Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR
CY Editörü'nden

Bedensel Hazların Keşfi

İnsan bedeni pek çok hazzın kaynağıdır. Herkesin haz aldığı şeyler çok farklı olabilir, ama hepimiz bedensel hazlarımızı geliştirebiliriz. Cinsellikle ilgili önyargılar ve tabular, bedensel hazlarımızı keşfetmemizi engellememeli. Aslında hepimiz bedenimize dokunulmasından ve başka bedenlere ya da eşyalara dokunmaktan haz aldığımızı biliriz. Ancak bu dokunmalar cinsellik çağrıştıracağı endişesi ile çocukluktan itibaren sınırlandırılır. Böylece hepimiz farklı oranlarda kendi bedenimize dokunmayı bile kendimize yasaklarız.

Oysa tüm dokunuşlar cinsellik içermez ama bedensel haz içerebilir. Dikkat edersek bazı giysilerin, kumaşların dokunuşunun bize bedensel bir haz verdiğini görürüz, bu sıklıkla cinsel içerikli değildir. Hoş kokulu ve güzel teması olan temiz bir yatakta birçok kişi bedensel olarak haz alır ve huzur duyar. Pek çoğumuz suyun temasından, denizde yüzmekten, küvet veya jakuziden bedensel olarak da haz alırız. Yüzümüzü temizlemek ya da bedenimize hoş kokulu bir losyon sürmek bize keyif verebilir. Temiz havada yürür veya koşarken rüzgarın bedenimize teması haz vericidir. Birçok spor etkinliğinde, dans ederken ve elbette sevişirken de kendi bedenimizin hareketinden de haz alırız. Bazılarımız için bu dokunuşların kimisi cinsel tadlar da içerebilir, ama yaygın olan cinsel olsun ya da olmasın bedensel haz duymaktır.

Bazen tahta bir mobilya, cam veya seramik bir kap, ipek bir kumaş gibi canlı olmayan bir eşyaya dokunmak da bize bedensel bir haz verir. Elbette diğer canlılara, insanlara dokunmanın da her zaman cinsel olması gerekmeyen hazları da vardır. Çoğumuz günlük yaşamımız içinde, bedensel hazlarımızı keyfini süreceğimize bastırır ve böylece onları fark etmemeyi öğreniriz. Oysa bu dokunuşlardan aldığımız haz, aynı zamanda kendimizi iyi hissetmemize de önemli katkılar yapar ve bireysel mutluluğumuzu arttırır.

Bedensel hazların farkında olmanın ve onları geliştirip çeşitlendirmenin, bireysel mutluluğumuza olduğu kadar, cinsel doyumumuza da önemli katkıları olabilir. Çünkü kendi bedenimizle ilişkimiz, bedenimize haz alma izni vermemiz, aynı zamanda cinsel davranışlarımızı da etkiler. Cinsellik yalnızca cinsel organlar arasında oluşan, kısa bir eylem değil, bir haz alma sürecidir. Kendi bedenimizin hazlarını ne kadar iyi tanıyorsak, bedenimizi ne kadar benimseyip kabul ediyorsak, kendimize ne kadar haz alma izni veriyorsak, o kadar rahat ve keyifli sevişebiliriz.

Kendileri için cinselliğin önemli olmadığını söyleyen veya cinsel sorunları olan bir çok insanın, genellikle kendi bedenleri ile ilişkileri de olumsuzdur. Kendi bedenlerini beğenmez, dokunmamaya çalışır ve tüm dokunuşlardan kaçınırlar. Kendilerine bedensel olarak haz alma izni vermezler ya da bu izin belirli alanlarla, sıklıkla cinsel organları ile sınırlıdır. Birçok kişi yetişme çağlarında aldığı cinsel haz için suçluluk duyar ve zaman içinde haz almamayı öğrenir.

Her birimiz, kendi yasaklarımızı yıkıp, yeni deneyimlere izin verdikçe, bedensel hazlarımızı arttırabiliriz.

Hepimiz günlük yaşamımız içinde, bu öğrenim için kendimize ayıracak birkaç saati bulabiliriz. Yalnızca kendi bedenimizden alacağımız duyumlara odaklandığımız bu süre içinde, birçok haz keşfedebilir ve bunları zaman içinde arttırıp çeşitlendirebiliriz. Kendimizle kuracağımız bu olumlu ilişki, cinselliğe de daha rahat, daha açık bir açıdan bakmamızı kolaylaştıracaktır.


Diğer yazıları için tıklayın


CİNSEL YAŞAM

CY EDİTÖRÜ'NDEN


CİNSEL SAĞLIK
KURULUŞLARI


LİNKLER

CİNSEL
YASALAR
YASAKLAR


SORULARINIZIN
CEVAPLARI


Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin

 Bu Sayfayı Beğendiysen Arkadaşına Yolla