Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR


GLK Müzik


 

Madonna, Greatest Hits Volume 2
Kendimden utanıyorum. Madonna bir album çıkaralı aylar oldu ama ben hâlâ bunu oturup da müzik köşesine yazmadım. O kadın hapşırsa gey-lezbiyen medyasında haber olur. Evet, hepinizin bildiği gibi Madonna bir Greatest Hits albümü çıkardı. Aslında Immaculate Collection'dan sonra çıkardığı ikinci greatest hits ancak bu seferki hayatının ikinci dönemini yansıtıyor daha çok. Erotica, Bedtime Stories, Ray of Light, Music albümlerindeki Hitler ve Austin Powers ile Evita film müziklerinin hitlerinden oluşuyor. Greates Hits Volume II Madonna'nın müziğinin nereden nereye geldiğinin de en iyi kanıtı. Material Girl'ler, True Blue'lardan sonra bu şarkıları aynı kişinin söylediğine inanmak gerçekten zor. Sesi yıllar geçtikçe güzelleşmiş, yorumu oturmuş. Tabii anne olmasının, evlenmesinin de bunda büyük etkisi var muhakkak. Madonna'ya nice Greatest Hits'lere diyoruz. Unutmadan, albüm WEA/Balet şirketinden çıkmış.
Tarkan
Tarkan en son olaylardan sonra GLK'nın müzik bölümünde yer almayı hak etti sanırım. Tarkan'ın Kuzu Kuzu single'ı diğer iki hiti gibi Sezen Aksu imzalı. Rahatlıkla "world music" kategorisine sokulabilecek şarkının single'da iki farklı versiyonu ve üç ayrı remixi bulunuyor. İlk versiyon her yerde duyduğumuz, reklamlarda da kulağımızda hoş bir tını bırakan orijinal versiyon. Ardından akustik versiyonu geliyor ve bence çok başarılı olmuş.

Remixler ise Ozinga (sanırım Ozan Çolakoğlu), Kıvanch K. (Elini sürmediği Türk pop albümü kaldı mı ki?) ve DkEvrim'e ait. Ozinga remixi biraz sert olmuş ama çalmaya başlayınca dans etmeden duramıyorsunuz. Umarım Tarkan'ın albümü de single'ı kadar başarılı olur. Ben pek beğendim, kuzu kuzu dinledim.19. yy gey kompozitörler aynı CD'de

Soprano Elif Savaş 19. yüzyılda yaşamış gey kompozitörlerin eserlerini bir CD'de topladı. Elif Savaş'ın web sitesinde bu albümle ilgili yapılan açıklama şöyle:

Bu CD "Kapalı Kapılar Zamanı'nda" batı sanat şarkısı türüne eşcinsel bestecilerin katkılarını onurlandırmak amacı ile ortaya çıkarılmıştır. Kültür tarihçileri için 19. yüzyılın ikinci yarısı eşcinselliğin bir kimlik kategorisi haline geldiği dönem anlamını taşır. Bu dönemden önce, eşcinsellik tanımlanmış bir kültürel kavram değildi; Eski Yunan Uygarlığı veya diğer aynı seks ilişkilerinin raslandığı uygarlıklarda bu terime eş düşecek terimlere rastlanmıyor. Esasen "eşcinsel" kelimesi 1926 yılına kadar hiçbir kitapta basılmış değil.

Ancak çok az sayıda dokumanın delil olarak bulunması, modern zamanlardan once yaşamış bestecilerin seksüel seçimlerini kesin olarak belirlenmesini zorlaştırıyor. Genellikle, eğer bir kisi "kapalı kapılar ardında" yaşadı ise, bu artistin dışarı hayatında veya eserlerinde (müziğinde) seksüelliğin izlerini göremezsiniz. Bu sebeple aksine kanıtlar da değerli olmakla birlikte (bakınız: Gary C. Thomas'ın yazısı "George Frideric Handel Gay miydi?") biz, gerçekliği sabit olanları kapsamaya gayret ettik: 19. ve 20. yüzyılın sonlarında yaşamış ve üretmiş besteciler.

Burada sunulan besteciler olağanüstü zengin bir yetenek gösteriyorlar. Bu bestecileri bir araya getirmek bir zevk; bazıları dinleyiciler tarafından çok iyi tanınmıyorlar ve bazıları tanınıyorlar ama bu yönleri ile değil. Bu bestecilerin biyografileri gerçekten hayranlık verici; hayatlarının ve seksüalitelerinin hikayesi devam eden çalışma ve araştırmalarla daha da ortaya çıkacak.

Eşcinsel müzikoloji geliştikçe, umarız dinleyiciler kendi yollarını çizecek ve bağlantılar kuracaklar - fakat bu derlemenin esas ödülü, çokca ihmal edilmiş bu müziğin Elif Savaş tarafından hassas ve berrak bir görüşle yorumlanmasından gelen mutluluk.

www.elifsavas.com


 

GeriGL KÜLTÜRÜ

GLK EDİTÖRÜ'NDEN

DERDİNİ SÖYLEMEYEN

EŞCİNSEL DEHALAR

TARİHİN PEMBE
SAYFALARI


ROMEO & ROMEO

JULIET & JULIET

KADIN KADINA

ERKEK ERKEĞE

CİNSİYYET
(GL haber)

MİTLER

GLK MÜZİK

GLK KİTAP

GLK SİNEMA

SAĞLIK

SÖZLÜK

CİNSEL BİLGİLER

MEKANLAR

Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin

 Bu Sayfayı Beğendiysen Arkadaşına Yolla