Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR
CY Editörü'nden                            Güncelleme: 10.02.2001

Cinsel organlar bölgesinde görülen döküntüler, akıntı ve kaşıntılar, çok sık sorulan sorular arasında yer almakta. Konuk yazarımız, AİDS konulu yazısını daha önce yayınladığımız, Halk Sağlığı Uzmanı, Dr. Haluk Pektaş. Bu haftaki yazısında, cinsel yolla bulaşan hastalıkların çeşitleri, belirtileri, geçiş biçimleri ve tedavisi konusunda bilgiler bulacaksınız.
Saygılarımla.

Cinsel yolla bulaşan infeksiyonlar (CYBİ)

Eski adları "Venereal Hastalıklar" veya "Zührevi Hastalıklar" olan günümüzde ise "Cinsel Yolla Bulaşan İnfeksiyonlar" ya da kısaca "CYBİ" olarak bilinen bu infeksiyonlar HIV İnfeksiyonu (AİDS), Hepatit B, Belsoğukluğu (Gonore), Frengi (Sifilis), Bakteriel vaginoz, Üretrit ve Servisit, Uyuz, Genital siğil, Klamidiyoz, Genital Herpes, Kasık Biti ile Bitlenme olarak kısaca özetlenebilir.

CYBİ'ler cinsel ilişki, kan yolu, anneden bebeğine ve yakın temas ile bulaşmaktadır. İnfeksiyonların hemen hepsi cinsel ilişki yoluyla bulaşmaktadır. HIV, Hepatit B, Frengi gibi hastalıklar kan ile temas yoluyla bulaşabilirler. HIV, Hepatit B, Frengi, Belsoğukluğu, Herpes ve Klamidiyoz gebelikte ve doğum sırasında anneden bebeğine bulaşabilmektedir. Herpes, Genital Siğil ve derideki mantar hastalıkları gibi CYBİ'ler cinsel birleşme olmasa bile öpüşmek, kucaklaşmak, aynı yatakta yatmak ve infekte bölgeye yakın temasla bulaşabilir. Uyuz Böceği ve Kasık Biti yakın temasla kişiden kişiye kolayca geçer.

CYBİ'larda bazen belirti yoktur veya kişiyi rahatsız etmeyecek kadar hafif belirti olabilir. Özellikle kadınlarda bazen hiç belirti görülmez. Ancak tedavi edilmediği sürece, belirtisiz infeksiyonlu olanlar, bilmeden başkalarına hastalığı bulaştırırlar.

Cinsel temastan sonra belirtilerin ortaya çıkması için geçen süre (kuluçka süresi) çok farklı olabilir. Bu süre hastalığa göre günler (Belsoğukluğu), haftalar (Klamidiyoz, Hepatit B), aylar (Frengi, Kondilloma aküminatum), yıllar (AIDS) olabilir.

CYBİ'lu kişilerde cinsel organlar bölgesinde yakınmalar olur.
Penis, vagina veya anüsten akıntı veya cerahat gelmeye başlar. Kadınlarda bazen vaginada normalde bulunan akıntı fazlalaşır. Akıntı su gibi, süt gibi, sarı veya yeşil renkte olabilir. Bazen kötü kokuludur.
Cinsel ilişkiden sonra kanama olabilir.
İdrar yolunda yanma, kaşıntı, kızarma, sık sık az miktarda idrara çıkma, idrar yapma sırasında ve sonrasında yanma duygusu ve ağrı vardır.
Cinsel organlarda, çevresinde ve anüste kaşıntı olur.
Cinsel organlar bölgesinde, etrafında veya içinde iritasyon (hassasiyet) vardır, ağrı olabilir.
Peniste, vaginada, anüste ve ağızda kabarcık, yara, siğil, şişlik ve kızartı belirir.
Kasıklardaki lenf bezlerinde şişlik görülür.
Bir testiste veya ikisinde ağrı olabilir.
Karında da ağrı olabilir.

CYBİ'ların çoğunun tedavisi kolaylıkla yapılabildiği halde Hepatit B, Genital herpes, Genital siğil ve HIV infeksiyonu etkeni olan viruslar üzerine kesin etkili ilaçlar bulunmadığından kolay tedavi edilemezler. Özellikle Genital herpes ve Genital siğil tedavi sonrasında belirtileri çabuk kaybolursa da çok defa nüksettikleri görülür. Hepatit B'nin belirtilerinin düzelmesi için bazı ilaçlar kullanılır fakat iyileşme zamana bırakılır. HIV'de ise henüz kesin tedavi bulunamamıştır.

Tedavi ne kadar çabuk başlarsa, iyileşme o kadar çabuk olur. Tedaviye geç başlandığında veya uygun olmayan ilaçlar kullanıldığında tedavi güçleşir, hastalık kronikleşir. Bu durumda tedaviye uzun süre devam etmek gerekir. Bazen birkaç CYBİ bir arada bulunur. Bu durumda tanısı konulduğunda her biri ayrı ayrı tedavi edilmelidir.

Tedavinin bitiminden bir hafta kadar sonra, laboratuvar tetkiklerini tekrar ettirerek etkenin tamamen yok olduğundan emin olmak gerekir. Tedaviden sonra hastalık belirtileri hâlâ devam ediyorsa birden fazla hastalığın var olduğundan şüphe edilmeli ve tedavi bu açıdan şekillendirilerek devam edilmelidir.

Tedavide en önemli faktörlerden biriyse cinsel eşin de tedavi edilmesidir. Böylelikle infeksiyonun tekrar tekrar bulaşmasının önüne geçilmiş olur.

Tedavi edilmediği takdirde Belsoğukluğu, Klamidiyoz, Üretrit ve Servisit kısırlığa, Frengi çeşitli organlarda harabiyete sebep olur. Tedavi edilmeyen CYBİ'larda bazen yakınmalar devam ederse de, bazen belirtiler kaybolabilir ama hastalık iyileşmez. Kişi taşıyıcı durumundadır. Bu durumda hastalığı başkalarına bulaştırmaya devam edecektir.

CYBİ'lardan korunmak için; kan temasından kaçınmak, başkalarına ait çamaşırları kullanmamak, prezervatif gibi güvenli cinsellik yöntemlerine dikkat etmek gerekir.

Dr. Haluk Pektaş
Halk Sağlığı Uzmanı

Diğer yazıları için tıklayın


CİNSEL YAŞAM

CY EDİTÖRÜ'NDEN


CİNSEL SAĞLIK
KURULUŞLARI


LİNKLER

CİNSEL
YASALAR
YASAKLAR


SORULARINIZIN
CEVAPLARI


Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin

 Bu Sayfayı Beğendiysen Arkadaşına Yolla