Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR
CY Editörü'nden                            Güncelleme: 02.03.2001

Cinsel gelişim

Cinsel dürtülerimiz doğuştan itibaren vardır, çocuklar da erişkin cinselliğine benzemese de, cinsel hazlar yaşarlar. Cinsel organlarına dokunmaktan haz alırlar, masturbasyon yaparlar. Ergenlik döneminde, hormonların etkisiyle, bedenimizde cinsiyetimize uygun değişiklikler olur. Üreme hücreleri geliştikten sonra da, kızlarda adet kanamaları ve erkeklerde boşalma işlevi başlar. Bunlar bedenimizin, cinsel yaşam ve üreme için, fizyolojik hazırlığının göstergeleridir.

Ergenlik yaşı, ırk ve cinsiyet özelliklerine göre değişkenlik gösterir. Ergenlikte aynı zamanda cinselliğe ilgi de artar. Her iki cinsten bireyler de, farklı cinsel hazları öğrenmeye başlarlar. Ancak her ergenin psikolojik gelişimi aynı biçimde olmaz. Kişinin cinselliğe karşı tutumu yaşadığı çağa ve topluma, ailesine, değer yargılarına göre değişiklik gösterir.

Cinsel gelişim aşamalı bir süreçtir. Genç erişkin önce kendi bedenini tanır, kendi kendine cinsel hazları keşfeder, kendisi için cazip fantezilerle tanışır. Bu dönemde bilgisizlik ve cinsellikle ilgili yasaklar, gelişimi duraklatabilir, cinsel duygular kolayca suçluluk yaratabilir. Oysa herkesin cinsel duygularını kendisine ve başkasına zarar vermeden, haz üreten cinsel davranışlara dönüştürmeyi öğrenmesi gerekir.

Masturbasyon, her iki cins için ve her yaşta, cinsel haz üreten ve doyum sağlayan, bireysel bir cinsel etkinliktir. Ergenlik döneminde kişinin kendi bedeninin gereksinimlerini keşfetmesini, hangi uyaranların kendisi için nasıl bir cinsel haz ürettiğini öğrenmesini de sağlar. Hiçbir zararı olmadığı gibi, cinsel gelişim açısından yararlı bir etkinliktir.

Cinsel fanteziler, cinsel uyarılma sağlayan, cinsel etkinliklerden alınan hazzı arttıran, kişiye özgü masallardır. Birçok kişi cinsel fantezilerinin varlığı veya içeriği nedeniyle suçluluk duyar. Fanteziler, gerçek değil hayaldir, kimseye zararı yoktur, gerçekleşmeleri gerekmez, yalnızca kişiye haz verirler.

Herkese cazip gelen fantezi farklıdır. Birini cinsel açıdan çok uyaran bir fantezi, bir başkasını hiç etkilemeyebilir. Denemeden, bizim için neyin uyarıcı olduğunu öğrenemeyiz. Yanlış inanışlar etkisiyle, fanteziyi toptan reddettiğimizde ise haz yaratacak bir cinsel deneyimden yoksun kalabiliriz. Kendi bedenimizin cinselliğini keşfettikten, bizim için etkili cinsel uyaranları öğrendikten sonra, cinselliği bir başkasıyla paylaşmak çok daha kolay olacaktır.

Kendi kendimize edindiğimiz cinsel deneyim, eşli cinsel etkinliklerden alacağımız hazzı da arttıracaktır. Eşli cinsel etkinlikler de, ergenlik dönemlerinden başlayarak aşamalı olarak gelişmelidir. İlk dokunma veya öpücük ile cinsel birleşmeyi de içeren bir sevişme arasında birçok cinsel etkinlik yer alabilir. Bireysel ve eşli hiçbir cinsel etkinlik deneyimi olmadan, cinselliğe doğrudan cinsel birleşme ile adım atılması uygun değildir.

Toplumumuzda özellikle kadınlar için cinsel yaşamın doğrudan cinsel birleşme ile başlaması birçok cinsel sorun yaratmaktadır. Ergenlik döneminde masturbasyonla kendi bedeninin cinselliğini tanıyan kadınların eşli cinsel etkinliklerde, nasıl uyarılmaya gereksinimleri olduğunu bilerek daha çabuk uyarılabildiklerini ve daha kolay orgazm olabildiklerini söyleyebiliriz. Ancak kendi cinsel hazlarını tanıyan kadınlar için de, eşli cinsel etkinliklerin cinsel birleşme ile değil, dokunma, okşama, öpme, sevişme gibi cinsel davranışlarla başlaması, zaman içinde gelişerek cinsel birleşmeyi de içeren sevişmelere varması daha uygundur.

Aslında cinsel deneyim olanaklarının daha fazla olduğu düşünülen erkekler için de durum çok farklı değildir. Genç erkekler de çoğunlukla sevgili ilişkisinden önce para karşılığı cinsel birleşme kurarak, eşli cinsel etkinliklere adım atmaktadır. Bu ilişkilerin yapısı gereği zaman sınırlıdır, sevişme değil, cinsel birleşme hedeflenmektedir. Bu da yanlış bir cinsellik anlayışının yerleşmesine, sevişmenin cinsel hazlarından çok penisin hızla sertleşmesinin, hemen cinsel birleşme ve bir an önce boşalmanın önemsenmesine yol açmaktadır. Cinsel davranışların bu şekilde öğrenilmesi, penisin sertleşmesi ile ilgili performans kaygılarını arttırdığı gibi erken boşalma sorunu da yaratabilir.

Diğer yazıları için tıklayın


CİNSEL YAŞAM

CY EDİTÖRÜ'NDEN


CİNSEL SAĞLIK
KURULUŞLARI


LİNKLER

CİNSEL
YASALAR
YASAKLAR


SORULARINIZIN
CEVAPLARI


Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin

 Bu Sayfayı Beğendiysen Arkadaşına Yolla