Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR
CY Editörü'nden                            Güncelleme: 06.07.2001

Anal Birleşme

Anal cinsel birleşme, belki de yanlış bilgi ve inanışların en yaygın olduğu cinsel davranışlardan biridir. Bu konudaki yanlış inanışların çoğu, aşağılama, korku, dışlama içerdiği için de, anal cinsel birleşme yaşayan insanlar da genellikle bunu gizler, haz alsa da bunu söylemeye utanır. Cinsel eşin anal birleşme önerisi, korku, kaygı, şüphe, ürküntü ile karşılanır. Bazen bu öneride bulunan cinsel eşle beraberliğin sürdürülüp sürdürülmeyeceği kararını gündeme getirir. Yasal açıdan boşanma nedeni kabul edilir ve bu öneri ya da girişimi anlatmak için sözcüklerin değil, terliği ters çevirme davranışının yeğlendiği söylenir. Aynı zamanda anal cinsel birleşme, 'ters ilişki' olarak da isimlendirilir.

En yaygın yanlış inanış, anal birleşmenin yalnızca eşcinsel erkekler arasında yaşanan bir cinsel davranış olduğudur. Buna bağlı olarak da bu tip bir cinsel ilişki önerisinde bulunan erkeğin aslında eşcinsel olduğu düşünülür. Oysa anal birleşme, heteroseksüeller arasında sanıldığından çok daha sık yaşanır. Bekâretin korunması gerektiğini düşünen, herhangi bir nedenle vajinal yoldan cinsel ilişki kuramayan veya kurmak istemeyen, gebelikten kaçınmak isteyen ya da yalnızca farklı bir haz almak isteyen heteroseksüel eşler arasında hiç de seyrek yaşanmaz.

Cinselliğin birçok alanından utanılır, ama anal birleşme belki de en utanılan, dolayısıyla en fazla saklanan durumdur. Kimliği açıklamak gerekmediği için, bu sitede en çok sorulan sorular arasındadır. Sorularınıza verdiğim yanıtlardan da görebileceğiniz gibi, sağlık açısından sakıncası olup olmadığının yanı sıra, gebelikle bağlantısı da sıkça sorulmaktadır. Sadece bu soruya ait durum bile, bu ilişkinin bir kadınla bir erkek arasında yaşandığını gösterir.

Fizyolojik olarak, bedenimizin birçok bölgesinde olduğu gibi, anüs (makat) bölgesinde de sinir uçları vardır. Anüsün iç ve dış bölgesi, kadın için de erkek için de erotik olarak duyarlıdır. Kadın da erkek de anal cinsel birleşmeden cinsel haz alabilir.

Eşcinsel erkeklerin cinsel yaşamı, en az heteroseksüel çiftler kadar çeşitlilik içerir ve anal birleşme eşcinsel erkeklerin tek cinsel davranışı değildir. Öte yandan, anal birleşme yaşamayan birçok heteroseksüel erkek ve kadın olduğu gibi, birçok eşcinsel erkek de vardır.

Sağlık açısından, birçok cinsel davranış gibi, anal cinsel birleşmenin de elbette bazı sakıncaları olabilir. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar, korunmasız cinsel birleşmelerin hepsiyle bulaşabilir. Temizlik kurallarına dikkat edilmeden kurulan anal birleşmelerde, bağırsaklarda normal olarak bulunan ve bulundukları yerde zararsız olan mikroplar, bedenin başka yerlerine taşınarak, hastalık nedeni olabilir. Bunun en yaygın biçimi, heteroseksüel eşler arasında, anal birleşmeyi izleyerek kurulan vajinal birleşmede, bağırsaktaki mikropların vajinaya kolayca taşınabilmesidir.

Çok sık anal birleşme, anüsün sfinkterinin bozulmasına, anüs kaslarının kasılıp gevşeme yeteneğinin bozulmasına yol açabilir. Benzer biçimde sık ve çok doğum da, vajina kaslarının gevşemesine neden olabilir.

Anal birleşme sanılanın aksine erkekler arasında da kadınla erkek arasında da yüz yüze kurulabilir. Öte yandan, kadınla erkek arasındaki vajinal birleşmenin de her pozisyonda yüz yüze kurulması söz konusu değildir.

Anal birleşme ile ilgili önyargıların bir sonucu da, bu ilişkinin eşler arasında ciddi ve sürekli çatışma nedeni oluşturabilmesidir. Cinsellikle ilgili her davranışta olduğu gibi, anal ilişki için de her iki eşin bunu istemesi gereklidir.

Hangi cinsel davranışlardan haz alabileceğimizi denemeden bilme şansımız yoktur. Öte yandan herkesin cinsel eşinin seçimlerine, cinsel tabuların etkisinde olduğunu düşünse de, saygı göstermesi gerekir. Her birey kendi cinsel davranışlarını kendi belirler, cinsel tabularını kendi istediğinde değiştirir.

Cinsel eşler arasında da ortak onay gören cinsel davranışlar yaşanır.


Diğer yazıları için tıklayın


CİNSEL YAŞAM

CY EDİTÖRÜ'NDEN


CİNSEL SAĞLIK
KURULUŞLARI


LİNKLER

CİNSEL
YASALAR
YASAKLAR


SORULARINIZIN
CEVAPLARI


Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin

 Bu Sayfayı Beğendiysen Arkadaşına Yolla