sürede düzeltilebilir.

Tümüyle cinsellikten uzaklaşma, cinsel hazdan da vazgeçme, gündeme cinsellik yerine cinsel sorunu oturtma sık görülen ve sorunun çözümünü zorlaştıran davranışlardır. Böyle sorunlu ve kaygılı bir sürece girildiğinde, genellikle eşlerin cinsel istekleri, cinselliğe ilgileri azalır.

Böylece kolayca düzelebilecek teknik bir sorun, çiftin yaşamını karartan bir kabusa dönüşebilir.

Cinsel sorun ortaya çıktığında, zaman geçirmeden profesyonel yardım almak bu nedenle çok önemlidir. Cinsel sorunun kendisi kadar, belki ondan da fazla sorunlu cinsel yaşam süreci, kişileri ve çiftin ilişkisini yıpratır. Oysa herkes, her çift, bir cinsel tedavi uzmanının yardımıyla, yeterli bilgiyi edinip çözüme yönelik teknikleri öğrenerek, cinsel sorununu kısa sürede çözebilir.

Diğer yazıları için tıklayın


CİNSEL YAŞAM

CY EDİTÖRÜ'NDEN


CİNSEL SAĞLIK
KURULUŞLARI


LİNKLER

CİNSEL
YASALAR
YASAKLAR


SORULARINIZIN
CEVAPLARI


Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin

 Bu Sayfayı Beğendiysen Arkadaşına Yolla