Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR
CY Editörü'nden                            Güncelleme: 12.10.2001

İlerleyen yaşlarda cinsellik

Yaşamımız boyunca, bedensel işlevimizde de, düşünsel ve duygusal önceliklerimizde de birçok değişiklik olur. Yaşamımızın farklı dönemlerinde farklı konuların kişisel gündemimizdeki yeri de değişir. Cinsellik hemen herkes için önemlidir, ama yaşam boyunca bazen en ön planda yer alırken, bazı dönemlerde geri sıralara itilebilir.

Yaşı ilerleyen kişilerin cinselliğe ilgilerini yitirdikleri ya da cinsel yaşamlarının bittiği düşüncesi yaygındır. Ancak bu çocukların cinsel dürtüleri ve oyunları olmadığı düşüncesi kadar gerçek dışı bir yanlış inanıştır. Her yaşın cinselliği farklıdır, ama kadınlar da erkekler de yaşadıkları sürece cinsel ilgi duyarlar ve cinsel yaşamlarını sürdürebilirler. Yaşları ilerleyen kişilerin cinsellikten uzaklaşmasında en önemli etken, bunun uygunsuz bir davranış olacağına kendilerinin ve çevrelerinin inanması, bununla bağlantılı bir diğer etken de uygun cinsel eş bulmanın zorlaşmasıdır.

Cinsellik yaşam boyu devam eder, ancak tüm bedensel işlevlerimiz gibi cinsel işlevlerimizde de fizyolojik farklılıklar oluşur. Bu değişiklikleri bilmeyen ya da kabul edemeyen kişiler için çeşitli cinsel sorunlar ya da doyumsuzluklar ortaya çıkabilir. Yaşın ilerlemesiyle birlikte, erkeklerin cinsel açıdan uyarılmaları için gereken süre uzar. Genç erişkin bir erkekte, cinsel eşi yalnızca görmekle bile, hemen sertleşme yanıtı oluşabilirken, 40 - 50 yaşlarındaki erkeklerde aynı sertleşmenin oluşması için bir süre sevişmeye, cinsel olarak uyarılmaya gerek olur; 60´lı yaşlardan sonra penisin sertleşmesi için doğrudan temasla uyarılması gerekebilir.

Benzer şekilde kadınlarda da, menapozdan sonra hormon tedavisi uygulanmıyorsa, cinsel açıdan uyarılma ve ıslanma yanıtı gecikebilir, azalabilir. Bununla bağlantılı olarak orgazma ulaşma süresi uzayabilir, orgazmın şiddeti azalabilir. Bunlar tamamen normal, herkeste olan fizyolojik değişikliklerdir. 40 yaşından sonra herkeste gelişen presbiyopi dediğimiz, yakını görmek için gözlük kullanmayı gerektiren göz bozukluğundan farksız durumlardır.

Fakat birçok erkek, birçok kadın, birçok çift, bu durumu cinsel yaşamın sonu olarak görebilir. Oysa yalnızca cinsel ilişkinin bazı özelliklerinin değişmesi, yeni ve kalıcı fizyolojik değişikliklere uyum sağlanması gerekmektedir; cinselliğin tümden gündemden düşmesi değil.

Sevişmenin birçok boyutu, dokunmanın yarattığı cinsel haz çok az değişir. Daha uzun sevişmeler, eşlerin birbirlerini dokunarak cinsel açıdan uyarmaları birçok çift için doyumlu cinsel ilişkiler yaratabilir. Unutulmamalıdır ki, cinsel ilişkide yalnızca cinsel birleşme için penis sertliği zorunludur. Ve cinsel birleşme dışında da her iki eşe de cinsel haz ve doyum sağlayan birçok cinsel davranış biçimi vardır. Her sevişmede cinsel birleşme olması, hatta orgazm ve boşalma olması da zorunlu değildir.

Erkeklerde boşalmadan hemen sonra, cinsel ilgi duymadıkları, cinsel açıdan uyarılamadıkları, peniste sertleşmenin oluşamadığı, fizyolojik olarak yanıtsız bir dönem vardır. Bu süre birkaç dakika, birkaç saat olabilir; kişiden kişiye, aynı erkekte günden güne değişiklik gösterebilir. Ama bütün erkeklerde yaş ilerledikçe bu yanıtsız dönem uzar, ileri yaşlarda bir boşalmadan sonra yeniden sertleşme ve boşalma olabilmesi için birkaç gün geçmesi de gerekebilir. Ancak peniste sertleşme ve boşalma olmadan, sevişmek mümkün ve haz verici olabilir.

Kadınlarda ıslanma azlığı geliştiğinde, cinsel birleşme sırasında kuruluk nedeniyle acı olabilir. Kadının normal ıslanmasına benzer jellerin kullanımı bu sorunu ortadan kaldırabilir. Ayrıca menopoz sonrası dönemde her kadın, genel ve cinsel sağlığı için, kadın hastalıkları uzmanı ile hormon tedavisi konusunu tartışmalıdır.

Yaşları ilerleyen kişilerin cinsel yaşamını sona erdiren, bu uyum sağlanabilir fizyolojik değişiklikler değil, cinselliğe ve yaşlanmaya ilişkin yanlış inanışlardır. Her iki cinsin fizyolojik değişikliklerini bilerek, doyumlu bir cinselliği yaşam boyu sürdürmek ise elimizdedir.

Diğer yazıları için tıklayın


CİNSEL YAŞAM

CY EDİTÖRÜ'NDEN


CİNSEL SAĞLIK
KURULUŞLARI


LİNKLER

CİNSEL
YASALAR
YASAKLAR


SORULARINIZIN
CEVAPLARI


Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin

 Bu Sayfayı Beğendiysen Arkadaşına Yolla