Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR
CY Editörü'nden                            Güncelleme: 19.10.2001

Sevişirken keyif kaçıranlar

Cinsellikle ilgili yanlış inanışların yaygınlığına, yasakların bolluğuna rağmen, sevişmek çoğu kişi için en keyifli eylemlerden biridir. Herkesin sevişme alışkanlıkları, hoşlandığı ve nefret ettiği şeyler çok farklı olabilir. Yaşamın farklı dönemlerinde, farklı cinsel eşlerle sevişmekten alınan keyif değişebilir. Gene de sevişirken, hemen herkesin keyfini kaçıran bazı durumlardan söz edebiliriz.

Sevişme öncesinde temizliğe özen gösterilmesi, yalnızca sağlık nedeniyle değil, cinsel eşlerin keyfi açısından da gereklidir. Birçok insan sevişmenin ardından yıkanır, ama öncesinde yıkanma alışkanlığı yaygın değildir. Çoğu kişinin sabahları güne başlarken yıkandığı ve genellikle akşam saatlerinde sevişildiği de düşünüldüğünde, gün boyu bedenin ürettiği çeşitli kötü kokuların sevişme sırasında keyif kaçırabileceği unutulmamalıdır.

Cinsel eşlerden birinin alkol ya da sigara kullanımı, diğeri için kolaylıkla keyif kaçırıcı olabilir. Yerken çok keyifli olan soğan, sarımsak, pastırma gibi bazı yiyecek maddeleri de sonradan ağızda ve bedende kötü kokulara neden olabilirler. Çeşitli mide ve diş rahatsızlıkları rahatsız edici ağız kokuları yaratabilir.

Oysa cinsellikle koku arasında çok sıkı bağlantılar olduğu bilinir. Kötü kokular cinsel ilgiyi azaltırken, hoş kokular cinsel uyarılmayı arttırır.

Sevişmenin, sevişen kişiler için, dünyada birbirlerinden başka her şeyin geçici olarak önemini yitirdiği, bir odaklanma durumu olduğunu söyleyebiliriz. İyi bir sevişme sırasında bütün dünya sevişilen odanın kapısı dışında kalır, o sırada dünyada yalnızca o iki kişi vardır. Cinsel eşler birbirlerine ve bedenlerinden aldıkları cinsel hazza odaklanmıştır. Sevişme sırasında başka birinin sevişilen ortama gelmesi ya da sevişmeyi görmesi, bilmesi olasılığı, çoğu insanı çok rahatsız edecek bir durumdur. Bu durum özellikle kalabalık ailelerde, birkaç çiftin bir arada ya da iç içe evlerde yaşadığı yerlerde, aile bireylerinin yatılı misafirliklerinde, çocukların sık sık ebeveynin yatağına gelme alışkanlığı olan ailelerde sorun yaratır.

Kimi kişiler sevişme sırasında konuşmaktan hoşlanır, cinsel eşler bu konuda anlaşıyorsa, çeşitli erotik konuşmalar, fanteziler sevişmeye eşlik eder ve eşlerin cinsel hazzını arttırır. Ancak sevişme sırasında güncel konulardaki konuşmalar, pek çok kişi için keyif kaçırıcıdır. Yapılması gereken ya da unutulan işlerin, ortak geçmişin çatışma alanlarına gönderme yapan sözlerin, cinsel eşin kişisel ya da bedensel özelliklerine ilişkin eleştiri veya şakaların sevişme alanında yeri yoktur. Özellikle eşin bireysel veya cinsel becerilerine ilişkin olumsuz sıfatların kullanımı, birçok kişinin sevişmeye devam etmesini engelleyecek kadar keyfini kaçırabilir, ya da cinsel işlevinin bozulmasına neden olabilir.

Eşlerden birinin geçmişteki cinsel eşlerinden söz etmek de benzer şekilde, herkes için sevişmenin hazzını yok eder. Sevişme, iki kişinin belirli bir zaman parçası içinde, birlikte ürettikleri cinsel hazzı paylaşmalarıdır. Kişilerin birbirleriyle ya da başka cinsel eşlerle yaşadıklarının sevişme anında söz konusu edilmesi en azından uygunsuzdur. Başka cinsel eşlerle nelerin nasıl yapıldığının konuşulması, bugünün geçmişle karşılaştırılması, sevişmeye bir şey katamaz. Cinsel eşler geçmişteki ilişkilerini elbette konuşabilirler, ama bunun için sevişme anından daha uygun bir çok zamanları vardır.

Bu cins olumsuz söz ve davranışlar, sevişmeyi tartışma alanına dönüştürebilir ve eşlerin birbirlerine kırılmalarına neden olur. Bu da hem o andaki sevişmenin hazzını bozar, hem de eşlerin gelecekteki cinsel ilgilerinde azalmaya neden olabilir.

Sevişmek yaşamın belki de en keyifli bölümlerinden biri... O halde keyif kaçıracak şeyleri yapmamaya özen göstermeye de değer.

Diğer yazıları için tıklayın


CİNSEL YAŞAM

CY EDİTÖRÜ'NDEN


CİNSEL SAĞLIK
KURULUŞLARI


LİNKLER

CİNSEL
YASALAR
YASAKLAR


SORULARINIZIN
CEVAPLARI


Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin

 Bu Sayfayı Beğendiysen Arkadaşına Yolla