Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR
 
 

Savaşa Hayır Platformu:
Hayır De!
Savaşa Hayır Platformu dünyanın neresinde ve kimler arasında olursa olsun savaşa karşı vicdani red çağrısında bulunuyor!

Terörizmi biz de kınıyoruz! Aynı şekilde terörizme karşı yapıldığı söylenen savaşı da kınıyoruz. Demokrasiyi dünyada yangınlaştırmak, küresel anlamda adalet sağlamak adına yapıldığı iddia edilen; terörist saldırı suçuna aynı derecede masum insanları bombalama ve öldürme suçuyla karşılık vermek ne bir denge sağlayacak ne de insanların daha güvenli hissetmelerine yol açacaktır; bu sadece çekilen acıları arttıracaktır.

Biz savaş olmadan adalet çağrısı yapıyoruz.

Bu savaş görünen amaçları ne olursa olsun sadece şiddetin çarkını ateşleyecektir. "Bizim yanımızda değilseniz teröristlerin yanındasınızdır" diyen George W. Bush'a sesleniyoruz: Biz bu seçeneklerin dışında bir duruşu temsil ediyoruz: Şiddetten arınmışlık ve Şiddete karşı direniş.

Şiddetten arınmışlık aktif bir karşılıktır ve her birimize, savaşa ve savaş hazırlıklarına direnme fırsatı sunar. ABD niyetini istediği kadar insancıl değerlere vurgu yaparak açıklaya dursun, en temel insani değerleri hiçe sayarak yapmakta olduğu müdahalelerin sonuçlarından masum insanları, kadın ve çocukları korumak adına vicdan sahibi her insan elinden geleni yapmalıdır.

Güvenliğin, gerginliği tırmandırma ya da misilleme yoluyla değil, silahsızlanma, uluslararası işbirliği ve sosyal adalet aracılığıyla kazanıldığı bir dünya kurabilmek adına savaşa karşı birlikte durmak çağrısında bulunuyoruz.

* Yönetimde ya da fabrikalarda savaş hazırlıklarına karışmış herkese sesleniyoruz: Kuralları reddedin, Hayır deyin!

* Savaşı teşvik etmesi istenilen gazetecilere ve medyaya sesleniyoruz: Sizden yapılması istenileni reddedin, doğruyu sansürsüz olarak yazmakta ve yaymakta ısrarlı olun, Hayır deyin!

* Tüm vergi verenlere sesleniyoruz: Vergilerinizin barış için kullanılmasını talep edin, verginin savaş için kullanılan dilimini vermeyin, hayır deyin!

* Üyelerine ve herkese sesleniyouz: Savaşa ve savaş hazırlıklarına katılmayı reddedenleri destekleyin, savaşa karşı, şiddetten arınmış doğrudan direnişte yer alın!

Sanal imza kampanyamıza katılın!

www.savasahayir.org

Tam Zamanı
"Barış Hemen Şimdi"
Tüm dünya savaşa karşı direniyor. En acil işimiz bu. Savaş önlenmeli. Sesimizi şimdi çıkaramazsak, savaşı geriletemezsek, ölüm, gözyaşı, açlık, zulüm kapımızda. Barış istemleri de küreselleşti. Sıra Türkiye'de.

Tüm dünyaya, yüzyılımızda sorunların artık savaşsız çözümlenmesi gerektiğini, savaşın dünyamızdan dışlanması istemimizi haykırmalıyız. Tüm dünyadaki İnsaların yükselen barış istemleri bize umut vermeli. Sosyal demokrasi barıştan ayrı düşünülemez.

Üyelerimize ve tüm sosyal demokratlara çağrımızdır:
"çocuklar ölmesin şeker de yiyebilsinler" diye
26 Ocak, Pazar günü BEYAZIT MEYDANI'nda buluşalım ve haykıralım SAVAŞ İSTEMİYORUZ

SODEV VAKFI
İstiklal Cad. Bekar Sok. 22/2 Beyoğlu 80080, İSTANBUL
Tel: (0212) 292 52 52 - 53 Faks: (0212) 292 32 33
Internet: www.sodev.org.tr e-mail: info@sodev.org.tr

İnsan Hakları Derneği
Çocuklar Ölmesin, şeker de Yiyebilsin
Değerli Basın Mensupları,
Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza bırakacağımız dünyanın, korunarak verilmesi gerektiği hep vurgulanmıştır. Büyüklerin çıkar amaçlı savaşlarından dolayı hızla yaşlanan ve yıpranan dünyayı, geleceğimiz dediğimiz çocuklara bırakırken, bu savaşlardan en çok onların etkilendiği, yaşlanan ve yıpranan dünya ile birlikte çocukların da yıprandığı hatta öldüğü hep görmezden gelindi.

İnsanlık tarihi incelendiğinde, savaşların İnsanların normal yaşam akışını bozduğu, fiziksel ve ruhsal etkilerinin ise uzun yıllar kaybolmamış olduğu göze çarpmaktadır. Savaşın en hassas kesim olan çocukların yaşantılarını tümden etkilediği, yaşamlarının ondan sonraki bölümünde de olumsuz etkilerinin devam edeceği tartışılmaz bir gerçektir. Onca ölümleri, yıkımları, ayrılıkları, acıları yaşatan bu savaş gerçeği, bu minicik belleklerde şüphesiz hiç silinmeyecek izler bırakacaktır.

Son on yılda çıkan savaşlarda 2 milyon çocuk hayatını kaybederken, 5 milyon çocuk sakatlandı, 12 milyon çocuk evsiz kaldı,1 milyondan fazla çocuk ailesini kaybetti, 10 milyon çocuk psikolojik travmaya maruz kaldı. Bu güne kadar Irak'a uygulanan ambargo yüzünden 500 bin çocuk hayatını kaybetti.

Son on yılda yaklaşık 300 bin çocuk dünyanın çeşitli yerlerinde savaşlara katıldı. Türkiye sınırlarında son on yılda kara mayınlarının patlamasıyla 120 çocuk yaşamını yitirdi, 300 civarında çocuk sakat kaldı. Bosna-Hersek' te yaşanan savaşta 223.884 çocuk yaralandı, 1820 çocuk sakat kaldı.

Savaş ve şiddet ortamı çocuklar üzerinde şaşkınlık, korku, kaygı, endişe gibi duyguların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Savaşın psikolojik etkisi dışında en önemli etkilerinden birisi de savaş nedeniyle ortaya çıkan hastalık, salgın hastalık ve açlıktır. Savaş sonrası çıkan salgın ve hastalıklara en çabuk bulaşanlar çocuklardır.

ABD'nin Irak'a düzenlemeyi düşündüğü harekâtta ki bunun adı Savaştır, 70 bin civarında çocuğun öleceğini, 200 bin çocuğun evsiz kalacağını, 100 bin civarında çocuğun yaralanacağını, 20 bin civarında çocuğun sakatlanacağını, savaş sonrası 1 milyon civarında çocuğun travma ile baş başa bırakılacağını tahmin etmekteyiz.

Umuyoruz ki bu tespitler ve rakamlar sadece tahminlerde kalır.

Dünyada daha önce yaşanan savaş ve benzeri olayların çocuklar üzerinde yarattığı travmatik etkilerine baktığımızda davranışlarında ,yaşından küçük davranmak, saldırganlık içeren davranışlarda artış, erkek çocuklarda özellikle silahlara, savaş oyunlarına, şiddet içeren davranışlara ve uyarıcılara yönelim, kabuslar, uyku sorunları, ayrılık kaygısı, doğal olaylardan, ( yağmur, rüzgâr, gök gürültüsü gibi) korkma, dikkat ve konuşma sorunları, isyankar tavırlar, vücut ağrıları,yatak ıslatma, isteksizlik ve depresif tavırlar, aşırı yeme veya aşırı iştahsızlık, pasif , güvensiz ve bağımlı hale gelme, gibi çocuğun duygu dünyasını gelişimini çevre ile iletişimini derinden sarsan sonuçları mevcuttur.

Böylesi travmatik bir geçmişe sahip beyinlerle, sağlıklı bir yetişkin olmalarını beklemek onlara yapılacak en büyük haksızlık ve bekleyenler açısından da en büyük hatadır. Büyüklerin ortaya çıkaracağı sonuçları göz ardı ederek yaptıkları bu iktidar ve güç gösterisinin, dünyayı ve yaşamı teslim edeceğimiz çocuklar üzerinde böylesi anlamlı ve derin izler bırakacak bu savaşa karşı çıkmak bir İnsanlık borcu olarak önümüzde durmaktadır.

Hiçbir sebep, çocuklara böyle bir yaşam, böyle bir kişilik bırakmamız konusunda bizi haklı çıkaramaz.

Bütün İnsanlığı duyarlı olmaya ve Savaşa Hayır!... demeye davet ediyoruz.
"Çocuklarımız, hiçbir acıyı hak etmeyen geleceğimizdir."
"Savaşsız, temiz bir dünya istiyoruz."

İHD Çocuk Kom. Başk.
Av. Muharrem ERBEY

Baro Çocuk Kom. Başk.
Av. Sabahattin ACAR

Eğitim-Sen Çocuk Kom. Başk.
Zeyyat CEYLAN

ÇHD Çocuk Kom. Başk.
Av. Mahsun BATI

Bianet:
Barışçılar Dünya Sokaklarında
Başta ABD olmak üzere Yeni Zelanda, Japonya, Rusya, Avusturya, Fransa, Pakistan, Almanya, İngiltere, İspanya, Suriye, Mısır, Lübnan, Bahreyn ve Filistin'de insanlar meydanlarda savaşa hayır dediler, ABD politikalarını protesto ettiler. Protestolar güneşi ilk karşılayan Yeni Zelanda ve Japonya'da başladı. Daha sonra Pakistan'dan, Orta Doğu'dan, Rusya'dan protesto haberleri ulaştı. Ardından Avrupa ve en son olarak da Amerika Birleşik Devletleri (ABD) savaşı protesto için sokaklara döküldü.

Vietnam ruhu geri döndü ABD'deki gösteriler Vietnam savaşı sırasındaki savaş karşıtı gösterileri andırıyordu. Washington'daki eyleme 100 bini aşkın protestocu katılmıştı. Gösteriyi düzenleyenlerden avukat Mara Verheyden Hillard "Bush bize kendi yaptırımını dayatıyor, biz de bizimkini" derken savaş karşıtlarının gücünü vurguluyordu. Washington'daki protestocular daha sonra ABD'nin kitle imha silahlarını denetleme talebi ile deniz üssüne yürüdüler.

San Fransisco'da ise çok sayıda ünlü 50 binin üzerinde göstericiye hitaben konuşmalar yaptı. Los Angeles'de "Petrol için kan akıtmayacağız" "Bush'a dur deyin" sloganları ile yürüyen 5 bin kadar protestocunun başını aktör Martin Sheen çekiyordu. Sheen "Pek çok insan bugüne kadar susturuldu, ama artık yeter" derken yaşam öyküsü "The Fourth of July" filmine konu olan Vietnam savaşı gazisi Ron Kovic de "Hükümet bizi ulus olarak yaralayacak bir konuma sürüklüyor" diyerek protestosunu dile getiriyordu. İnsan hakları liderlerinden Jesse Jackson ile oyuncu Jessica Lange da konuşmacılar arasında idi. Los Angeles'da 16 göstericinin tutuklandığı bildirildi.

Dünya yürüdü En kalabalık gösteriler Amerika'da idi, ancak diğer ülkelerdeki gösteriler de gözardı edilemezdi. Yeni Zelanda'dan Bahreyn'e, İsveç'ten Hong Kong'a kadar dünyanın pek çok ülkesinde savaş karşıtı insanlar sokakları doldurdu. İlk gösteri haberleri Japonya'dan geldi. Protesto geleneği pek yerleşik olmayan Japonya'da 5 bin dolayında gösterici Tokyo'nun alışveriş merkezlerinin bulunduğu Ginza bölgesinde toplandı. Bu gösterinin Japonya'da görülen en kalabalık 10 gösteriden biri olduğu söyleniyor. Buradaki eylemler de Vietnam savaşı dönemini andırır nitelikte idi. Göstericilerin oyuncak silahların namlularına çiçek sokarak, yüzlerine Bush'un maskesini takarak yaptıkları gösteri savaşın vahşi ruhuna barışçı bir yanıt oldu.

Yeni Zelanda'nın Christchurch kentinde toplanan 400 kadar göstericiye hitaben bir konuşma yapan Yeşiller Partisi'nden Keith Locke "Dünyadan gelen tepkiler savaşı engelleyebilir" dedi. Her iki ülkedeki gösterilerin de olaysız geçtiği bildirildi.

İnsan zinciri Gösterilerden en ilginci Pakistan'da idi. İslamabad'da aralarında ilkokul öğrencilerinin de bulunduğu 1000 kadar gösterici önce havaya güvercinler saldı, daha sonra kol kola girerek 10 kilometre uzaklıktaki Rawalpindi'ye kadar bir insan halkası oluşturmaya çalıştı. "Savaşa karşı birleştik" sloganı ile bir araya gelen çocukların ellerinde barış simgesi kağıt güvercinler vardı.

Moskova'da 1000 kadar Komünist soğuk savaş dönemini andıran bir müzik eşliğinde ABD büyükelçiliği önünde savaş karşıtı protestoda bulundular. Lenin ve Stalin'in posterleri ile kırmızı bayraklar taşıyan göstericiler "Amerika, ellerini Irak'tan çek" "Amerika, Defol", "Bir numaralı terörist ABD" pankartları ile yürüdüler.

Avrupa da savaşı istemiyor Fransa'da 40 kadar kent ve kasabada düzenlenen gösteriler öncesinde Devlet Baskanı Jacques Chirac'ın organizatörlere "Bu maceranın engellenmesi için elden ne geliyorsa yapılması" yolundaki çağrısı ses vermedi. Yüzlerce gösterici Paris'te "Savaşa hayır, adalete, barışa ve demokrasiye evet" sloganları atarak yürüdü. Almanya'nın çeşitli kentleri de yüzlerce insanın protestosuna tanık oldu. ABD Avrupa Ordusu karargahının bulunduğu Heidelberg bu gösterilerin en fazla ses getireni idi. İkinci Dünya Savaşı'nı olanca şiddeti ile yaşayan Heidelbergli 85 yaşındaki Maria Blez Hamburg'un bombalandığı zamanı hatırlatarak "Korkunçtu, tüm savaşlara karşıyım. Bütün sorunlar barışçı bir şekilde çözülmeli" dedi.

Amerika'nın en büyük destekleyicisi konumunda olan İngiltere'nin Londra, Birmingham, Manchester, Bradford ve Nothingham kentlerinde gösteriler düzenlendi.. Londra'nın Trafalgar ve Parlamento meydanlarındaki gösterilerde savaş mumlar eşliğinde sessizce protesto edildi. Trafalgar'da konuşan eski İşçi Partisi milletvekili Tony Benn bu olanların "Orta Doğu'yu ateşe vermekten başka bir şey olmadığını" söyledi. Londra'da göstericilerden 67 yaşında bir kadının tutuklandığı bildirildi. İrlanda'da 1000 kadar gösterici Amerika'nın savaş sırasında yakıt ikmali için kullanılacak Shannon havaalanına yürüdü. İtalya'da binlerce gösterici Napoli'de, İspanya'da ise ABD askeri karargahının bulunduğu Torrejon kentinde, Avusturya'da bin kadar gösterici Viyana'da toplandı. İsveç'te de Gotenburg kenti 5-6 bin dolayında insanın protestosuna tanıklık etti.

Arap ülkelerinde de protesto Suriye'nin merkezi Şam'da 15 binin üzerinde insan ABD'nin "Kardeş Arap" ülkesine müdahalesini protesto ederken saatlerce yolları tıkadılar. Göstericiler "Kahrolsun Amerika" "Defol Bush", "İntifadaya evet, Irak'a saldırıya hayır" sloganları ile yürürken, bir başka Arap ülkesinde protesto yasağı vardı. Başından beri Amerikanın Irak'a müdahalesine karşı çıktığı halde son zamanlarda ABD yanlısı bir tavır sergilemeye başlayan Mısır'da yasağa rağmen 1000 kadar gösterici Kahire'de savaşı protesto ettiler. Polis sis, su ve gözyaşı bombaları ile göstericileri dağıttı. Lübnan'da da eylem vardı. 8 bin kadar gösterici Beyrut sokaklarını doldurdu. Ülkeyi ziyaret etmekte olan İngiliz Milletvekili George Galloway "Bu duruma derhal bir çözüm bulunması gerek, yoksa hepimiz birden bu Orta Doğu uçurumundan aşağıya yuvarlanacağız" dedi. Limanlarını Amerikan savaş gemilerine açtığı için Amerikanın işbirlikçisi konumunda görülen, halen Beşinci Filo'ya ve 1000'in üzerinde ABD askerine ev sahipliği yapan Bahreyn'de Cuma günü yapılan gösterilere katılan 3 bin kişi "Amerika yıkmak için yola çıkmış bir sömürgecidir" sloganı ile Manama sokaklarını doldurdu .Filistin'de ise 3 bin 500 gösterici Cuma günü Gazze'da Irak'a saldırıyı protesto etmişti.

Savaş Takvimi Şimdi gözler 27 Ocak tarihinde Birleşmiş Milletler denetçileri tarafından verilecek raporda. 29 Ocak Çarşamba günü de bu raporlar Birleşmiş Milletler'de görüşülecek. 31 Ocak günü Bush'un Blair'le görüşmesi planlanmış. Devlet kademelerinde bunlar olurken, dünyadaki savaş karşıtları da 15 Şubat günü Avrupa çapında yeni protestolar planladılar. 27 Mart tarihinde Hans Blix Birleşmiş Milletler'e yeni raporunu sunacak.

*Kaynak: AFP, AP, Reuters, BBC Online'dan derleyen: Emel Göçen
(BİA Haber Merkezi-20/01/2003)


Önceki

 

Savaş Karşıtı
Afişler


Küresel Barış ve
Adalet Koalisyonu


Savaş Karşıtları


Arşiv


TÜM STK'lar
İÇİN TIKLAYIN


Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin

 


Bu Sayfayı Beğendiysen Arkadaşına Yolla