Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR
CY Editörü'nden                            Güncelleme: 23.02.2001

Cinsel eğitim

Yaşamda kalma ve beslenme gibi, cinsellik de canlıların temel dürtülerinden biridir. Bütün canlılar, yavrularına hayatta kalma ve beslenme becerilerini kazandırmaya çalışırlar. Hayvanların cinsel davranışları, özel ve gizli olmadığı için, yavrular birçok diğer davranış gibi, cinsel davranışları da model alarak öğrenebilir. Dürtüleri ve görgüleri ile, kendi cinsel davranışlarını geliştirirler.

İnsan toplulukları da, ilk çağlardan beri, yavrularına yaşamda kalmak için gerekli becerileri öğretirler. Eskiden bedensel gücü geliştirmek, avlanmak gibi becerilerin kazanılması önemliyken, günümüzde sağlıklı yaşam, doğal beslenme, çevreyi kirletmeme, akademik kariyer, ekonomik garanti, yaşam kalitesi gibi kavramlar öne çıkmaktadır.

Beslenme alışkanlıkları çağlara, toplumlara, yörelere hatta en küçük insan topluluğu olan ailelere göre değişiklik gösterir. Her toplumun bir yemek kültürü, her yöreye özgü yemekler ve her ailenin bir ağız tadı vardır. Yaşadığımız toplum ve aile içinde, nasıl yemek yiyeceğimizi, hatta nasıl yemek yapacağımızı öğreniriz.

Eskiden, insan ömrünün kısalığı, insanların doğaya daha yakın olmaları, üremenin önemi gibi nedenlerle, insanların cinsel yaşamı dürtüleriyle uyumlu gelişirdi. Sosyal değişimler sonucunda, insanların eğitim ve yaşamı kurma dönemleri uzarken, cinsel yaşamın başlangıcı erişkin yaşlara taşındı. Cinsellikle ilgili toplumsal yasaklar, bireylerin cinsel dürtü ve davranışlarını bastırmayı öğrenmesinde etkili oldu. Oysa cinsellik de diğer yaşamsal dürtüler gibi doğumdan ölüme kadar süren, öğrenilen ve gelişen bir süreçtir.


Cinsel davranışlar özel ve gizli olduğu için, yetişme çağlarında, başka insanların cinsel yaşamını görerek cinselliği öğrenemeyiz. Çocuklar cinsellikle ilgili sorular sorduğunda, erişkinler rahatsız olur ya da nasıl cevap vereceğini bilemez. Oysa özellikle cinsellik konusunda en doğru eğitim, çocuğa merak ettiği anda doğru bilgiyi sağlamaktır. Birçok ülkede, cinsel eğitim ana okullarında başlamaktadır. Elbette her yaşta verilmesi gereken bilgilerin niteliği ve biçimi farklı olacaktır. Ayrıca her çocuğun bilgi gereksinimi aynı değildir, yaşları aynı olan çocukların gelişim düzeyi farklı olabilir.

Çocuk, cinsel içerikli basit sorularına ana, baba ve öğretmenlerinden yeterli ve doğru yanıt alamaz ve erişkinlerin rahatsızlığını anlarsa, bu konuda soru sormaktan vazgeçer. Ergenlik döneminde, bulabildiği kaynaklardan bilgi edinmeye çalışır. Arkadaşlarıyla konuşur, medyada izler, basılı yayınları okur, filmler seyreder. Bunların çoğunda, doğru cinsel bilgiler yeterli değildir, birçok yanlış bilgi de aktarılır.

Birçok ülkede olduğu gibi, ilk ve orta öğretim okullarında cinsel eğitim verilmesi, ergenin temel cinsel bilgileri doğru öğrenmesini sağlayacaktır. Bu nedenle, ülkemizde Milli Eğitim Bakanlığı'nın geçen yıl bazı orta öğretim kurumlarında başlattığı, bir saatlik cinsel sağlık bilgileri dersi olumlu bir başlangıçtır. Elbette bir saatte temel bilgilenmenin tamamlanması düşünülemez. Bu eğitimin tüm okullarda yaygınlaştırılması, ders saatlerinin arttırılması, eğiticilerin yeterli sayıda ve nitelikte olmasına da bağlıdır.

Çocukların ve ergenlerin, cinsel içerikli sorularına doğru yanıt alabileceği kişilere ulaşabilmeleri çok önemlidir. En yakın çevrede bulunan erişkinlerin, ana, baba ve öğretmenlerin cinsellik eğitimi ise, çok uzun vadeli bir süreçtir. Bugün bazı eğitim fakültelerinde, öğretmen adayları diğer konuların yanı sıra cinsel sağlık eğitimi verme donanımı da kazanmaktadır. Toplumun cinsel eğitim açığı düşünüldüğünde, bu eğitici eğitimi yetersiz olmakla beraber, çok olumlu bir adımdır.

Çocuk için en uygun bilgi kaynağı olabilecek ana babaların eğitimi, yıllar gerektirdiğinden, bugün eğitim ve sağlık alanında çalışan profesyonellerin cinsel konularda danışmanlık yapması uygun bir çözümdür.

Diğer yazıları için tıklayın


CİNSEL YAŞAM

CY EDİTÖRÜ'NDEN


CİNSEL SAĞLIK
KURULUŞLARI


LİNKLER

CİNSEL
YASALAR
YASAKLAR


SORULARINIZIN
CEVAPLARI


Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin

 Bu Sayfayı Beğendiysen Arkadaşına Yolla