Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR
CY Editörü'nden
                                                        Güncelleme: 02.02.2001

Erken boşalma - II

Erken boşalma, en sık rastlanan cinsel sorunlardan biridir. Cinsel yaşamın başlangıcında olan, genç erkeklerde hemen her zaman vardır. Boşalma denetimi veya boşalmanın ertelenmesi, ancak cinsel deneyimle öğrenilebileceği için, genç ve deneyimsiz erkeklerde, bu durumu cinsel işlev bozukluğu olarak kabul etmeyiz. Erkekler ancak düzenli bir cinsel yaşamları olduğunda veya birçok kez, birçok cinsel eşle, cinsel ilişkiler yaşadıktan sonra, boşalma reflekslerini denetlemeyi öğrenirler. Bu durumun fizyolojik esasları, önceki "Erken Boşalma" yazımda ayrıntılı olarak açıklanmıştır.

Cinsellik konusunda, birçok yanlış inanış cinsel davranışlarımızı etkilemektedir. Eskiden erkeklerin hızla boşalması normal, hatta olumlu kabul edilirdi. Cinsel fizyoloji bilgimiz geliştikçe, bu refleksin denetlenebileceği, boşalmanın ertelenmesiyle erkeğin cinsellikten alacağı hazzın artabileceği anlaşıldı. Eski inanışların kalıntılarını, bugün hâlâ bir gecede birkaç kez boşalmanın, bir çeşit üstünlük olarak konuşulmasında görüyoruz. Oysa genellikle boşalma reflekslerini denetleyemeyen erkekler, cinsel ilişkileri çok kısa sürdüğü için, birinci boşalmadan sonra cinsel ilişkiyi sürdürme ve birden fazla kez boşalma alışkanlığındadır. Erkekler nadiren, yeni ve tutkulu ilişkilerde, uzun ve keyifli sevişmeler sırasında da birden çok kez boşalırlar.

Erkeklerin hızla uyarılması, peniste sertleşme olur olmaz cinsel birleşme kurulması ve bir an önce boşalması gerektiğine dair yanlış inanışlar, bugün de etkisini sürdürmektedir. Özellikle cinsel yaşamın başlangıcında, para karşılığı kurulan cinsel ilişkilerde, bu davranış beklenmekte ve böylece yanlış inanışlar pekiştirilmektedir. Cinsel ilişkiden hoşlanmayan veya cinsel birleşmeden kaçınan kadınlarla kurulan ilişkiler de, erkeğin erken boşalmayı öğrenmesine yol açar. Bu nedenle erkekler boşalma reflekslerini denetleyerek, daha fazla cinsel haz alabileceklerini fark etmeyebilir. Erken boşaldıklarını, cinsel bilgilenmeyle veya cinsel eşlerinin uyarısıyla, yıllar sonra anlayabilirler. Ancak çok şiddetli erken boşalma durumlarında, özellikle boşalma cinsel birleşmeden önce veya girişle birlikte ortaya çıkıyorsa, bunu hemen cinsel sorun olarak algılarlar. Oysa, daha hafif erken boşalma durumları, girişten itibaren birkaç dakika içinde boşalma, toplum içinde çok daha yaygındır.

Erken boşalma terimi ve tanımı, bilimsel olarak 30 yıldır tartışılmaktadır. Eskiden, bir çiftin cinsel ilişkilerinin % 50'den fazlasında, kadının orgazmından önce, erkeğin boşalması, erken boşalma kabul edilirdi. Ancak, bu tanım bilimsel açıdan uygun değildi. Çünkü hem kadının orgazm sorunu olabilirdi, hem de kadınların orgazm süresi standart değildi. Bazı kadınlar, saniyeler veya dakikalar içinde orgazm olabilirken, bazılarının saatlere gereksinimi olabilirdi. Daha sonraları, vajinaya girişten itibaren erkeğin boşalmasına kadar geçen süre, erken boşalma ölçütü kabul edildi. Çeşitli bilim adamları, 1-5 dakika arasında değişen sürelerin erken boşalma ölçütü olduğunu ileri sürdüler. Burada süreden çok, erkeğin boşalma refleksi üzerinde denetimi olup olmadığının önemli olduğu ileri sürüldü. Bugün de, cinsel birleşmenin ilk 4 dakikası içinde boşalma, genellikle erken boşalma olarak kabul edilmektedir. 4-7 dakika arasında boşalmalar ise, erkek boşalmayı denetleyemediğini düşünüyorsa, erken boşalma kabul edilmektedir.

Nesrin Yetkin

Diğer yazıları için tıklayın


CİNSEL YAŞAM

CY EDİTÖRÜ'NDEN


CİNSEL SAĞLIK
KURULUŞLARI


LİNKLER

CİNSEL
YASALAR
YASAKLAR


SORULARINIZIN
CEVAPLARI


Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin

 Bu Sayfayı Beğendiysen Arkadaşına Yolla