Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR
CY Editörü'nden

ERKEN BOŞALMAGüncelleme: 18.08.200

Erken boşalma, erkek cinsel işlev bozuklukları içinde en sık görülenidir. Erkeğin cinsel birleşme olmadan veya birleşmeden sonra kısa bir zamanda boşalmasıdır. Genellikle birleşmeden sonraki dört dakika içinde oluşan boşalmalar, erken boşalma kabul edilir. Ancak burada önemli olan, erkeğin ne kadar sürede boşaldığından çok, boşalmanın istediği zamanda olup olmadığıdır.

İnsanların cinsel yanıtları düzenli ve mantıklı fizyolojik olaylardan oluşur. Erkeklerin penis sertleşmesi ve boşalma yanıtları birer reflekstir. Erkek cinsel istek duyduğunda, cinsel açıdan uyarıldığında, refleks olarak penis kanla dolar ve sertleşir. Merkezi omurgada bulunan bu sertleşme refleksi, aynen kalbimizin atması ya da göz kırpmamız gibi denetlenemez bir reflekstir.

Boşalma refleksinin de omurgada bir merkezi vardır, ama aynı zamanda beyin kabuğunda bir üst merkezi daha vardır. Bu nedenle kolumuzu kaldırmamız gibi denetleyebildiğimiz bir reflekstir. Erkek cinsel istek duyar, cinsel açıdan uyarılır, uyarılma yükseldiğinde istemsiz bir refleks olarak boşalma ortaya çıkar. Ancak kişi bu refleksi denetlemeyi öğrenebilir. Bunu çocukların tuvalet eğitimine benzeterek açıklayabiliriz. Yeni doğan bebekler, mesanelerinin ne zaman dolduğunu fark edemedikleri için altlarını ıslatırlar. Sinir sistemleri gelişip, mesanelerinin dolu olduğunu fark edebildiklerinde ise, idrarlarını tuvalete kadar ertelemeyi öğrenirler. Erken boşalan kişiler de, boşalmadan hemen önce penislerinden gelen duyumları zamanında fark edemezler ve cinsel uyarılma belli bir düzeye çıktığında refleks olarak boşalırlar. Bu durum genç, cinsel etkinlik deneyimi az, düzenli bir cinsel yaşamı olmayan erkeklerde normal kabul edilebilir.

Masturbasyon, genellikle kısa zamanda boşalma sağlama amacına yöneliktir. Tek cinsel etkinliği masturbasyon olan bir erkekte erken boşalmadan söz edemeyiz. Bir çok erkek, cinsel yaşamlarının başlangıcında kurdukları cinsel ilişkilerde, özellikle para karşılığı kurulan ilişkilerde kısıtlı sürede, çabuk boşalmaya özendirilir. Çok az genç erkeğin,düzenli bir cinsel yaşamı, boşalma denetiminin öğrenilmesi için uygun bir ortamı olabilir. Bu uygunsuz koşullar, erkeğin erken boşalmayı öğrenmesine yol açabilir. Genellikle erkeğin yaşı ilerleyip, cinsel deneyimi arttıkça, boşalma denetimi kendiliğinden kazanılır. Düzenli bir cinsel yaşamı olduğu halde, boşalmasını denetleyemeyen, ya da çok kısa sürede boşalan erkeklere, birkaç aylık bir cinsel terapi süreci ile bu denetimin öğretilmesi mümkündür.

Erken boşalma terimi, aslında söz konusu olan cinsel işlev bozukluğunu doğru tanımlamaktan uzaktır. Yukarıda anlattığımız sorunu istemsiz ya da denetimsiz boşalma olarak adlandırmak daha doğru olurdu. Ancak bu alanda kullanılan terim henüz erken boşalmadır. Belki biraz da bu adlandırma hatasıyla bağlantılı olarak, erken boşalma tedavisi için önerilen yöntemlerin çoğu etkisiz kalır. Sıklıkla depresyon tedavisinde kullanılan çeşitli ilaçlar önerilir, bu ilaçların çoğu cinsel uyarılmayı geciktirici yan etkileri nedeniyle, boşalma süresini de uzatırlar. Ancak bu boşalma refleksi üzerinde denetim kazandırmaz ve ilaç kesildiğinde boşalma süresi yeniden kısalır. Alkol ve ilaç kullanımının, prezervatif, anestol pomat, geciktirici sprey gibi bölgesel uygulamaların mekanizması aynıdır. Hepsi cinsel uyarılmayı azaltır, dolayısıyla boşalmanın daha geç, ama gene istemsiz bir refleks halinde ortaya çıkmasına yol açar. Hepsinin etkinliği, kullanım süresi ile sınırlıdır. Genellikle, bölgesel ağrı kesme, hafif uyuşturma amacı ile kullanılan pomatlar ve içlerinde ona benzer maddeler bulunan geciktirici spreyler, penise uygulandığında penisin derisinin duyarlılığını azaltırlar. Böylece cinsel uyarılma azalır ve boşalma süresi de uzamış görünür.

Bunları kullanmanın kişiye herhangi bir zararı dokunmaz. Ancak hiç biri erken boşalma sorununu kalıcı olarak ortadan kaldırmaz ve hiçbiri, özellikle ilaçlar, sonsuzca kullanılamaz. Bazı erkekler, boşalmalarını geciktirmek için, cinsel etkinlik sırasında başka konular düşünür ya da kendi canlarını yakarlar, ilgiyi cinsellikten uzaklaştırmaya yönelik bu yollar başarılı olursa, aynı zamanda cinsellikten alınan hazzı da azaltacaktır. Bazıları da cinsel organlarının değişik bölgelerini sıkarak boşalmayı engellemeye çalışır. Bu yol, sıkma dediğimiz bir cinsel terapi tekniği ile benzerlik taşısa da, etkin olabilmesi için, gelişigüzel değil, bir mantık ve düzen içinde, zamanında ve uygun şekilde uygulanması gereklidir. Erken boşalma tedavisinde, önemli olan boşalma süresini geçici olarak uzatmak değil, kişiye kalıcı olarak boşalma refleksi üzerinde istemli denetim sağlamayı öğretmektir. Birkaç aylık cinsel tedavi ile erken boşalan erkeklerin büyük çoğunluğu, boşalma denetimini kazanabilir.

Dr. Nesrin Yetkin
Diğer yazıları için tıklayın

CİNSEL YAŞAM

CY EDİTÖRÜ'NDEN


CİNSEL SAĞLIK
KURULUŞLARI


LİNKLER

CİNSEL
YASALAR
YASAKLAR


SORULARINIZIN
CEVAPLARI


Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin