Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR


Derdini Söylemeyen...

Soru:
Merhaba
Ben ailemden ayrılıp İstanbul'a üniversite için geldiğimden beri, yani aşağı yukarı üç yıldır kendi çevresine "out" olmuş bir eşcinselim. Kabullenme ve barışma ile ilgili pek sorun yaşamadım ve bu sorunsuzluk beraberinde rahatlık getirdi. Arkadaşlarımın hepsi gey olduğumu biliyor, bilmeyen ise kısa sürede öğreniyor. Bundan rahatsızlık duymuyorum. Ama özellikle bu okul yılının başından itibaren durum öyle bir hale geldi ki, arkadaşlarım benimle eşcinsellikten başka bir şey konuşmaz oldular. Ben de bu konuyu açıyorum, hep bundan bahsediyorum sanıyorum. Ama bir yandan da kendimi saklamak bana dürüst gelmiyor. Ancak hırsızlar ve suçlular saklanır. Ben ne hırsız ne de suçluyum. Bu konudaki fikirleriniz nedir acaba?
Serkan


CEVAP:
Selam Serkan,
Bence sen esas zorlu kısmı ağrısız sancısız atlattığın için öncelikle sevinmelisin. Kendine açılmak "coming out" sürecinin en zor kısmıdır ve sen bunu başarmışın. Arkadaş çevresine açılmaksa ikinci büyük adım. Birçok gey ve lezbiyene örnek gösterilebilirsin. Yaşadığın sorun ise belli bir denge sağlanamadığında gerçekten can sıkıcı olabilir. Bu bir ikilem gibi görünüyor değil mi? Saklansan bir türlü açılsan bir türlü.


Peki hem eşcinsel kimliğini onurla taşımak, hem de bu kimliğin en ön planda olmamasını sağlamak nasıl mümkün olacak? Eşcinsellik konusunu çoğu zaman sen açıyorsun anladığım kadarıyla. İlginçtir ki aynı şeyleri ben de yaşadım ve öyle bir zaman geldi ki artık ben adımın önüne "gey" sözcüğü konulmadan anılmaz oldum. Ama galiba biz "out" geyler bunu kendimiz yaratıyoruz.

Konuşacak konu bulamadığımızda eşcinsellik konusunu açıyoruz. Bu da işimize geliyor çünkü ortadaki konu bu olduğunda konunun "uzmanı" olarak tüm dikkatlerin bizim üzerimizde toplanması garantileniyor. Belki başka öyle güzel özelliklerimiz var ki, eşcinselliğin verdiği "farklılık" ve "ilginçlik"ten çok daha fazlasını bize sağlayacak. Fakat her zaman ilgi sevgi isteyen ego biraz da tembeldir. En kolay olanı zaten hazırdaki malzemeyi kullanmak.

Bazı insanlar esprili, komiktir ve hep çevrelerinde insan dolar taşar. Bu onların yazgısıdır ve bununla mutlu olurlar. Ya da çok akıllıdır, çok sevecendir. Bir özellik onları popüler yapar. Eşcinsellik ise, hele bir de "hoşgörülü" bir ortamdaysa ilgi odağı olmak için yeter de artar. Sonunda zeki Serkan, esprili Serkan, yakışıklı Serkan, çalışkan Serkan gider ve sadece gey Serkan kalır.

Bunu değiştirmek elinde, elimizde. Eşcinsellik sevdiğin yemekleri sayarken arada geçen bir yemek adı kadar sıradan olmalı. Bu sıradanlaştırmayı yapmak için de, insanların seni bu kimliğin olmadan da ilginç bulacaklarını anlaman gerekli. Böyle sıra dışı bir özelliğe sahip olmasan da sen değerlisin! Cinsel yönelimin seni ikinci sınıf biri yapmadığı gibi göklere çıkaracak bir araç da değil. Eşcinselliğin sahip olduğun tek şey değil...

SevgilerSORU:
Merhaba, Bu sizin yayınladığınız açıklamalardan dolayı hayata, yaşama bir kat daha bağlılık duymaya başladım. Daha önceleri bu gl duygularıyla yaşamak bana utanç veriyor ve ölmeyi düşünüyordum. Ama baktım ki her şey tam tersi, güzel oldu bu açıklamalar, beni biraz rahatlattı. Ama tek sorunum kendim gibi yaşayabileceğim bir arkadaş bulabilmek. En son birine aşıktım ve halen bu aşkı yaşıyorum. Ama ne yazık ki aşağılanıyorum ve hor görülüyorum. Bu da ölüme koşuş oluyor. Duygusallığı yaşayabilmek için kendim gibi bir arkadaş bulmak istiyorum. Bu konuda bana nasıl yardım edebilirsiniz? Yardımlarınızı bekliyorum.

CEVAP:
Merhabalar, İnsanın içinde bir farklılık hissetmesi ve bunun çevresindekiler tarafından kabul edilmeyeceğinden emin olmak ne sıkıntı verici bir duygu değil mi? Biriktirmek, içine atmak, yaşamı koca bir gedikle sürdürmek. Oysa ki o boşluğa sığdırılabilecek yepyeni bir dünya vardır ve o dünya sana o kadar uzak gelir ki. Hele bir de seni mutlu edecek şeylerin de var olduğunun bilincindeysen, şu anki durumunun tek çözüm olmadığını biliyorsan.

Birçok genç eşcinsel hep "sadece kendisi" olduğunu düşünür. Ortaokul ve lise hayatı boyunca da heteroseksüellere aşık olur çünkü çevresindeki tek alternatifi onlardır. Ancak bir heteroseksüel ve eşcinselin duygusal bir ilişki yaşaması doğaları gereği pek mümkün değil. Dahası, cinsiyetçi bir heteroseksüele çatarsanız, kendi cinsel yöneliminin size bir üstünlük sağladığını düşünür ve sizi hor "görür". Bilmemiz gereken, eşcinsel olmanın bizi daha aşağı bir insan yapmadığı, kişiliğimizi, insanlığımızı etkilemediği. Eğer ben zeki bir insansam, iyi bir insansam, eşcinsel olmam bu pozitif özellikleri benden almaz.

İnsanın kendini anlayabileceği, bir şeyler paylaşabileceği arkadaşları olması ise çok önemlidir. Bu "tek ben varım" psikolojisinden kurtulup, o kocaman boşluğu doldurmamıza yardımcı olur. Başka eşcinsellerle tanışmanın ise birçok yolu vardır. Ancak benim size önereceğim, Lambdaİstanbul'un destek toplantılarına katılmanız. Orada bulacağınız ortam, alternatifiniz olan internet sohbet kanalları ya da barlardan daha sağlıklıdır. Yeni bir dünyaya kapınızı bu şekilde açabilirsiniz. Lambda'nın web sitesinden gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz: www.lambdaistanbul.org

Uğur Alper

Geri

GL KÜLTÜRÜ

GLK EDİTÖRÜ'NDEN

DERDİNİ SÖYLEMEYEN

EŞCİNSEL DEHALAR

TARİHİN PEMBE
SAYFALARI


ROMEO & ROMEO

JULIET & JULIET

KADIN KADINA

ERKEK ERKEĞE

CİNSİYYET
(GL haber)

MİTLER

GLK MÜZİK

GLK KİTAP

GLK SİNEMA

SAĞLIK

SÖZLÜK

CİNSEL BİLGİLER

MEKANLAR

Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin

 Bu Sayfayı Beğendiysen Arkadaşına Yolla