Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR
CY Editörü'nden                            Güncelleme: 13.07.2001

"Normal" Cinsel İlişki

Cinsellik konusundaki bilgisizlik ve yanlış inanışların sonucu olarak, standart, ideal veya "normal" cinsel ilişkinin tek bir tipi olduğuna inanma eğilimi yaygındır. Bu cinsel ilişki bir kadın ile bir erkek arasındadır. Genellikle erkek tarafından ve sıklıkla akşamları başlatılır. Kadının pek fazla katılmadığı, 5-10 dakikalık bir ön sevişmeden sonra veya erkeğin penisi sertleştiğinde, vajinal cinsel birleşme kurulur. Sıklıkla tek bir pozisyonda, erkeğin üstte olduğu bir konumda sürdürülür. Erkeğin boşalma denetimine göre ufak farklılıklar olmakla beraber, sıklıkla bir kaç dakika içinde erkeğin boşalması ile biter.

Bu standart ilişki sırasında, kadının zevk alması ve orgazm olması da beklenir. Biraz abartılı da olsa, genel olarak geçerli olan bu standardın dışında kalan her durum, cinsel haz verse de, "normal" kabul edilmez ve dışlanır.

Oysa insanlar arasındaki cinsel ilişkide neyin "normal" olduğuna ilişkin belirli ve kesin kurallar yoktur. Herkese cinsel haz veren fanteziler farklıdır. Herkesin cinsel haz duyduğu ve doyum sağladığı bireysel ve eşli cinsel etkinlikler çok çeşitlidir.

Düzenli bir cinsel yaşamı ve sürekli bir cinsel eşi olan kişilerin de bireysel haz kaynaklarını sürdürmeleri veya cinsel eşleriyle birlikte her ikisinin fantezilerini yaşamaları, iki eşin de isteği ile normaldir. Başka bir deyişle, sürekli bir cinsel beraberlikte eşler ayrı ayrı veya birlikte masturbasyon yapabilirler. Birbirlerine kendi cinsel fantezilerini anlatabilir veya birlikte fantezi üreterek sevişebilirler. Zaman zaman herhangi bir eşin cinsel fantezisini gerçekleştirmek isteyebilirler.

Bunların hiçbiri cinsel yaşamlarını normalden saptıran durumlar değildir. Tersine, bu yaşantılarla cinsel yaşamları monotonluktan kurtularak, zenginlik kazanacaktır. Sürekli cinsel eşler de birlikte veya ayrı ayrı erotik, pornografik ürünleri izleyebilir, bunlardan cinsel olarak uyarılabilir,bu uyarılma ile sevişebilir veya masturbasyon yapabilir.

Kişinin cinsel uyarılma ve doyumu için kullanılması zorunlu olduğunda fetiş nesnesi olarak isimlendirdiğimiz birçok yardımcı erotik malzemeyi arada bir kullanarak sevişmelerini renklendirebilir. Bunların hiçbiri cinsel sapkınlık, doyumsuzluk, anormallik göstergeleri değildir.

Bu erotik ayrıntılar, odada yakılan mum ya da tütsü, çalınan müzik, kullanılan sabun ya da parfüm kadar normaldir.

Sevişmede, fantezi ve erotik nesneler gibi, kişilerin bedenî ve cinsel davranışları da çok değişken kullanılabilir. Kişilere cinsel haz verecek çok çeşitli beden bölümü ve cinsel davranış biçimleri vardır. Bunları herkes için tek bir durum veya davranışla sınırlamak, en azından alınabilecek cinsel hazların büyük bir bölümünden peşinen vazgeçmek olabilir.

Herkes, her zaman karşı cinsten bir cinsel eşle sevişmek istemeyebilir. Bu en azından karşı cinsten bir cinsel eşi istemek kadar normal bir durumdur. Herkes, her zaman sevişmek istemeyebilir.

Her zaman aynı yerde sevişmek monoton olabilir. Alışıldık yatak dışında da sevişilebilecek bir çok yer vardır: Küvet, kanepe, yer, doğal bir ortam gibi.

Her zaman aynı saatte sevişmek sıkıcı olabilir. Yaygın olarak akşam yemeğinden sonra, gecenin bir saatinde sevişilir. Sabah uyanıldığında, uyku arasında veya günün herhangi bir uygun saatinde sevişmemek için bir neden yoktur.

Sevişmenin her zaman aynı sırayı izlemesi gerekmez. Bazen saatlerce, bazen birkaç dakika sürebilir. Erkeğin üstte olduğu klasik pozisyondan başka birçok keyifli biçim bulunabilir. Tek cinsel birleşme yolu, vajinal cinsel birleşme değildir. Her sevişmede cinsel birleşme ve orgazm bulunması gerekmez.

İki insan arasındaki cinsel ilişkide tek kural, iki tarafın da isteği ve onayı ile yapılmasıdır.

Cinsel ilişki, iki kişinin isteği ve ortak katılımlarıyla, orada ve o anda ürettikleri, karşılıklı cinsel haz aldıkları, değişken bir süreçtir. Hiç kimsenin sevişmesi başkalarınınkiyle, aynı cinsel eşlerin bir sevişmesi bir başka sevişmesiyle aynı olmak zorunda değildir.


Diğer yazıları için tıklayın


CİNSEL YAŞAM

CY EDİTÖRÜ'NDEN


CİNSEL SAĞLIK
KURULUŞLARI


LİNKLER

CİNSEL
YASALAR
YASAKLAR


SORULARINIZIN
CEVAPLARI


Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin

 Bu Sayfayı Beğendiysen Arkadaşına Yolla