Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR
CY Editörü'nden                            Güncelleme: 28.12.2001

Penis denetlenebilir mi?

Erkek cinsel organı penis bu kadar önemsenmesine rağmen, hakkında belki de en fazla yanlış şey bilinen organlardan biridir. Penis üreme ve idrar kanallarının dışa açıldığı bir organ olduğu gibi, erkeklerin de cinsel açıdan en duyarlı bölgesidir.

Cinsel haz organı olarak penisin iki önemli işlevi vardır. Bunların biri bizim ereksiyon dediğimiz sertleşme işlevi, diğeri de ejakülasyon dediğimiz boşalma işlevidir. Erkek cinsel olarak uyarıldığında, penise kan dolar ve penis kabarır, sertleşir. Cinsel uyarılma artarak devam ettiğinde ise iç cinsel organlarda üretilen sperm hücrelerini taşıyan meni, penisin ortasındaki kanalda ilerleyerek, dışarı çıkar. Bu iki işlev birbirini izleyen bir bütünlük taşısa da, birbirlerinden çok farklıdır.

Penisin bu iki işlevi, ne kadar ve ne oranda erkeğin denetimindedir? Erkekler istedikleri zaman penisin sertleşmesini sağlayabilir ya da engelleyebilirler mi? Ne zaman boşalacağı erkeğin elinde midir? Penis denetlenebilir mi?

Bu sorulara hemen herkesin vereceği yanıt farklıdır ve çoğu da yanlıştır. Birçok kişi, sertleşmenin istemli olarak denetlenebildiğini, ama boşalmanın kendiliğinden oluştuğunu düşünür. Oysa erkek cinsel işlevinin fizyolojisi bize bunun tam tersinin geçerli olduğunu söyler. Sertleşme de boşalma da birer reflekstir, her ikisinin de omurgada birer merkezi vardır. Ancak sertleşme, gözümüzü kırpmamız gibi istemsiz bir refleks iken, boşalma kolumuzu kaldırmamız gibi istemli, denetlenebilir bir reflekstir.

Bu istemli denetimi sağlayan, boşalmanın omurgadaki alt merkezinden başka, beyin kabuğunda da bir üst merkezi olmasıdır.

Erkeklerin çoğu elbette ergenlik yıllarından itibaren, penisin sertleşme işlevini istedikleri gibi idare edemediklerini görürler. Hatta yıllarca bunun kendi eksiklikleri olduğunu, başka, "güçlü" erkeklerin penislerini istedikleri gibi idare ettiklerine inanmaya devam edebilirler. Oysa penis erkeğin istediği bir anda sertleşmeyebilirken, uygunsuz bir zamanda sertleşebilir.

Erkeklerin çoğu penisin sertleşmesini çok olumlu, sertleşmemesini de çok olumsuz yaşar, kendini iyi hissetmesinde bu işlevin önemli yeri vardır.

Kadınların çoğu ise, erkeklerin penis sertliğini denetleyebildiğini düşünür. Sevişme sırasında sertleşmeyen ya da sertliğini sürdüremeyen bir penisin, yalnızca erkeğin kadını cinsel olarak çekici bulmadığı anlamına geldiğini sanır. Elbette erkek kadını çekici bulmadığında da penis sertleşmeyecektir, ama bu sertleşme kaybının belki de yüz nedeninden yalnızca biridir.

Boşalma refleksinin omurgadaki merkezine ek olarak, beyin kabuğunda bir üst merkezi olması, erkeğin bu refleks üzerinde istemli denetim kurabilmesini sağlar. Erkeklerin bir bölümü cinsel yaşamlarının ilk yıllarında bu denetimi kazanırken, bazıları cinsel yaşamları boyunca denetimsiz boşalır.

Yani boşalma denetimi cinsel deneyimle öğrenilebilen bir beceridir.

Yaşamın başka alanlarına baktığımızda, genellikle irademizle denetleyebildiğimiz, kendimiz seçerek yaptığımız eylemler, beceriler için öğündüğümüzü ya da utandığımızı görürüz. İlginçtir ki, penisin işlevleri söz konusu olduğunda bunun tam tersi bir durum geçerlidir. Birçok erkek sertleşme ile ilgili yersiz bir övünç ya da utanç duyarken, boşalma denetimi ile ya hiç ilgilenmez ya da tersine hızlı ve/veya sık boşalmayı güç sayar.

Cinsel eylemlerin yaşamın diğer alanlarındaki eylemlerden böyle farklı değerlendirilmesinin en önemli nedeni ise,cinsel işlevlerin fizyolojisi konusundaki yaygın bilgisizliktir.

Diğer yazıları için tıklayın


CİNSEL YAŞAM

CY EDİTÖRÜ'NDEN


CİNSEL SAĞLIK
KURULUŞLARI


LİNKLER

CİNSEL
YASALAR
YASAKLAR


SORULARINIZIN
CEVAPLARI


Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin

 Bu Sayfayı Beğendiysen Arkadaşına Yolla