Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR
CY Editörü'nden
                                                        Güncelleme: 29.09.2000
VAJİNİSMUS

Vajinismus kadınlarda en sık gördüğümüz cinsel işlev bozukluğudur. Ülkemizde ve Uzak Doğu ülkelerinde vajinismus, Batı ülkelerinden çok daha fazla yaşanmaktadır. Bunda cinsel eğitimsizliğin, kadınların kendi cinsel organlarını tanımamalarının, bekâret kavramına verilen abartılı önemin, cinsel deneyimin aşamalı gelişmeyip doğrudan cinsel birleşme ile başlamasının, genel cinsellik anlayışımızdaki tabuların rolü olduğu söylenebilir. Vajinismusun başlıca özelliği, vajinaya giriş denendiğinde, vajinanın dış üçte birini çevreleyen kaslarda yineleyici ya da sürekli bir biçimde istemsiz kasılmalar olmasıdır. Vajinaya giriş çıkışı engelleyen, cinsel birleşmeye olanak vermeyen bu kasılmayı kadın kendisi yapmaz ve kendi isteği ile de geçiremez. Vajina girişindeki kasılmaya, sıklıkla tüm bedendeki kasılmalar, bacakların kapanması, korku, kaçınma tepkisi, girişin olamayacağı inancı eşlik eder. Vajinismusu olan kadınların çoğu, kendi cinsel organlarında bir anormallik olduğuna, vajinanın ya da kızlık zarının bir duvar oluşturduğuna, oraya herhangi bir şeyin girmesinin olanaksız olduğuna inanırlar. Bazı kadınlarda, bulantı, kusma, fenalık hissi, bayılma, kollarda veya bacaklarda titremeler, çarpıntı, terleme, ağlama da kasılmaya eşlik edebilir.

Vajinismus genellikle cinsel yaşamın başlangıcında, sıklıkla evliliğin ilk gecesinde, ilk cinsel birleşme denendiği anda ortaya çıkar. Çok daha seyrek olarak jinekolojik muayene veya benzeri deneyimlerden sonra gelişir. Son yıllarda cinselliğin daha konuşulur bir konu haline gelmesine, medyada bu konunun ele alınır olmasına rağmen, toplumda iyi bilinmeyen bir cinsel sorundur. Vajinismusla karşılaşan çiftlerin çoğu, bunun bir tek kendi başlarına gelen bir felâket olduğunu sanır, sorunu kimseye anlatamaz, nereye başvuracağını yıllarca bilemez. Kendi durumlarında çok kişi olduğunu, bunun tanınan ve kısa sürede düzelebilen bir cinsel sorun olduğunu öğrenmek onları biraz rahatlatır. Bu sorun kadının hem kendi kadınlığında eksiklik olduğunu düşünmesine hem de eşine karşı suçluluk hissetmesine neden olur. Erkekte eşine karşı öfke, istenmeme ve reddedilme olarak yaşadığı için kırgınlık, sertleşme güçlüğü, bazen bekaret konusunda şüphe yaratabilir. Bazen adli olaylara, boşanmaya veya tecavüz girişimi ya da fiziksel şiddet davranışlarına neden olur. Birçok çift bir süre sonra cinsel birleşmeyi denemekten vazgeçer. Bu çiftin ilişkisi açısından daha olumlu bir durumdur, çünkü tekrarlanan denemeler ve her seferinde yaşanan hayal kırıklığı, çiftin cinsellikten uzaklaşmasına ve kavgalara yol açar.

Ailelerin durumu biliyor olması sıklıkla sorunu ağırlaştırır, en azından çift üzerinde baskı oluşturur. Kendiliğinden düzelme beklentisi yaygındır. Genellikle ilk başvurulan hekim kadın hastalıkları uzmanı olur. Oysa bu kadınların jinekolojik muayenesi genellikle zor, bazen olanaksızdır. Çünkü muayenede vaginal girişe yaklaşıldığında sıklıkla korku, kasılma, bacakların kapanması tepkisi ortaya çıkar. Bu tepki kolaylıkla şımarıklık olarak değerlendirilebilir, sıklıkla kadın hem doktordan hem eşinden azar işitir. Oysa vajinismusu olan bir kadın için, jinekolojik muayenenin kendisi bir travmadır. Jinekolojik muayene yapılıp, kadına yalnızca "normal" olduğu, ya da korkacak bir şey olmadığı söylendiğinde ise çiftin çaresizliği ve tartışmaları artacaktır. Vajinismusu olan kadın elbette bedensel açıdan normaldir, ama cinsel işlev bozukluğu söz konusudur ve vajinal girişteki istemsiz kasılma cinsel birleşmeyi engellemektedir.

Vajinal girişteki kasılma, jel kullanımı ile, alkol alındığında, ilaç kullanıldığında, uykuda, hamile kalmakla, lokal anestezik uygulamalar ile ortadan kalkmaz. Kızlık zarı ile ilgisi olmadığı için, zar kadın hastalıkları uzmanı tarafından anestezi altında ufak bir ameliyat ile alındıktan sonra da düzelmez. Ayrıca bu işlem de kadına ek bir travma oluşturur. Bu istemsiz kasılmayı ortadan kaldırabilecek tek durum genel anestezidir. Bazı hekimler, çifte, kadına anestezik madde vererek, cinsel birleşmede bulunmayı önerirler. Bu durumda vajinadaki kasılma ortadan kalkacağı için, bir kereliğine cinsel birleşme olabilir. Ama hem erkeklerin çoğu, bu durumda cinsel birleşme kuramaz, kurmak istemez. Hem de bir kez cinsel birleşme olması, vajinismusu ortadan kaldırmaz. Bu uygulamanın erkek açısından da bir travma olduğunu söyleyebiliriz. Vajinismusu olan bir kadın, cinsel birleşme gerçekleşmeden, olasılık düşük olmakla beraber, gebe kalabilir. Ancak tedavi görmeden önce, vajinal girişteki kasılma bebeğin çıkışına da izin vermeyeceği için, genellikle normal doğum yapamaz, ama sezeryanla çocuk sahibi olabilir. Gebelik ya da çocuk sahibi olmak,vajinismusu düzeltmez. 20 yıllık evli,15 yaşında çocuğu olan, bakire vajinismus olguları vardır.

Vajinismus, kadın cinsel işlev bozuklukları arasında en sık görülen ve tedavi açısından en yüz güldürücü sorundur. Cinsel tedaviye en iyi ve en kısa sürede yanıt veren cinsel işlev bozukluğu olduğunu da söyleyebiliriz. Vajinismusun cinsel tedavisi, genellikle 2-3 ayda, 6-8 terapi oturumu ile, tam düzelme ile sonlanır. 2-3 görüşme ile 3 haftada düzelen nadir hafif vakalar olduğu gibi, 15-20 oturum ile tedavileri 6 ay devam eden zor vakalar da görülebilir.

CİNSEL YAŞAM

CY EDİTÖRÜ'NDEN


CİNSEL SAĞLIK
KURULUŞLARI


LİNKLER

CİNSEL
YASALAR
YASAKLAR


SORULARINIZIN
CEVAPLARI


Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin