Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR
CY Editörü'nden                            Güncelleme: 09.11.2001

Cinsel taciz

Cinsellik hemen herkes için keyifli bir eylem. İki kişi arasındaki tüm cinsel ilişkilerin iki tarafın da onayıyla gerçekleşmesi gerek. İki kişinin de istediği ve keyif aldığı her cinsel davranış yapılabilir ve yalnızca o iki kişiyi ilgilendirir.

Bir başka deyişle, cinsel davranışlarımızı sınırlayan tek şey cinsel eşimizin istekleri olabilir. Bir kişinin bir başkasına onun istemediği cinsel davranışlarda bulunması halinde ise cinsel tacizden söz ediyoruz.

Cinsel taciz her toplumda, her yerde, her zaman oluşabilir. Genellikle bu konuda konuşulmadığı için pek bilinmez. Çeşitli cinsel içerikli davranışlar, sözler, bakışlar, hareketler taciz olarak algılanabilir ve çok rahatsız edici olabilir.

Bir kişi bedeni ve cinselliği hakkında ancak kendisi karar verebilir. O söylemeden hangi cinsel davranışları isteyip, hangilerini istemediğini bilemeyiz. İyi tanımadığımız kişilerin hangi davranışlara cinsel anlamlar yüklediğini de bilemeyiz. Bazı insanlar için dokunmak yalnızca sevgi ve yakınlık ifade ederken, bazıları tüm dokunmaları cinsel davranış sayabilir. Ya da yakın olmadığı kişilerin kendisine dokunmasından rahatsız olabilir.

Benzer şekilde günlük dildeki cinsel çağrışımlı şakalar, kimi insanı güldürürken, kimilerini kızdırabilir. Bunlar kasıtlı olmayan, masum davranışlardır, ama cinsel taciz olarak algılanabilir.

Kasıtlı olarak yapılan cinsel taciz, genellikle üst konumda olan kişiler tarafından, itiraz edemeyeceği düşünülen alt konumdaki kişilere karşı yapılır. Genellikle erkekler kadınları taciz eder. Büyük ve küçük iş yerlerinde çalışanlar, işe başvuranlar sıklıkla cinsel tacizle karşılaşır. Sokaklarda, toplu taşıma araçlarında herkes cinsel tacizle karşılaşabilir. Aile içinde hiç de az değildir.

Nerede ve kimden gelirse gelsin, istemediğimiz her davranış bizi rahatsız eder.

Cinselliğin önemi ve yasakları düşünüldüğünde, istemediğimiz davranış cinsel içerikli olduğunda daha da fazla rahatsız oluruz. Bu davranışa itiraz etmemiz, karşı koymamız, kaçınmamız ne kadar zorsa, o kadar çok zedeleniriz. Bu nedenle aile bireyleri veya aileye yakın kişilerin tacizine uğrayan çocuk, ergen veya erişkinler çok zorlanırlar. İtiraz etmeleri güçtür, kimseye söyleyemezler, söyleseler de inanılmayabilir. Aynı davranışların tekrarlama olasılığı yüksektir, kaçınmak için mantıklı gerekçeler bulmaları zordur. Aynı şekilde, tanıdık biri tarafından, işyeri gibi sabit bir ortamda karşılaşılan cinsel taciz olaylarında da, kişiler kolay itiraz edemez, başkalarına söylemeye utanır, şikayetçi olmaya korkar, ispatlaması zordur, tekrarlamasından kaçınmak hiç de kolay değildir.

Cinsel taciz genellikle iki kişi yalnızken oluşur. Bu aynı zamanda başkalarına söylemeyi de güçleştirir. İnsanlar cinsel içerikli konularda zaten çekingendir, zor konuşurlar. Söylediğinde inanılacağı kesin değildir, ayrıca kişi kendisine yapılanı tekrarlamak, bilmeyenlere de duyurmak istemez. Böyle bir konu ile, kendi suçu olmasa da, toplumun ilgi odağı olmayı kimse istemez.

Oysa cinsel tacizi önlemenin belki de tek yolu, durumu çevredeki diğer insanlara açıklamak ve şikayetçi olmaktır.

Cinsel taciz, kişinin hakkı olan cinsel davranış sınırlarını bir başkasının hakkını çiğneyerek aşması ile, aynı zamanda bir suçtur.

Cinsel taciz karşısında suskun kalmak, hem tacizin sürüp gitmesini, hem de başka insanların da cinsel tacize uğramasını kolaylaştıran bir durumdur. Yasal önlemlerin yanı sıra, bu konunun mümkün olduğunca yüksek sesle konuşulması, cinsel tacizle karşılaşabilecek çocuk, ergen ve erişkinlerin bilinçlenmesi, tacizde bulunanların açıkça teşhiri, toplumsal baskı oluşturarak, cinsel taciz olaylarını azaltabilir.

Diğer yazıları için tıklayın


CİNSEL YAŞAM

CY EDİTÖRÜ'NDEN


CİNSEL SAĞLIK
KURULUŞLARI


LİNKLER

CİNSEL
YASALAR
YASAKLAR


SORULARINIZIN
CEVAPLARI


Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin

 Bu Sayfayı Beğendiysen Arkadaşına Yolla