Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR
CY Editörü'nden
                                                        Güncelleme: 27.10.2000
Kadınların uyarılma ve orgazm sorunları-II

Cinsel sorunu olan kadının, genel sağlık durumu ve cinsel eşiyle ilişkisi kadar, kendi bedeninin cinselliği ile ilişkisi de önemlidir. Kadının kendi cinsel organlarını, bedeninin tepkilerini tanıyıp tanımadığı, kendini cinsel bakımdan uyarmayı bilip bilmediği, bedeninin hangi uyarıya nasıl bir cinsel yanıt verdiğinin farkında olup olmadığı, yaşamı boyunca herhangi bir şekilde orgazm olup olmadığı önem taşır. Orgazmı hiç yaşamamış bir kadına tanımlamak çok zordur, ama her kadın orgazm olduğunda bunun ne olduğunu algılayabilir. Her kadın, kendisine haz alma izni verdiğinde, uygun şekilde ve yeterli süre uyarıldığında orgazm olabilir.

Kadın cinselliğinin fizyolojisi konusundaki bilgilerimiz ışığında, kadınların en kolay ve en kısa zamanda, klitorise kendileri doğrudan uyarı vererek, yani masturbasyon yaparak orgazm olurlar, diyebiliriz. Bu kolaylıkta, uyarıyı verenle alanın aynı kişi olmasının önemli rolü vardır. Kadın klitoris uyarısı için, yalnızca elini ya da sürtme sağlayan bir cismi, akan suyu ya da vibratör gibi yardımcı bir aracı kullanabilir. Klitoris uyarısı sırasında, cinsel fantezi kurabilir veya yardımcı erotik materyal kullanabilir. Ayrıntılar ne olursa olsun, önemli olan, klitorisin uygun şekilde ve yeterli süre uyarılmasıdır. Yeterli süre, her kadın için değişiklik gösterir. Birkaç dakika ya da bir saatten uzun olabilir. Kadının deneyimi arttıkça, sürenin kısalması beklenir. Burada en uygun uyarıların öğrenilmesi söz konusudur. Klitoral uyarı ile cinsel haz duyumu oluştuğunda bazı kadınlar, olumsuz duygular tanımlayarak, uyarıyı kesme eğilimi gösterebilir. Uyarı yeterince sürdürülmediğinde, orgazm ortaya çıkmayacaktır.

Orgazm sorunlarının değişik şiddette çeşitli tipleri vardır. Bunları, hiç orgazm olamama, yalnızca masturbasyon ile orgazm olup cinsel eşle girişilen etkinliklerde orgazm olamama, cinsel birleşme ile orgazm olamama şeklinde derecelendirebiliriz. Yaşamı boyunca hiç orgazm olmamış bir kadın, büyük olasılıkla kendi cinsel organlarını tanımıyor ve cinsel yanıt oluşturacak uyarıyı hiç almamış demektir. Cinselliğe karşı genel bakışı ya da yaygın tabular nedeniyle masturbasyon deneyimi yoktur. Oysa, masturbasyonu kendi bedenimizin cinsel tepkilerini ve cinsel hazzı tanımakta ilk adım sayabiliriz. Cinsel deneyimimiz adım adım geliştikçe, kendi bedenimizi bir başkasının bedeniyle paylaşarak haz almayı, yani fiziksel anlamda cinselliği öğreniriz. Kişiler arasındaki ilişkiye duygusal boyut eklendiğinde, fiziksel hazları zenginleştiren sevişmeler oluşur. Ancak duygular kendi başlarına işlevsel ve doyumlu bir cinsel beraberlik yaratmaya yetmeyebilir. Duygularımızı yaşarız, ortaya çıkmalarını ya da yok olmalarını sağlayamayız. Ama davranışlarımızı kendimiz yönetiriz, öğrenebilir ve değiştirebiliriz. Unutulmamalıdır ki, cinsel ilişkinin de teknik yanı öğrenilerek gelişir.

Kadın masturbasyon ile orgazm olabiliyor, ama cinsel eşle girişilen etkinliklerde orgazm olamıyorsa, sorunun şiddetinin daha az olduğunu söyleyebiliriz. Bu durumda kadının yeni bir şey öğrenmesi değil, bildiği, tanıdığı bir şeyi, başka bir konumda uygulaması gerekecektir. Kadın cinsel etkinliklerde, hem eşine klitoris uyarısının nasıl yapılması gerektiği konusunda yol gösterebilir, hem de kendisi klitorisin uyarılmasını sağlayabilir. Sevişme sırasında, klitoris yeterince doğrudan uyarı aldıktan sonra girişilen cinsel birleşmede, dolaylı olarak klitorise iletilen uyarılarla orgazm olabilir. Cinsel birleşmeye geçildiğinde, yani doğrudan klitoris uyarısı kesildiğinde, orgazm olamıyorsa, iki çözüm yolu vardır: Ya birleşmeden önceki uyarı ile orgazm olur ya da birleşme sırasında aynı zamanda klitoris uyarılmaya devam edilebilir. Elbette burada erkeğin boşalma denetiminin de önemi vardır. Cinsel birleşmenin süresi, erkeğin erken boşalması nedeniyle çok kısa ise, aynı zamanda bu sorun da çözümlenmelidir. Cinsel birleşmelerin bazılarında orgazm olan kadınlarda ise, kadının orgazm olduğu cinsel birleşmelerin koşulları araştırılarak, bunların tekrarlanması kolaylaştırıcı olabilir.

Orgazmın cinsel yanıtın son aşaması olduğu, istek ve uyarılma aşamasındaki her aksaklığın orgazma da yansıyacağı unutulmamalıdır.Dr. Nesrin Yetkin


CİNSEL YAŞAM

CY EDİTÖRÜ'NDEN


CİNSEL SAĞLIK
KURULUŞLARI


LİNKLER

CİNSEL
YASALAR
YASAKLAR


SORULARINIZIN
CEVAPLARI


Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin