Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR
CY Editörü'nden
                                                        Güncelleme: 18.11.2000
Erkeklerde sertleşme sorunları - II

Erkek cinsel istek duyduğunda, cinsel etkinliğe girişir, cinsel açıdan uyarıldığında penis kanla dolar ve sertleşme olur. Herhangi bir organik bozukluğu olmayan, bedensel olarak sağlıklı bir erkekte, bu doğal işleyişi bozabilecek birçok neden vardır. Bunların çoğu genel cinsellik kavramı ile, erkeğin cinselliğe bakış açısı ile ilgilidir.

Cinsellik konusunda yanlış inanışlar çok yaygındır. Erkek cinsel istek duyduğunda cinsel etkinliğe girişir. Ama erkek her zaman, her yerde, her cinsel eşe cinsel istek duymak zorunda değildir. İlişki kurmanın mümkün olduğu her cinsel eşi beğenmesi, cinsel olarak çekici bulması gerekmez. Bir insana sevgi duymakla, o kişiyi cinsel olarak çekici bulmak da ayrı ayrı şeylerdir. Ya da genelde istediği bir cinsel eş ile cinsel ilişkinin mümkün olduğu her zaman ve her yerde cinsel etkinliğe girişmek istemeyebilir. Böyle gerçekten cinsel istek duymadan girişilen cinsel etkinliklerde, cinsel yanıt döngüsü en baştan bozulmuştur, cinsel uyarılma ve peniste sertleşme ortaya çıkmayabilir. Cinsel istek duyarak başlanan cinsel etkinliklerde de, cinsel uyarılmanın sonucu olan penis sertliği, hemen ortaya çıkmayabilir. Çok genç ve deneyimsiz erkeklerde cinsel uyaranlar hemen istek ve aynı anda uyarılma, peniste sertleşme yaratabilir. Ama deneyimli erkeklerde bilinen cinsel uyaranların aynı hızda sertleşme yaratması gerekmez.

Cinsel ilişkinin bütün sorumluluğu erkeğe ait değildir. Sevişme, iki tarafın eşit katılımıyla, her iki eşin de etkinlik göstermesiyle oluşur. Sevilmeye, okşanmaya, cinsel açıdan uyarılmaya, kadınların olduğu kadar erkeklerin de ihtiyacı vardır. Cinsel yaşamlarının başlangıcında, çok genç erkeklerde, eşleri tarafından cinsel açıdan uyarılmaya gerek kalmadan, hemen sertleşme oluşabilir. Erkeğin yaşı ve cinsel deneyimi arttıkça, kendiliğinden cinsel uyarılması yavaşlar, eşin cinsel uyarılarına ihtiyacı artar. Penisin sertleşmesi, erkeğin cinsel uyarılmasının göstergesidir. Ancak, penis tüm sevişme boyunca aynı sertliği sürdürmez, sertlik azalır, kaybolur, sevişme ve uyarılma devam ederse yeniden oluşur. Sertleşme bozukluğu olan birçok erkek, sevişme sırasında sertleşme kaybolduğunda paniğe kapılır ve sevişmeyi bırakır, bu durumda elbette yeniden sertleşme olamayacaktır. Orta yaşın üstündeki erkeklerde, penisin sertleşmesi için daha uzun sevişmeye, daha fazla uyarıya, genellikle doğrudan penisin okşanmasına gerek vardır.

Erkek cinsel yanıtının doğal işleyişi bir çok etkenle bozulabilir. Penisin sertleşme refleksi çok naziktir. Ortamdaki bir olumsuzluktan, bazen bir kokudan ya da tattan, cinsel eşin bir davranış ya da sözünden kolayca etkilenebilir. Sertleşme oluşmayabilir ya da var olan sertlik kaybolabilir. Ama, sertleşme güçlüklerinin kalıcı bozukluklar haline gelmesindeki en önemli neden, erkeğin sertleşme için duyduğu kaygıdır. Erkek, sertleşmenin olup olmayacağı konusunda kaygı duymaya başladıktan sonra, bu güçlüğü her ilişki girişiminde önceden bekler. Cinsel etkinliklerden kaçınmaya, cinsel ilişki sıklığını azaltmaya başlayabilir. Her cinsel etkinlik girişimine kaygı eşlik eder, erkek sürekli kendi cinsel yanıtını gözlemler, kendini sevişmeye değil sertleşmeye odakladığı için de cinsel uyarılma ve penis sertleşmesi oluşamaz.

Bir eşle cinsel ilişki, o kişiyle genel ilişkinin bir parçasıdır. Eşler arasındaki çatışmalar, öfke, anlaşmazlıklar, kırgınlıklar, çözümlenmemiş sorunlar cinsel ilişkiyi de etkileyebilir. Eşler arasındaki sorunlar cinsel isteği veya cinsel yanıtı bozabilir. Sürekli eşin cinsel çekiciliğinde geçici veya kalıcı değişiklikler olabilir. Bu değişiklikler de cinsel isteği ve cinsel yanıtı bozabilir. Birden fazla cinsel eşi olan erkeklerde, suçluluk duyguları, yakalanma korkuları, zamanlama sorunları, cinsel eşlerden biriyle veya bazılarıyla cinsel ilişkide sertleşme sorunları yaratabilir.

Günlük yaşamdaki birçok sorun, cinsel yaşamı da etkileyebilir. Ağır çalışma koşulları, iş yaşamının hız ve yoğunluğu, kişinin kendisine ayırdığı zamanı azaltır, bundan çoğunlukla cinsel yaşam da etkilenir. Çözümü zaman alan yoğun iş sorunları, iş yaşamından kaynaklanan stres, kişinin cinselliğe ilgisini azalttığı gibi, cinsel yanıtlarında da bozulmaya neden olabilir. Sevilen bir kişinin ciddi bir hastalığı ya da ölümü, iş kaybı, boşanma gibi olaylar geçici bir süre depresyon yaratarak, cinsel yaşamı da olumsuz etkileyebilir. Yaşamdaki önemli değişiklikler, iş, ev, şehir değişiklikleri, yeni bir bebeğin doğumu, bir aile üyesinin uzun süreli misafirliği gibi ev içi düzenini etkileyen durumlar da geçici olarak cinsel yaşamı etkileyebilir.

Dr. Nesrin Yetkin


CİNSEL YAŞAM

CY EDİTÖRÜ'NDEN


CİNSEL SAĞLIK
KURULUŞLARI


LİNKLER

CİNSEL
YASALAR
YASAKLAR


SORULARINIZIN
CEVAPLARI


Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin