Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR

Güncelleme: 18. 08. 2007
 

Erkek Erkeğe

Küçük Bir Leke, Büyük Bir Şüphe

Geçen sabah sevgilimle kahvaltıya oturmuş, huzur içinde çaylarımızı yudumlarken gözüm ayak bileğimdeki küçücük bir lekeye takıldı. Ayak bileğimdeki bu küçücük leke bir an içinde beni öylesine korkutmuştu ki, lokmam gırtlağıma kaçıyordu neredeyse. Sevgilim benden önce yapıştırdı lafı: AİDS mi oldun yoksa?

Küçük bir leke, büyük bir şüpheye dönüşmüştü, bir an içinde… Kanım donmuş, hâlâ ayak bileğime bakıyordum. Binlerce şey aklımdan aynı anda geçmeye çalışıyor, bazen düşünceler, duygular iç içe geçiyor, üst üste biniyor, her şey gitgide içinden çıkılması güç bir hal alıyordu.

Neyse ki uzun sürmedi. Kendimi az buçuk toparladıktan sonra kahvaltıma devam edemedim belki ama, daha sağlıklı, daha mantıklı düşünebilmeye başladım. "Dur biraz," dedim öncelikle kendime, "sen tek eşli denilebilecek kadar tek eşli birisin, ayrıca korunma bilincine sahipsin, hatta ultra korumacısın, oralda bile prezervatif kullanıyorsun, daha ne? Bir sen mi kaldın virüs kapacak, ne bu telaş, ne bu şüphe?"…

Evet, sakinleşmiştim. İşte o zaman, sakin sakin, gördüğüm her küçük lekeyi, koca birer şüpheyi dönüştürmeme sebep olanın ne olduğunu sorgulamaya başladım.

***

Bundan üç dört yıl önce, Lambdaistanbul gönüllülüğüm esnasında, İstanbul Bilgi Üniversitesi'nden biri telefon etmişti.
1 Aralık Dünya AİDS Günü sebebiyle bir toplu gösterim yapılacaktı okulda ve Lambda'dan film önerisi istiyorlardı. Telefondaki arkadaşa EBTT (eşcinsel, biseksüel, travesti ya da transseksüel) bireyler olarak, EBTT'likle AİDS'in daha fazla bir araya gelmesini istemediğimizi, çünkü AİDS'in hâlâ bir EBTT hastalığı olarak bilindiğini ve bu tür bir arada anılmaların bu yanlış düşünceyi pekiştirdiğini falan söyledim. Yaklaşık bir beş dakika telefonda Lambda'nın o zamanki politikasından dem vurdum. İstanbul Bilgi Üniversitesi adına arayan arkadaş beni sabırla dinledi. Sonra teşekkür edip kapattı.

İki hafta sonra İstanbul Bilgi Üniversitesi'nin 1 Aralık Dünya AİDS Günü sebebiyle hazırladığı film gösterim programı açıklandı. Programdaki tüm filmlerin kahramanları eşcinseldi.

Aslında hak da vermek gerekir; pek çok AİDS'li birey öyküsü anlatan filmde HİV+ ya da AİDS hastası olan karakter aynı zamanda EBTT. Benim gibi konuyla az çok ilgilenenler ilk peşin on - on beş film sayabilirler sanırım; Longtime Companion, It's My Party, Angels In America, Latter Days, Philadelphia, And The Band Played On, Parting Glances, Laramie Project, The Event, An Early Frost… Durum böyle olunca, yani beyazperde AİDS'i bir EBTT hastalığı olarak lanse edince, film gösterim programı yaparken de, ayaklarda çıkan küçük lekeleri anlamlandırırken de sorun yaşayabiliyor insan.

Bugün AİDS'in sadece EBTT bireylerde görülmediği, hatta daha çok EBTT-olmayan bireylerde saptandığı bilinen bir şey. Ama her şey bu kadar kolay değil. AİDS'i bir EBTT birey hastalığı olarak kodlayan filmler ve kitaplar yüzünden, yerli yersiz şüpheler, ömür törpüsü korkular bazı beden ve zihinleri oldukça yıpratıyor.


Serdar Soydan


Önceki

 
GL KÜLTÜRÜ

GLK EDİTÖRÜ'NDEN

DERDİNİ SÖYLEMEYEN

EŞCİNSEL DEHALAR

TARİHİN PEMBE
SAYFALARI


ROMEO & ROMEO

JULIET & JULIET

KADIN KADINA

ERKEK ERKEĞE

CİNSİYYET
(GL haber)

MİTLER

GLK MÜZİK

GLK KİTAP

GLK SİNEMA

SAĞLIK

SÖZLÜK

CİNSEL BİLGİLER

MEKANLAR

Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin

 

Bu Sayfayı Beğendiysen Arkadaşına Yolla