Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR
CY Editörü'nden

Merhaba
Cinsellik yaşamın en keyifli bölümlerinden biri. Aynı zamanda cinsellik yemek, içmek, uyumak gibi yaşamın temel gereksinimleri arasında. Cinsel dürtülerimiz doğduğumuz andan itibaren vardır. Cinselliğe ilişkin düşünce, tutum ve beklentilerimizi ise içinde yaşadığımız çağın ve toplumun değer yargıları, gelenek ve töreleri ile kendi deneyimlerimiz belirler. Cinsel davranışlarımız da bu temel üzerinde öğrenerek gelişir. Yani cinselliğin dürtüsel yanı olduğu kadar, öğrenilen bir yanı da olmalıdır. Yemek yemenin de dürtüsel bir tarafı vardır, ama bebeklikten itibaren neyi nasıl yiyeceğimizi içinde yaşadığımız toplum ve aileye bağlı olarak öğreniriz. Her toplumun yemek kültürü, her ailenin ağız tadı farklıdır. Oysa cinsellik konusunda bize ne aile içinde ne de eğitim kurumlarında doğru bilgi verilmez. Aksine doğrudan veya üstü kapalı mesajlarla,doğal dürtülerimizi bastırmamız ve cinsellik konusunda konuşmamamız istenir. Aslında cinsellik hakkında çok konuşuruz, ama günlük konuşma dağarcığımızda bu espriler, küfürler, pornografi ve öğünmelerden ibaret kalır. Doğru bilgi ve gerçek duygularımızı içeren bir konuşmayı ne cinsel eşimizle, ne çocuklarımızla ne de arkadaşlarımızla yaparız. Birçok anne-baba çocuklarının cinsel içerikli sorularıyla karşılaştıklarında bocalar, genellikle ne diyeceğini bilemez ve rahatsız olur, bazen de azarlar. Çünkü yetişkinler, cinsellik konusunda kendilerini diğer konularda olduğu kadar bilgili, yeterli ve rahat hissetmezler. Ayrıca dağarcıklarında uygun sözcük yoktur, üstelik utanır ve kaçınırlar. Çocuk da bu sorularıyla anne-babasını rahatsız ettiğini anlar ve böylece cinsellik konusunda konuşulmaması gerektiğini öğrenir.

Dış dünya ve diğer insanlar ile ilişkilerimiz için gerekli bilgi ve beceriler, çocukluktan itibaren aile, okul, kurs ortamlarında bize kazandırılır. Ama cinsellik bütünüyle tabudur. Bu tabu yalnızca cinsel haz veya cinsel ilişkiler ile de sınırlı kalmaz. Bedenimizin el, kol, yüz gibi bir parçası olan cinsel organlarımızın yapısı ve işleyişi hakkında da bilgilendirilmeyiz . Bu konuda erkek çocuklar biraz daha şanslıdır; cinsel organlarını görebilirler, cinsel haz dışında idrar yapma gibi bedensel bir işlev nedeniyle dokunmaları zorunlu olduğundan,kesin yasak değildir. Kız çocuklar, ellerine ayna alıp bakmadan cinsel organlarını göremezler, temizlik amacıyla bile dokunmaya pek de özendirilmezler. Ayna yardımı olmadan yüzümüz, gözümüz hakkında da fikrimiz olamaz. Ama gözünün biçimini bilmeyen kimse olmadığı halde, bedeninin cinsel organ bölümünü hiç tanımayan bir çok yetişkin kadın vardır.

Bütün bu suskunluk ve yasaklarla,yaşamın en keyifli bölümlerinden birine,cinsel yaşama başladığımızda da bizi bir sürü kaygı,bazen de cinsel sorunlar bekler. Biz burada cinsellik hakkında, bilimsel doğrulara uygun, açıkça ve biraz da keyifle konuşmayı hedefliyoruz. Burada her hafta farklı bir konuda cinsellikle ilgili bilgiler bulacaksınız. Zaman zaman bu hafta birinci bölümünü gördüğünüz cinsel inanışlar gibi çeşitli konularda sizlerin ne düşündüğünüzü soracağız. Düzenli olarak da danışmak istediğiniz konuları, sorularınızı yanıtlamaya çalışacağız.

Dr. Nesrin YetkinDr. Nesrin Yetkin kimdir?

Haziran 1980'de İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi'ni bitirdi. Nisan 1986'da İstanbul Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı'nda uzmanlık eğitimini ve "Cinsel İşlev Bozukluğu ve Nörotik Yakınmaları Olan İki Grup Evli Erkekte Cinsel İşlevin Değerlendirilmesi" adlı uzmanlık tezini tamamlayarak, Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı oldu. Asistanlık ve uzmanlık yılları boyunca, çalışma ve yayınları Cinsel İşlev Bozuklukları ve Cinsel Tedaviler konularında odaklandı. Temmuz 1995'te Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'nde Cinsel İşlev Bozuklukları Polikliniği'ni kurdu, dört yıl boyunca burada cinsel tedaviler, uzman ve asistan eğitimi ve tez danışmanlığı yaptı. Halen klinik çalışmalarını yalnızca özel bir tedavi merkezinde sürdürüyor.

Türk Nöropsikiyatri Derneği üyesi, Kognitif ve Davranış Tedavileri Derneği üyesi, Türkiye Psikiyatri Derneği ve İstanbul şubesi kurucu üyesi, Türkiye Psikiyatri Derneği Cinsel Bozukluklar Çalışma Birimi Koordinatörü, Cinsel Eğitim, Tedavi ve Araştırma Derneği kurucu üyesi ve kuruluş aşamalarından itibaren Yönetim Kurulu Başkanıdır.


Diğer yazıları için tıklayın

CİNSEL YAŞAM

CY EDİTÖRÜ'NDEN


CİNSEL SAĞLIK
KURULUŞLARI


LİNKLER

CİNSEL
YASALAR
YASAKLAR


SORULARINIZIN
CEVAPLARI


Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin