Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR
CY Editörü'nden
                                                        Güncelleme: 24.11.2000


Bundan sonra, bu köşede zaman zaman konuk yazarların cinsellikle ilgili değişik konulardaki görüşlerini de okuyacaksınız. İlk olarak,1 Aralık Dünya AIDS Günü nedeniyle, AIDS Savaşım Derneği Yönetim Kurulu üyesi Dr. Haluk Pektaş´ın yazısını yayınlıyoruz. Bu yazıda AIDS hastalığının yaygınlığı, bulaşma ve korunma yolları hakkında güncel bilgileri bulabilirsiniz.

Dr. Nesrin Yetkin

AIDS

Çağımızın vebası olarak nitelendirilen AIDS hastalığının oluşturduğu tehlike artık gözardı edilemeyecek kadar büyümüştür. Halen ülkemizde 1067 kişinin bu hastalığın virüsünü taşımakta oldukları tesbit edilmiştir. Fakat ne yazık ki bu rakam buzdağının su üzerinde görünen kısmıdır. Çünkü bu sayıyı oluşturan kişiler, şans eseri yapılan kontrol sonucunda bu virüsü taşıdıkları saptanan kişilerdir. Toplumumuzda birçok kişi bu hastalığın virüsünü taşıdıklarını bilmemekte ve bu yüzden hastalığın virüsünü çevreye istemeden rahatlıkla bulaştırabilmektedirler. Dünya Sağlık Örgütü'nün bir ülkedeki virüs taşıdığı saptanmış kişi sayısının 50 veya 100 ile çarpımının o ülkedeki virüs taşıyan toplam kişi sayısı hakkında kabaca bilgi verebileceği teorisini göz önünde bulundurarak ülkemizle ilgili basit bir hesap yaparsak tahmini rakamların kaç kişi civarında olduğunu görürüz.

Bütün bu korkutucu tablonun yanı sıra, AIDS, bulaşma ve korunma yolları bilindiği takdirde aslında zannedildiği kadar bulaşıcı ve korkutucu olmayan bir hastalıktır. Toplumumuz genelinde hastalığın bulaşma ve korunma yolları tam olarak bilinmediğinden, konuyla ilgili bilgi gerek eğitim materyallerinin ekonomik yükü gerekse eğitimci sayısındaki yetersizlikten dolayı toplumun her kademesine iletilemediğinden ve toplumsal tabuların bilginin yayılma ve yaygınlaştırılmasında zaman zaman bir engel oluşturmasından dolayı ülkemizde hastalığın yayılışı maalesef ciddi denebilecek bir hızda olmaktadır.

AIDS hastalığını HIV adı verilen bir virüs yapmaktadır. Bu virüs vücudun savunma sistemini çökerterek, kişiyi hastalıklara karşı korunmasız hale getirmekte ve normalde günlük yaşantıda hastalık yapmadan bizimle beraber yaşayan mikrop ve virüsler, kaybolan vücut direncinden dolayı hastalık yapar hale gelmekte ve kişi bu hastalıklardan dolayı yaşamını yitirmektedir.


HIV virüsü kişinin kanında ve cinsel salgılarında bulunmaktadır. Bulaşma ise üç yolla oluşmaktadır.
- Anneden bebeğine gebelik, doğum ve emzirme sırasında bulaşabilir.
- HIV virüsünü tasıyan kontrolsüz kan nakilleri ile, HIV'li kan bulaşmış şırınga, iğne, jilet, diş fırçası, dövme aletleri, akupunktur iğneleri, iyi sterilize edilmemiş cerrahi tıbbi aletler vs. ile bulaşabilir. Korunabilmek için ise kontrolsüz kan nakline izin verilmemeli, bir kez kullanılıp atılan araç gereç kullanılmalı ya da kullanılan aletler her defasında dezenfekte veya sterilize edilmelidir.
- HIV'li cinsel salgıların cinsel ilişki sırasında karşıdaki kişinin cinsel organlarına, anüsüne, ağzına veya zedelenmiş cildine teması ile bulaşma olabilmektedir. Bu bulaşmadan korunabilmek ya HIV taşımayan kişi ile sadakate dayalı ilişki kurmak ya da ilişkilerde kesinlikle kondom (Prezervatif) kullanmakla olur.


Bütün bu bulaşma yollarının yanısıra, HIV virüsü, tükürük, ter, gözyaşı, tokalaşma, sarılma, öpüşme, ortak kullanılan çatal, kaşık, bardak, tuvalet, duş, yüzme havuzu, sivrisinek ve diğer böceklerin sokması ile bulaşmaz.

HIV virüsünün bulaştığının anlaşılabilmesi için bulaşma anını müteakiben üç aylık bir sürenin sonunda yapılacak kan testi (ELISA) belirleyicidir. Kişinin virüsü aldığı andan itibaren AIDS hastalığının ortaya çıkacağı döneme kadar yaklasık 5 yıldan 25 yıla kadar uzayabilen bir taşıyıcılık dönemi vardır. Bu süreyi belirleyen, kişinin yaşama koşulları, kendisini diğer hastalıklardan koruması, sağlığını tehdit edebilecek her türlü etmenden uzak kalması ve beslenmesi gibi faktörlerdir.

HIV'in bulaştığı düşünülen eşyaların 30 dk. süre ile kaynatılması veya dokuz defa sulandırılmış çamaşır suyunun içerisinde 30 dk. bekletilmesi virüsün yok edilmesi için yeterlidir. HIV kurumaya son derece dirençsiz olduğu için kurumuş olan virüslü bir salgı virüs içermez hale gelmektedir.

Toplumdaki yanlış kanılardan birisi AIDS'in bir eşcinsel hastalığı olduğu konusundadır. Sanılanın aksine heteroseksüel kişilerde çok daha sık görülen bu hastalık bulaşma ve korunma yollarını bilmeyen herkes için tehdit oluşturmakta, önlenebilmesi ise sadece bilgilenmeye bağlı olmaktadır.

Son aylarda tanı ve tedavi konusunda büyük gelişmeler olmuştur. Yeni bulunan ve birkaç ilacın birlikte kullanılması ile gerçekleştrilen bu tedavi ile insan vücudundaki virüs miktarı önemli ölçüde azaltılabilmektedir. Fakat ne yazıktır ki bu tedavilerin maliyeti yaklaşık yılda iki milyar civarındadır. İlaçlardan başarılı sonuçlar elde edilmiş olsa bile kesin cevap için henüz erken sayılmaktadır.

Herkese AIDS'ten uzak sağlıklı günler temenni ederim.


Dr. Haluk PEKTAŞ
AIDS Savaşım Derneği
Yönetim Kurulu Üyesi


CİNSEL YAŞAM

CY EDİTÖRÜ'NDEN


CİNSEL SAĞLIK
KURULUŞLARI


LİNKLER

CİNSEL
YASALAR
YASAKLAR


SORULARINIZIN
CEVAPLARI


Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin