Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR
CY Editörü'nden                            Güncelleme: 07.12.2001

Cinsellik ve olumsuz önyargılar
Cinsellik, yalnızca temel gereksinimlerimizden biri değil, aynı zamanda sonsuz bir haz kaynağıdır. Cinsellikten yoksun kalındığında da yaşam devam eder, ancak cinsel yoksunluk veya sorunlu cinsel yaşam, kişinin yaşam kalitesini temelden bozar. Buna rağmen, cinsellikle ilgili düşünce, tutum ve inanışlarımızda birçok olumsuzluk vardır.

Cinsellikle ilgili davranışlar çoğu insanın kafasında 'pis' sıfatıyla birleşmiştir. Burada 'pislik', kirli, mikroplu gibi somut anlamında değil, tehlikeli, ayıp, günah, ahlaka aykırı gibi soyut bir anlamda kullanılmaktadır. Dolayısıyla bu olumsuz düşüncelerin her kişinin, genel ve cinsel değer yargılarına göre değişen, herkes için farklı bir anlamı vardır.

Yaşadığımız çağa ve topluma göre de olumsuzluklar farklılaşır. Kimi inanışlara göre her cinsel davranış kötüdür, kimine göre evlilik dışı her cinsel davranış kötüdür, kimi zaman üremeyle sonuçlanmayacağı bilinen cinsel davranışlar kötüdür. Bazı toplumlarda kadınların cinsel istek ve hazzı kötüdür.

Bu olumsuz düşüncelerin arkasında, kimi zaman dinsel inanışları, kimi zaman ahlaki kaygıları, kimi zaman toplumun bazı gruplarının iktidarının sürdürülmesi kaygılarını görürüz. Şöyle ya da böyle cinsel haz, her zaman bazı koşullarda ya da bazı kişiler için korunarak, diğer koşullarda ve diğerlerine yasaklanmaktadır.

Cinsel eylemlerin çoğu somut anlamda pis değildir. Sağlıklı insanlar arasındaki cinsel ilişki biçimlerinde genellikle 'pislik' oluşmaz. Cinsel organlar bölgesi, insan bedeninin diğer bölgelerinden daha pis değildir, daha mikroplu olduğu da söylenemez. Örneğin ağzımız daha pistir ve tükürükte her zaman birçok mikrop bulunur.

Cinsel salgılar, bu anlamda, bedenin diğer salgılarından farklı değildir. Sağlıklı bir erkekte boşalma ile çıkan meni, birçok insanın düşündüğünün aksine, steril yani mikropsuz bir sıvıdır. Ancak kişide herhangi bir hastalık varsa, hastalığın cinsine göre çeşitli vücut sıvıları gibi, cinsel organların salgıları da mikrop taşıyabilir.

Birçok toplumsal ve dinsel kural, evlilik dışı cinsel ilişkilerin tamamını yasaklar. Ancak, bu kural ve yasakların evlilik kurumu dışında kalan cinsel ilişkileri yok edebildiği söylenemez. Para karşılığı kurulan cinsel ilişkiler yüzyıllardır varlığını sürdürmektedir. İçinde yaşanılan çağa ve topluma göre, bedelleri farklı olsa da, birçok kişi evlilik dışında kısa veya uzun süreli cinsel ilişkiler de yaşamaktadır.

Eşcinsellerin toplumda dışlanmalarının temelinde başka etkenlerle birlikte evlilik ve üremeyle sonuçlanmayacak cinsel ilişki tanımlamasının da yer aldığı söylenebilir.

Toplum kuralları daima belli kişiler arasında cinsel aşka izin verir: Bir kadın ve bir erkek arasında, evlenebilir yani evli olmayan kişiler arasında, uygun yaşlarda ve bunun gibi... Bu kurallar arttıkça, çiğnenmesi durumunda kişilerin ödemek zorunda kalacağı bedeller de yükselir. Aralarında büyük yaş farkı olan kişilerin, önceki evliliklerinden çocuğu olanların ilişkilerine ya da evliliklerine de iyi gözle bakılmayabilir. Evli olmayan kişilerin çocuk yapmaları durumunda da birçok toplumsal zorluk yaşanır. Ancak tüm bu yasaklanan alanlarda da cinsel aşk ve cinsel haz varlığını sürdürmeye devam eder.

Cinselliğin 'pis', 'kötü' gibi sıfatlarla birlikte düşünülmesi ve yasaklanması, birçok kişinin cinselliğe olumsuz bakmasını sağlar. Yasaklanan alanlar kadar izin verilen alanlardaki cinsellik de bu olumsuzluktan etkilenir. Cinselliğe genel olarak olumsuz bakış ise, kişilerin kendilerine cinsel haz izni vermelerini engeller. Bu daha da genelleşerek, cinselliği kişinin gündeminden çıkarır.

Böylece birçok insanın cinsel hazdan yoksun, cinsel sorunlu ve doyumsuz olmasına neden olur.

Diğer yazıları için tıklayın


CİNSEL YAŞAM

CY EDİTÖRÜ'NDEN


CİNSEL SAĞLIK
KURULUŞLARI


LİNKLER

CİNSEL
YASALAR
YASAKLAR


SORULARINIZIN
CEVAPLARI


Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin

 Bu Sayfayı Beğendiysen Arkadaşına Yolla