Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR
CY Editörü'nden                            Güncelleme: 20.04.2001

Sevişmeye başlamak

Başlangıçlar her zaman bir yandan zor bir yandan keyiflidir. İlk çocukluk anılarınızdan başlayarak, bir sürü şeyi ilk yaptığınız anı düşünün. Bunların çoğunu artık hatırlamayız, ama aynı eylemleri, bugün de düşünmeden, otomatik olarak yapıyoruz.

Bebeklerin ilk adımları korkaktır, beceriksizdir. Oysa bugün yürürken bu eylemi fark etmeyiz bile. Ve kuşkusuz biz erişkinler, bebeklerden daha iyi, daha düzgün, daha güvenli yürüyoruz. Ama geçmişte, hepimiz bebek olduk, emekledik, düştük ve düşmeden yürümeyi zaman içinde öğrendik. Her yeni şeyi öğrenirken, ilk kez denerken, merak ve kaygı iç içedir. Bisiklete binmeyi, top oynamayı, dans etmeyi, okumayı öğrenirken de az kaygı yaşamadık, az hata yapmadık. Hepimiz bugün kullandığımız becerileri zaman içinde, hatalar yaparak ve çaba harcayarak öğrendik. Hiçbirini ilk yaptığımızda mükemmel olmadı. Neye, ne zaman ve nasıl başlayacağımızı, içinde yaşadığımız ortam kadar kendi eğilimlerimiz de belirledi. Aynı yaşta, aynı sınıftaki çocukların okumaları bile tam tamına aynı anda olmadı.

Ergenlik çağında cinsel ilgilerimizin gelişimi ve cinsel etkinliklere başlamamız da kişiden kişiye çok farklı olur. Hepimiz bir kız ya da bir erkeğe ilk ilgiyi farklı yaşlarda ve farklı biçimde duyduk, farklı olayları farklı duygularla yaşadık. Ama hiçbirimiz ilk kez ilgimizi gösterirken, çok rahat, çok emin, çok kaygısız olamadık.

Aslında bilmediğimiz her şey bizi kaygılandırır. Her olayda başaracağımızdan emin olmamız için, geçmişimizde başarılı deneyimlerin olması gerekir. Birine ilgi duyuyor ve yaklaşmaya çekiniyorsak, reddedilmekten, bu başlangıcı başaramamaktan korkuyorsak, genellikle korktuğumuz başımıza gelir, yani bir şey başlayamaz. Kaygılarımız nedeniyle, kabul edilme olasılığını da peşinen ve gözü kapalı olarak yitiririz. Bu konuda girişken davrandığımızda ise, elbette bazen reddedilir, bazen de kabul ediliriz. Tabii ki, ilgi duyduğumuz herkesin bizi beğenmesi gerekmez. Ama zaman içinde, ilişki başlatmakta olumlu ve olumsuz deneyimlerimiz olur.

Birisiyle ilişkimiz sürerken de cinsel başlangıçlarda zorlanabiliriz. Ergenlik ve gençlik yıllarında bakışmak, elini tutmak, öpüşmek ne heyecanlarla ve ne kadar zor cesaret edilen davranışlardır. Bir ilişkide cinsel yaklaşımların yeri nedir? Cinsellik ne zaman başlamalıdır? Bu konuda herkes için geçerli, sabit ve değişmez kurallar yok. Her toplumun, her kültürün farklı değer yargıları var. Her bireyin kendine özgü istekleri, eğilimleri var. İki tarafın da istediği ve hazır olduğu zamanda cinsellik gelişmelidir diyebiliriz.

Aslında erişkinler arasında süren ilişkilerde de cinsel ilgi göstermek, sevişmeyi önermek ya da reddetmek, her zaman çok kolay olmayabilir. Toplumda, cinsellikle ilgili değer yargıları çok kolay değişmiyor. Yanlış cinsel inanışların etkisini en eğitimli bireylerin, çiftlerin yaşamında bile görmek mümkün. Kadınlar da erkekler de bireysel farklılıklarına rağmen, benzer şekillerde cinsel ilgi duyarlar. Ama kadınların çoğu bu ilgiyi göstermekten çekinir, utanır, kaçınır. Erkekler kadınların cinsel ilgi göstermesinden hoşlanabildiği gibi, bunu yadırgayabilir de. Aslında birçok kadının da cinsel ilgi ya da isteğini belirtmekte fazla bir deneyimi yoktur, bu davranış becerisini öğrenmemiştir.

Hepimiz cinsel istek duyarız, çiftler için bu her zaman aynı ana denk gelmeyebilir. Kadınlar da erkekler de sevişmeyi başlatabilir ya da cinsel eşin önerisini reddedebilir. Bu davranış becerisini öğrendiğimizde, cinsel eşimizin bizi toptan değil yalnızca o an için reddettiğini, başka bir durumda bunu bizim de yapabileceğimizi daha kolay anlayabiliriz. Sürekli birlikteliklerde, her iki eşin de cinsel ilişkiyi başlatma ve reddetmenin uygun biçimlerini geliştirmesi, doyumlu bir cinsel yaşam için çok yararlıdır.

Dürüst ve içten bir cinsel iletişimi başlatmak, kurmak kolay olmayabilir ama zamanla davranış becerileri gelişecek ve cinsel doyumunuz artacaktır.

Diğer yazıları için tıklayın


CİNSEL YAŞAM

CY EDİTÖRÜ'NDEN


CİNSEL SAĞLIK
KURULUŞLARI


LİNKLER

CİNSEL
YASALAR
YASAKLAR


SORULARINIZIN
CEVAPLARI


Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin

 Bu Sayfayı Beğendiysen Arkadaşına Yolla