Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR
CY Editörü'nden
                                                        Güncelleme: 10.11.2000
Erkeklerde sertleşme sorunları - I

Hemen her erkek, cinsel yaşamı boyunca geçici sertleşme güçlükleri yaşamıştır. Bu geçici sertleşme güçlüğü, bulunulan ortama, kadının olumsuz bir davranışına, kullanılan içki ya da ilaçlara, genel sağlık sorunlarına, uykusuzluk veya yorgunluğa, yaşamın başka bir alanındaki sorunlara bağlı olarak ortaya çıkabilir. Erkek tarafından önemsenmezse, genellikle sonraki ilişkilerde tekrarlamaz. Aynı ilişki sırasında da, sevişme sürdürülürse, sertleşme oluşabilir. Kalıcı sorunlara, cinsel işlev bozukluğuna dönüşmesi, sıklıkla erkeğin bu sorunu erkeklik kavramıyla bağlantılı olarak kafasına takması ve aşırı kaygılanmasıyla olur. Her cinsel ilişki girişiminden önce, sertleşmenin olmayacağı kaygısı başlar ve bu kaygı sertleşme refleksini bozan en önemli nedendir.

Erkek cinsel yanıtı, düzenli fizyolojik olaylardan oluşur. Cinsel istek ve uyarılma olduğunda, cinsel organlar bölgesine kan dolar ve penis sertleşir. Bu doğal işleyişi bozabilecek, sertleşme bozukluğu yaratabilecek bir çok organik ve psikolojik neden sayılabilir. Çeşitli ürolojik hastalıklar, travmalar, ameliyatlar, bedenin her bölgesinde damarları etkileyen kalp ve damar hastalıkları, şeker hastalığı, bazı böbrek hastalıkları, hormon bozuklukları, depresyon gibi bazı psikiyatrik hastalıklarda sertleşme refleksi bozulabilir. Alkol ve madde kullanımının kısa ve uzun döneminde farklı sertleşme sorunları ortaya çıkar.

Çeşitli hastalıkların tedavisinde kullandığımız ilaçların çoğunun cinsel işlevi etkileyen yan etkileri vardır. İlaçlar, erkek cinsel yanıtının istek, uyarılma (penis sertleşmesi) ve boşalma bölümlerini etkileyebilir. Genellikle cinsel isteği azaltır, cinsel uyarılmayı geciktirip azaltarak sertleşmeyi güçleştirir ve boşalma süresini uzatırlar. Organik/bedensel kaynaklı sertleşme bozuklukları, genellikle yavaş yavaş ilerleyerek oluşur ve oluştuktan sonra sık değişiklik göstermez. Erkeğin bütün cinsel etkinliklerinde aynı şekilde ortaya çıkar. Yani, sabah uyanıldığında sertleşme olmaz veya az olur, masturbasyon sırasında da, eşli cinsel etkinliklerde de sertleşme sorunu vardır ve aynıdır. Psikolojik kaynaklı sertleşme bozuklukları ise, genellikle birden ortaya çıkar, zaman içinde değişiklik gösterebilir, erkeğin farklı cinsel etkinliklerinde farklı biçimlerde ortaya çıkar. Sabah uyanıldığında sertleşme vardır, her zaman olduğu gibidir. Masturbasyonda genellikle sertleşme oluşur, çünkü erkek masturbasyonda sertleşmesi için kaygılanmaz. Sertleşme güçlüğü, erkeğin sertleşme refleksi için kaygılandığı, eşli cinsel etkinliklerde ortaya çıkar.

Psikolojik kaynaklı sertleşme güçlüğü, ortama veya birlikte olunan eşe göre de değişkenlik gösterebilir. Sertleşme bozukluğu olan bazı erkekler, bu sorunu sürekli eşleri ile yaşarken, geçici cinsel ilişkilerinde sorun olmayabilir. Bazı erkeklerde ise tersine geçici cinsel ilişkilerinde sertleşme sorunu ortaya çıkarken, sürekli eşleriyle cinsel ilişkilerinde sorun olmayabilir. Bazı erkeklerde sertleşme sorunu yalnızca yeni bir cinsel eş ile birlikte iken ortaya çıkar. Çünkü psikolojik kaynaklı sertleşme güçlüğü, erkeğin sertleşme konusundaki kaygısı, "gene olmayacak" beklentisi ile bağlantılıdır.

Sertleşme bozukluğunun hangi nedenle ortaya çıktığı, nasıl bir tedavi ile düzeleceğini de belirleyecektir. Bu nedenle bu ayırımın bir uzman tarafından yapılması gerekir. Ancak sabah sertliğinin olup olmaması, bize bu konuda önemli bir ip ucu verir. Bir gecelik uyku boyunca bir kaç kez rüya gördüğümüz dönemler olur. Bu dönemlerde erkeklerde fizyolojik olarak penis de sertleşir. Uyku ya da sabah sertliği dediğimiz bu durum, bireysel kaygılardan etkilenmeyen fizyolojik bir olaydır. Bu nedenle, organik kaynaklı sertleşme bozukluklarında sabah sertliği azalmıştır, gevşektir ya da yoktur. Aynı nedenle, psikolojik kaynaklı sertleşme bozukluklarında sabahları penis eskiden olduğu gibi tam sertleşir.

Günümüzde cinsellikle ilgilenen uzmanlar, her sertleşme bozukluğunda organik ve psikolojik nedenlerin farklı oranlarda ve birlikte rol oynadığını kabul ederler. Örneğin şeker hastalığı ya da yüksek tansiyon, damar yapısında bozulmaya neden olur, ama her erkeğin penis damarlarını ve sertleşme refleksini mutlaka bozmaz. Her şeker veya tansiyon hastalığı olan erkeğin, aynı zamanda sertleşme bozukluğu yoktur. Bazı şeker veya tansiyon hastalarında, sertleşme bozukluğunun ortaya çıkmasında, psikolojik nedenler de rol oynayabilir. Benzer şekilde, belirgin psikolojik sorunları olan bir erkeğin de sertleşme güçlüğünün ardında bedensel bir sorun bulunabilir.

Bu nedenle her sürekli sertleşme bozukluğunun bir uzman tarafından incelenmesi gereklidir.Dr. Nesrin Yetkin


CİNSEL YAŞAM

CY EDİTÖRÜ'NDEN


CİNSEL SAĞLIK
KURULUŞLARI


LİNKLER

CİNSEL
YASALAR
YASAKLAR


SORULARINIZIN
CEVAPLARI


Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin