Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR


Dr. Nesrin Yetkin
cinsel@minidev.com

Cevaplar                                      Güncelleme: 20. 08. 2003
ÖNEMLİ NOTLAR:
* Şu sıralarda hemen her soru mesajı virüs taşıyor. Bu bakımdan yanıtlarda geçici aksamalar yaşanabilir. Sorularınızı tek tek yanıtlama olanağım olmadığı için, konuları başlıklar altında toplayarak yanıtlıyorum. Önceden yanıtlamış olduğum soruyu aynen tekrar yanıtlamıyorum. Sorunuzu sormadan, önceki cevapları inceleyerek istediğiniz bilgiye ulaşabilirsiniz.
* Cinsel sorunlarınızın tedavisi için, başvurabileceğiniz tüm resmi kurumların ve bazı özel merkezlerin telefonlarını,"Cinsellikle ilgili sağlık kuruluşları" bölümümüzde bulabilirsiniz.
*
Size özel bir yanıt göndermem ya da sizi telefonunuzdan arayarak iletişim kurmam mümkün değil. Bu posta kutusunun işlevi, 'kişisel' danışma veya tedavi değil, 'genel' bilgilendirme ve danışma olanağı sağlamak, yol göstermek. Bu nedenle, hem kendinizin hem başkalarının sorularının
yanıtlarını bu sayfalardan izleyerek yararlanabilirsiniz.


Kızlık zarı bozulmadan kürtaj olur mu?
Kürtaj, rahmin iç tabakası ve içindeki ceninin vajina kanalından girilerek çıkartılması şeklinde bir ufak cerrahi müdahaledir. Kızlık zarı ise vajina girişinden birkaç santim geride bulunan ince bir zardır. Bu cerrahi müdahale sırasında zar ortadan kalkacaktır.


Eşcinsellik teşhisi nasıl konur?
Eşcinsellik bir hastalık veya bozukluk değil, bir cinsel yönelim olduğundan herhangi bir tanı yöntemi de söz konusu değildir. Her birey kendi cinsel yöneliminin ne olduğunu, ergenlik veya erken erişkinlik dönemlerinde kendi fark eder. Gene her birey kendi cinsel yönelimini istediği zaman istediği kişilere açıklayabilir ya da kendine saklayabilir. Başka birisinin cinsel yönelimini, ancak kendi söylediğinde bilebiliriz. Herhangi birinin cinsel yönelimi, o kişinin cinsel eşi dışında hiç kimseyi de ilgilendirmemelidir.

Vajinismus mu, zar mı kalın?
Vajinismus ve Kızlık Zarı konulu ana yazılarımdan ve önceki yanıtlarımdan da ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz. Vajinismus tanısı, cinsel yaşam öykünüz ve cinsel birleşme girişimlerindeki yaşantılarınız ile kolayca konabilir. Birkaç kez kanama olması, kızlık zarının kısmi zedelenmelerini düşündürüyor. Cinsel birleşme girişimlerinde acı, kasılma olması, penisin tam girememesi vajinismus düşündürür. Zaman geçirmeden bir cinsel tedavi uzmanı ile görüşmeniz uygun olur.

Çeşitli tedavilerle düzelmeyen erken boşalma
Cinsel terapi, erken boşalma sorununda etkin bir yöntemdir. Yan etki olarak boşalma süresini geciktiren ilaçların ya da geciktirici sprey ve kremlerin etkileri ise, kullanıldıkları süre ile sınırlıdır ve boşalma kontrolunun öğrenilmesini sağlamazlar. Boşalma süresini geçici olarak uzatan yöntemlerle, boşalma refleksi üzerinde denetim kazandırmayı hedefleyen cinsel terapinin mantığı birbirine benzemez. Durumunuz hakkında karar
verebilmek için, cinsel yaşam öykünüzün, cinsel işlev bozukluğu ve tedavi öykünüzün ayrıntılı değerlendirilmesi gerekir. Başarısız tedavi girişimleriniz olduğu için, deneyimli bir cinsel tedavi uzmanı ile görüşmenizde yarar var.

Nişanlımın Geçmişte Anal İlişki Kurup Kurmadığı Nasıl Anlarım?
Bir kişi uzun süre anal ilişki kurduysa ve anüste şekil değişiklikleri oluştuysa hekimler muayene sırasında bunu anlayabilir. Ancak, her zaman anüste değişiklik olmaz, az sayıdaki ilişki saptanamaz. Uzun süreli bir ilişkinin en temel özelliklerinden birinin güven olduğunu da düşünürseniz, bunu nişanlınızla konuşmak daha emin bir yol olabilir.
Prezervatif Arkadan Yırtılırsa AIDS Bulaşır mı?
Prezervetifin içindeki sıvıların, sizin bedeninize bulaşması söz konusu ise, prezervatifin cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve gebelikten koruma özelliğini yırtılarak kaybettiğini söyleyebiliriz. Küçük bir yırtılma ile, sıvılar prezervatif içinde kaldıysa, herhangi bir bulaşma olmamıştır.

Penis Üzerinde Kıllar
Penis üzerindeki kılları jilet veya tüy dökücü kremlerle yok etmeye çalışmak onları arttırabilir. Bu konuda bir üroloji uzmanına danışmanız yararlı olabilir.

Sık Gece Boşalması ve Gelişme Yavaşlaması
Ergenlik dönemindeki erkeklerin gece boşalmaları olması son derece normal bir durum olup bedensel gelişmeyi yavaşlatıcı bir etkisi yoktur. Boy uzaması da, boşalma gibi ergenlik döneminin özelliklerinden biri. Her ergende her özellik farklı zamanlarda öne çıkabilir.

18 Yaşındayım, Şiddetli Erken Boşalmam Var
Erkek Cinsel Organlarının İşlevleri ve Erken Boşalma konusundaki ana yazılarımda da görebileceğiniz gibi, boşalma denetimi cinsel deneyimle kazanılan bir özellik. 18 yaşında, ergenlikten erişkinliğe geçme dönemindeki bir erkeğin boşalmasını denetlemesi beklenmez. Bireysel ve eşli cinsel etkinliklere girdikçe, cinsel deneyiminiz arttıkça boşalmanızı denetleyebilmeye başlarsınız. Erken boşalma, birçok cinsel deneyimi, düzenli bir cinsel yaşamı olan ve cinsel birleşme sırasında boşalmasını denetleyemeyen erkekler için söz konusu olabilir.

Hamilelik Nasıl Anlaşılır?
Kadınların gebe kaldığının ilk belirtisi adet kanamalarının kesilmesidir. Ayrıca idrar ve kanda, gebelik sırasında ortaya çıkan bazı maddeleri saptayan çeşitli gebelik testleri vardır.

Eşim kendi kendini tatmin ediyor

Masturbasyon (kendi kendini tatmin etme), kadınların da erkeklerin de, çocukluktan itibaren ve yaşam boyunca yaptıkları bireysel bir cinsel etkinliktir. Eşinizin masturbasyon yapması, sizinle olan cinsel yaşamını etkilemez. Bu konuda Masturbasyon konulu ana yazılarımdan ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz. Bu durum sizi rahatsız etmeye devam ederse, eşinizle birlikte bir cinsel tedavi uzmanı ile görüşmenizde yarar var.

Testislerin birinin küçük olması çocuk yapmayı engeller mi?
Birçok erkekte testisler eşit büyüklükte değil, biri diğerine göre daha küçüktür. Çocuk sahibi olmaya engel olmaz.

Hemcinslerime ilgi duyuyorum, hormon takviyesi işe yarar mı?
İnsanlar kendi cinslerine, karşı cinse veya her ikisine de cinsel ilgi duyabilir. Cinsel Yönelim ve Eşcinsellik ile ilgili ana yazılarımdan ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz. Kişinin cinsel yönelimini değiştirebilecek herhangi bir şey yoktur. Hormon kullanımı, sadece hormon eksikliği durumlarında yararlı bir tedavidir. Durumunuz hakkında karar vermeden önce, cinsellik alanında çalışan bir psikiyatrist veya klinik psikolog ile görüşmeniz uygun olur.

Jinekolojik muayene gerekliliği
Cinsel yaşamı olsun ya da olmasın, her kadının kendine uygun bir kadın hastalıkları uzmanı tarafından, belli aralıklarla muayene ve kontrol edilmesi sağlığı açısından gereklidir. Akıntı, adet düzensizlikleri, ara kanamalar, ağrı, döküntü, kaşıntı gibi yakınmalarda da mutlaka bir kadın hastalıkları uzmanına muayene olunmalıdır. Cinsel yaşamı olan kadınlar için, gebeliği önleme ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar açısından da jinekolojik kontrol önem taşır.

Annem jinekoloğa götürecek, cinsel ilişkim anlaşılır mı?
Jinekolojik muayene sırasında, kızlık zarının olup olmadığı anlaşılır. Hekimin sizi yalnız muayene etmesini isteyebilir, muayene bulgularınızın açıklanmasına onay vermediğinizi belirtebilirsiniz.


Diğer cevaplar ve konular için tıklayın

CİNSEL YAŞAM

CY EDİTÖRÜ'NDEN


CİNSEL SAĞLIK
KURULUŞLARI


LİNKLER

CİNSEL
YASALAR
YASAKLAR


SORULARINIZIN
CEVAPLARI


Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin