Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR

Dr. Nesrin Yetkin
[email protected]


CevaplarGüncelleme: 08.01.2004
ÖNEMLİ NOTLAR:
* Cinsel sorunlarınızın tedavisi için, başvurabileceğiniz tüm resmi kurumların ve bazı özel merkezlerin telefonlarını,"Cinsellikle ilgili sağlık kuruluşları" bölümümüzde bulabilirsiniz.
* Size özel bir yanıt göndermem ya da sizi telefonunuzdan arayarak iletişim kurmam mümkün değil. Bu posta kutusunun işlevi, 'kişisel' danışma veya tedavi değil, 'genel' bilgilendirme ve danışma olanağı sağlamak, yol göstermek. Bu nedenle, hem kendinizin hem başkalarının sorularının yanıtlarını bu sayfalardan izleyerek yararlanabilirsiniz.

Adet kanaması, masturbasyon ve kızlık zarı
Adet kanaması varken, birçok kadının hormonal nedenlerle cinsel istekleri artabilir, bu dönemde masturbasyon yapmanın da herhangi bir sakıncası yoktur. Kadınlar genellikle, dış cinsel organlarını, klitorisi uyararak masturbasyon yapar. Kızlık zarı, vajina girişinden birkaç santim geridedir, dışarıdan yapılan uyarılardan, sürtünmelerden etkilenmez. Ancak masturbasyon sırasında vajinaya bir cisim sokuluyorsa kızlık zarı etkilenebilir. Kızlık zarı, vajinaya giren penis, parmak, tampon gibi herhangi bir cisimle zedelenebilir. Kızlık zarı olsun ya da olmasın, vajinaya bir cisim sokarak masturbasyon yapılıyorsa, adet kanaması sırasında, kan mikroplar için çok uygun bir ortam sağladığından, temizlik kurallarına çok dikkat etmek uygun olur.

Kahverengi akıntı
Cinsel organlar bölgesindeki her akıntı, burada bir enfeksiyonun belirtisi olabilir. Özellikle farklı renk ve kokuda olanlar için, vakit geçirmeden bir kadın hastalıkları uzmanına başvurulması gerekir.

Annesini banyoda gözetleyen oğlan

Kız ve erkek çocuklar, etraflarındaki çocuk ve erişkinlerin bedenlerini, cinsel organlarını, çeşitli yerlerdeki davranışlarını merak edebilirler. Erişkinlerin cinsellik konusundaki algılamaları ile çocuklarınki çok farklıdır. Bir erkek çocuğun, evdeki insanları anne, teyze ya da başka yetişkinleri gözlemlemeye çalışması büyük olasılıkla normal merak ve öğrenme davranışı içinde değerlendirilebilir. Ayrıntılı konuşmak ve kaygılarınızı gidermek amacıyla, siz erişkinlerin bir pedagog ile görüşmeniz yararlı olabilir.

Cinsel isteksizlik ve depresyon ilaçları

Cinsel isteksizlik, bu konudaki ana yazılarımdan ayrıntılı bilgi edinebileceğiniz gibi, en karmaşık cinsel sorunlardan biridir. Depresyonun kendisi de başka şeylere olduğu gibi, cinselliğe karşı ilgi ve isteği azaltabilir. Depresyon için kullanılan ilaçların da başka birçok ilaç gibi, cinsel isteği, uyarılma ve orgazmı olumsuz etkileyen yan etkileri vardır. Bu yakınmalarınızı, sizi izleyen psikiyatristle konuşmanız yararlı olabilir.

Cinsel ilişkide boşalamayan erkek
Masturbasyon sırasında boşalabilen bazı erkekler, kadınlarla cinsel ilişkileri sırasında hiç boşalamaz ya da çok geç boşalabilir. Bu Geç Boşalma dediğimiz, seyrek görülen bir cinsel işlev bozukluğudur. Bu konudaki ana yazılarımdan ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz. Cinsel ilişki sırasında boşalma olmadan, kadın ve erkek yumurtaları birleşemediği için cinsel ilişki ile çocuk olamaz. Geç Boşalma, cinsel tedavi ile diğer cinsel işlev bozukluklarından biraz daha uzun sürede düzelir. Bir cinsel tedavi uzmanına başvurmanız gerekiyor.

Diğer cevaplar ve konular için tıklayın

 

CİNSEL YAŞAM

CY EDİTÖRÜ'NDEN


CİNSEL SAĞLIK
KURULUŞLARI


LİNKLER

CİNSEL
YASALAR
YASAKLAR


SORULARINIZIN
CEVAPLARI


Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin

 Bu Sayfayı Beğendiysen Arkadaşına Yolla