Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR
CY Editörü'nden
                                                        Güncelleme: 08.12.2000

Cinsel İstek

Cinsel istek, en temel içgüdülerimizden biri, belki de en karmaşığıdır. Sinir sisteminin birçok bölümünden ve hormonlardan etkilendiği gibi, toplumsal ve kültürel değerlerden, karmaşık psikolojik süreçlerden de etkilenir. Aynı bireyin yaşamının farklı dönemlerinde, cinsel isteği büyük değişiklikler gösterebilir. Kişinin yaşamındaki olumlu ya da olumsuz tüm önemli değişiklikler, cinsel isteğini de etkileyebilir. Bunlar arasında, okul veya iş değiştirme, mezuniyet, iş konumu değişmesi, iş kaybı, iflas veya ciddi ekonomik zorluklar, taşınma, göç, ev veya şehir değişiklikleri, deprem, sel gibi doğal afetler, şiddet olaylarına maruz kalmak, yasal sorunlar, hapis, askerlik, evlenme, boşanma, çocuk sahibi olma, sevilen bir yakının hastalığı veya ölümü gibi durumlar sayılabilir. Genellikle rahat ve hoş ortamlar, beğenilen bir cinsel eş, zevk alınan cinsel etkinlikler cinsel isteği arttırır. Cinsel yaşam ne kadar keyifli ve ne kadar doyumlu ise, cinsel isteğin de o kadar artması beklenir.

Günümüzde, cinsel isteksizlik, sanıldığından daha yaygın bir sorundur. Günlük yaşamın hızlı temposu ve yaşamın diğer alanlarındaki sorunlar, cinselliğin gündemimizde işgal ettiği yeri azaltır. Kişilerin genel keyifsizlik halleri, yorgunluk, hastalıklar, üzüntüler, kaygılar, cinselliğin arka plana itilmesine neden olabilir. Eşlerin genel ilişkilerindeki sorunlar, birbirlerine cinsel ilgilerini, genelde de cinsel isteklerini olumsuz etkileyebilir. İkili ilişkilerde çözümlenemeyen çatışma alanları,sonuca bağlanmayan tartışmalar,tekrarlanan anlamsız kavgalar, bir çok kişinin cinsel ilgisini azaltır. Cinsel yaşamdaki sorunlar, doyumsuzluklar, hayal kırıklıkları, doğrudan cinsel isteği azaltır. Cinsellikle ilgili konular eşler arasında da rahatlıkla konuşulamadığından, bazen çok ufak aksaklıklar, cinsel yaşamda büyük sorunlara yol açabilir. Eşlerden birinin temizlik kurallarına uymaması, cinsel ilişkinin yeri, zamanı, süresi gibi konuşarak kolayca çözümlenebilecek sorunlar, yıllarca sürebilir. Cinsel işlev bozuklukları, cinsel deneyimlerde sürekli hayal kırıklığı yarattığı için, bir süre sonra iki tarafın da cinsel isteksizliğine neden olabilirler.

Her bireyin cinsel istek sıklığı, cinsel gereksinimleri farklı olabilir. Kimisi günde bir kereden fazla cinsel istek tanımlarken, kimileri iki haftada bir kez cinsel istek duyabilirler. Bunların hepsi normal cinsel istek yelpazesi içindedir. Cinsel işlev bozukluğu diyebilmek için, kişinin iki haftada bir'den daha az cinsel istek duyması gerekir. Elbette cinsellik gibi çok değişkenli bir konunun, belki de en karmaşık bölümü olan cinsel istek için çok daha esnek olunmalıdır. Kişiyi etkileyebilecek birçok faktör göz önüne alınmalı, sadece geçici dönemlere değil, tüm cinsel yaşama da bakılmalıdır.

Bireylerin cinsel isteği bu kadar geniş bir yelpazeye yayıldığı zaman, ikili ilişkilerdeki uyum da zorlaşmaktadır. Birçok kadın, kendisini cinsel isteksiz olarak tanımlarken, aslında cinsel eşinden daha az sıklıkta cinsel istek duyduğunu söylemektedir. Bunların büyük bölümünde sorun, cinsel işlevin istek değil, uyarılma bölümündedir. Genellikle sevişme süreleri kısa, cinsel birleşmeye odaklı ve kadın açısından zevkli değildir. Burada, sevişme süresi uzatılır, cinsel etkinlik çeşitliliği arttırılırsa, cinsel ilişki kadın için daha zevkli ve doyumlu hale gelecek, cinsel isteksizlik de ortadan kalkacaktır.

Cinsellikle ilgili anlaşmazlıklarda, durumun kendiliğinden daha iyiye gitmesini beklemek, genellikle boşunadır. Yaşamın başka alanlarında olduğu gibi, cinsellikte de sorun varsa, ancak zaman ve çaba harcayarak onu çözümlemek mümkündür. Cinsel isteksizlik söz konusu olduğunda da,böyle bir şey yokmuş gibi davranmak, 'benim için cinsellik zaten önemli değildir' demek, çözüme götürmez. İştahsız biri, en sevdiği yemeği, hiç sevmediği bir yemekten daha kolay yiyecektir. Aynı şekilde, cinsel yaşamımızda hoşlandığımız etkinlikleri arttırarak, cinsel isteğimizin de artmasını bekleyebiliriz.

Nesrin Yetkin


CİNSEL YAŞAM

CY EDİTÖRÜ'NDEN


CİNSEL SAĞLIK
KURULUŞLARI


LİNKLER

CİNSEL
YASALAR
YASAKLAR


SORULARINIZIN
CEVAPLARI


Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin