Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR
CY Editörü'nden                            Güncelleme: 04.05.2001

Erkekler her zaman cinselliğe hazır mıdır?

Cinselliğin dürtüsel bir yanı olduğu kadar öğrenilen bir yanı da vardır. Cinsel davranışlarımızı, dürtülerimiz kadar, belki daha da çok, cinsellik hakkındaki düşünce ve inanışlarımız belirler. Her konuda olduğu gibi, cinsellik konusunda da yargılarımızı, o konuda edindiğimiz bilgi ve deneyimler oluşturur. Kendi yargılarımızı oluştururken, hepimiz içinde yaşadığımız toplumun değer yargılarından, yasaklarından, kurallarından etkileniriz. Cinselliğe karşı geliştirdiğimiz bu tutum, hem cinsel davranışlarımızı hem de beklentilerimizi şekillendirecektir.

Cinsellik konusunda bir çok yanlış inanış, yıllardır insanların cinsel yaşamını etkilemekte ve bir çok cinsel soruna neden olabilmektedir. Bunların önemli bir bölümü, toplumda beklenen kadın ve erkek rolleriyle ilgilidir. Bu yanlış inanışların ne insan cinsel dürtüleri ne de cinsel yanıt fizyolojisi temelinde bir dayanağı yoktur. Ama insanların cinsel yaşamdan, kendilerinden ve cinsel eşlerinden beklentilerini şekillendirerek bir çok sorun yaratabilirler.

Erkekler her zaman cinselliğe hazır mıdır? Hayır, erkekler de kadınlar da her zaman cinsel istek duymazlar. O dönemde ya da o gün, başka bir şey kafalarını meşgul ediyor olabilir, gergin olabilirler, keyifsiz olabilirler ya da sadece cinsel isteksiz olabilirler. O anda cinsel istek duymazken,1 saat sonra duyabilirler. Cinsel istekleri varken,10 dakika sonra kaybolabilir. Bütün bu değişimler kadınlar için de erkekler için de doğal ve olağan durumlardır.

Ayrıca insanlar her cinsel istek duyduklarında, bir cinsel etkinliğe girişmek istemeyebilirler. Anlık, geçici istekleri olabilir. Basit bir dokunmaya istek duyabilir, ama bu cinsel etkinliği ilerletmek istemeyebilirler. Oysa cinsellikte erkekten beklenen rol, bu doğal ve gerçek durumla pek bağdaşmaz. Yanlış inanışlarımız, erkeklerin her zaman, her koşulda, her türlü cinsel etkinliğe istekli ve hazır olduğunu ya da olması gerektiğini dayatır.

Bu inanış, erkekler üzerinde büyük bir yük oluşturur, kendilerinden beklentileri ile gerçek istekleri arasında çatışma yaratır. Her hangi bir cinsel eşin talebini reddetmek, erkekler için kadınlar için olduğundan çok daha zordur. Bunu yalnızca karşılarındaki kişiye değil, asıl kendilerine ve çevrelerindeki diğer erkeklere açıklamakta büyük güçlük yaşarlar. Bir çok erkek, gerçekten istemeden giriştikleri cinsel etkinliklerde, fizyolojik olarak istediği yanıtları veremediği ya da kendi gerçek dışı beklentilerini karşılayamadığı için sıkıntı yaşar, cinsel sorunu olduğunu düşünmeye başlar ve bu süreç yarattığı kaygı nedeniyle gerçek bir cinsel işlev bozukluğuna kadar gidebilir.

Gerek kadınlar gerekse erkekler cinsel istekleri olsa da her koşulda cinsel etkinliğe girişmek istemeyebilir. Ortamda hoşlarına gitmeyen bir şeyler olabilir, yakın çevredeki, bitişik odada, alt katta ya da sokaktaki herhangi bir durum caydırıcı olabilir. Birinin gelecek ya da arayacak olması, rahatsız edilme ya da anlaşılma olasılığı kaygılandırabilir.

Herkes cinsel eşini dürtü ve düşüncelerine göre seçer. Erkeklerin de her kadını cinsel açıdan çekici bulması gerekmez. Kadın çok güzel ya da herkes tarafından beğenilen biri de olabilir, ama bu o erkeğin o kadını çekici bulması için yeterli değildir. Düşünsel olarak onayladığımız her kişinin, bizim için cinsel açıdan da çekici olması gerekmez. Birini cinsel açıdan çekici bulmak, insan olarak beğenmekten, onaylamaktan, hatta insan olarak sevmekten farklı bir şeydir. Diğer yandan da, cinsel açıdan çekici bulduğumuz her kişiyi onaylamayabilir, insan olarak sevmeyebiliriz. Bu durumda o kişi ile herhangi bir cinsel etkinlikte bulunur ya da bulunmayız, bu seçimi dürtülerimiz ya da düşüncelerimize göre yapar, cinsel davranışlarımızı yönetebiliriz.

Ama birini insan olarak beğendiğimiz için, onun bizim için cinsel cazibe de kazanmasını bekleyemeyiz. Cinsel eşimizi beğensek de beğenmesek de, onu cinsel açıdan çekici bulmalıyız. Bu açıdan bakıldığında, elbette erkekler de her kadını cinsel eş olarak istemeyebilirler. O anda, orada ve o kadınla cinselliğe istekli ve hazır olmayabilirler.

Sonuç olarak, ne kadınlar ne de erkekler; hiçbirimiz, her zaman, her koşulda, her cinsel eş ile cinselliğe istekli ve hazır olamayız.

Diğer yazıları için tıklayın


CİNSEL YAŞAM

CY EDİTÖRÜ'NDEN


CİNSEL SAĞLIK
KURULUŞLARI


LİNKLER

CİNSEL
YASALAR
YASAKLAR


SORULARINIZIN
CEVAPLARI


Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin

 Bu Sayfayı Beğendiysen Arkadaşına Yolla