Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR
CY Editörü'nden                            Güncelleme: 03.07.2001

Sevgi ve Cinsellik II

Kendi bedenimizin cinsel hazlarını üç basamaklık bir süreç halinde öğreniriz; masturbasyon ile bireysel cinsel haz, eşli cinsel etkinliklerin fiziksel cinsel hazzı ve sevişmenin fiziksel ve duygusal hazzı. İnsan cinselliğinin dürtüsel bir boyutu olduğu kadar, öğrenilen bir tarafı da vardır. Burada söz konusu olan öğrenme, yalnızca bilimsel bir takım gerçeklerin bilinmesi değil, aynı zamanda kişisel deneyimle, o kişi için geçerli olanların da öğrenilmesidir.

İnsan ilişkilerinde cinselliğin yeri ya da cinsel hazlarımızda sevginin yeri konusundaki en temel yanlış inanış, "birbirini seven eşlerin nasıl sevişeceklerini de bildikleri"dir. İnsan cinselliği konusundaki bilgilerimiz, insan ilişkileri konusundaki görgümüz, bunun pek de böyle gerçekleşmediğini göstermekte.

Sevginin, aşkın, tutkunun cinsel arzumuzu arttırdığını, cinsellikten aldığımız hazzı farklılaştırdığını hepimiz biliriz. Ancak, bir kişiye duyduğumuz sevgi, cinsellikle ilgili ön yargılarımızı düzeltmez, bizi bir anda cinsel konularda bilgili ve deneyimli biri haline getiremez. Bir aşk ilişkisinde de, hangi cinsel davranışların kendimize ve cinsel eşimize, nasıl bir haz vereceğini, zaman içinde ve deneyimle öğreniriz.

Birine duyduğumuz sevgi, elbette genelde cinselliğe ilgimizi de, özelde o kişiye duyduğumuz cinsel arzuyu da arttırabilir, ama bize nasıl sevişeceğimizi öğretmez, sevilen kişiyle cinsel ilişkimizin istediğimiz gibi olması için de yeterli olmayabilir. Cinsel işlev bozukluğu nedeniyle, cinsel tedavi uzmanlarına başvuran çiftlerin büyük bir çoğunluğu birbirlerini sevmektedir. Belki de birbirini seven eşler, cinsel sorun yaşamalarına rağmen, ilişkilerini sürdürür ve profesyonel yardım da arayarak, sorunlarını çözümlemek isterler.

Sevgi tek başına, her alanda olduğu gibi, cinsellik alanında da sorunların oluşmasını engellemez, düzelmesini de sağlamaz, olsa olsa kesip atmak ya da katlanmak yerine, sorunu çözümleme davranışına götürebilir. Belki de bu yanlış inanışın kişiler ve çiftler üzerindeki en olumsuz etkilerinden biri, cinsel sorun ortaya çıktığında, eşlerin ötekinin sevgisini sorgulamaya başlamalarıdır. Oysa, birini sevebiliriz, ama onunla cinsel ilişkimizde sorunlar yaşayabiliriz. Hatta, sevginin iyi bir cinsellik için tek başına yeterli olduğuna inanıyorsak, kendi sevgimizi bile sorgulamaya başlayabiliriz.

Bu sevgi ile cinsellik bağlantısıyla ilgili yanlış inanışta, madalyonunun diğer yüzünde, sevgi olmayan ilişkilerdeki cinsel hazzın yok sayılması yer alır. Oysa bedensel cinsel hazlarımızın gelişiminde ikinci basamak, eşli cinsel ilişkilerdeki fiziksel cinsel hazdır. Para karşılığı kurulan cinsel ilişkilerin çoğunda,duygusal etkenler rol oynamaz, fiziksel cinsel haz olmasaydı, bu ilişkiler bu kadar yaygın olmazdı. Oysa para (ya da başka bir çıkar) karşılığı cinsellik, yüzyıllardır önemli bir ticari sektör olarak yerini korumaktadır. Paranın söz konusu olmadığı, fiziksel cinsel hazza dayalı ilişkiler de sanıldığından çok daha yaygındır.

Kişi olarak onaylamadığımız, sevmediğimiz birini cinsel açıdan çekici bulabilir ve onunla başka bir yaşam parçasını paylaşmayı düşünmediğimiz halde, cinsel ilişkiden fiziksel olarak haz alabiliriz.

Bedenimizin cinsel haz potansiyeli, düşündüğümüzden ve kullandığımızdan çok daha fazladır. Bu hazların hiçbiri bir diğeri ile karşılanamaz. Örneğin, masturbasyon, yalnızca eşli cinsel etkinliklerin kurulamadığı durumlarda değil, yaşamımız boyunca her zaman bireysel bir haz kaynağı olarak varlığını sürdürür.

İnsan cinselliğinde fiziksel cinsel hazların da duygusal sevişmelerin hazzı kadar yeri vardır.

Diğer yazıları için tıklayın


CİNSEL YAŞAM

CY EDİTÖRÜ'NDEN


CİNSEL SAĞLIK
KURULUŞLARI


LİNKLER

CİNSEL
YASALAR
YASAKLAR


SORULARINIZIN
CEVAPLARI


Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin

 Bu Sayfayı Beğendiysen Arkadaşına Yolla