Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR

Dr. Nesrin Yetkin
cinsel@minidev.com


Cevaplar Güncelleme: 09. 01. 2003

ÖNEMLİ NOTLAR:
* Şu sıralarda hemen her soru mesajı virüs taşıyor. Bu bakımdan yanıtlarda geçici aksamalar yaşanabilir. Sorularınızı tek tek yanıtlama olanağım olmadığı için, konuları başlıklar altında toplayarak yanıtlıyorum. Önceden yanıtlamış olduğum soruyu aynen tekrar yanıtlamıyorum. Sorunuzu sormadan, önceki cevapları inceleyerek istediğiniz bilgiye ulaşabilirsiniz.

* Cinsel sorunlarınızın tedavisi için, başvurabileceğiniz tüm resmi kurumların ve bazı özel merkezlerin telefonlarını,"Cinsellikle ilgili sağlık kuruluşları" bölümümüzde bulabilirsiniz.

*
Size özel bir yanıt göndermem ya da sizi telefonunuzdan arayarak iletişim kurmam mümkün değil. Bu posta kutusunun işlevi, 'kişisel' danışma veya tedavi değil, 'genel' bilgilendirme ve danışma olanağı sağlamak, yol göstermek. Bu nedenle, hem kendinizin hem başkalarının sorularının yanıtlarını bu sayfalardan izleyerek yararlanabilirsiniz.


Giyinik Sevişmeden Sonra Gelen Kan
Kızlık zarının zedelenmesi ve buna bağlı olarak kan gelmesi için, vajinaya herhangi bir şeyin girmiş olması gerekir. Giyinik olmanıza rağmen, cinsel eşiniz, vajinanıza parmak veya cinsel organı ile kısmi de olsa giriş yaptıysa kızlık zarı zedelenebilir. Böyle bir giriş olmadıysa, kızlık zarı konusunda endişelenmenize gerek yok. Sevişme sırasında, cinsel açıdan uyarılmanız ve orgazm olmanız, bu sırada cinsel organlarınızda oluşan kasılmalar, bazen rahim içinde kalmış eski kanın dışarı çıkmasına neden olabilir. Kızlık zarının zedelenmesinde açık renkli kan gelirken,eski pıhtılaşmış kan kahverengi olur.

Erken Boşalmanın Eşlere Etkisi ve Tedavi

Erken boşalma, çok sık rastlanan ve cinsel tedavi ile birkaç ayda düzelebilen bir cinsel işlev bozukluğudur. Ancak erken boşalma nedeniyle her cinsel ilişkide yaşanan hayal kırıklığı, bu nedenle çıkan tartışmalar eşlerin arasında sorun yaratabilir. Her iki eş de çeşitli kırgınlık ve küskünlükler yaşayabilir. Nasılsa aynı hayal kırıklığı yaşanacak beklentisi, eşlerin cinselliğe ilgilerinde azalmaya neden olabilir. Elbette her erken boşalma sorunu aynı şiddette değildir ve her çift genel ilişkilerine de bağlı olarak bu cinsel soruna farklı tepkiler verir. Bu konuda yardım alabileceğiniz yerlerin telefonuna, bu sitenin "Cinsel Sağlık Kuruluşları" bölümünden ulaşabilirsiniz.

Giriş Sırasında Penisin Sertliğini Kaybetmesi
Sevişme sırasında penisin önce sertleşip, tam vajinaya giriş aşamasında sertliğini kaybedip gevşemesi, tamamen psikolojik nedenli bir cinsel işlev bozukluğudur. Bu cinsel sorun karşısında erkeğin de kadının da nasıl davrandığı, nasıl bir tepki verdiği çok önemli olabilir. Her erkek zaman zaman böyle bir sorun yaşayabilir, ama bazen bu durum süreklilik kazanır. Genellikle cinsel eşlerin, sertlik kaybını her şeyin sonu olarak görüp, aşırı önemsemesi, olumsuz tepkilerin kaynağı olduğu gibi sorunun kalıcı hale gelmesinin de nedenidir. Olası olumsuz tepkilerinizle, sorunu daha fazla pekiştirmeden, hemen bir cinsel tedavi uzmanına başvurmalısınız.

Doktora Gitmeden Doğum Kontrol Hapına Başlamak Ülkemizde ne yazık ki birçok ilaç doktor önerisi olmaksızın kullanılabilmekte. Bu doğru bir uygulama olmadığı gibi, bir psikiyatri uzmanı olarak benim, herhangi bir doğum kontrol yöntemini önermem de uygun değildir. Bir kadın hastalıkları uzmanına, herhangi bir aile planlaması veya ana-çocuk sağlığı merkezine başvurmanız uygun olur.

Erken Boşalma Ve Penis Ameliyatı
Erken boşalma cinsel tedavi ile bir kaç ay içerisinde düzelebilen bir cinsel işlev bozukluğudur. Boşalma olduktan sonraki ikinci birleşmede vajinal ortamın aşırı ıslaklığı yıkama ile ortadan kaldırılabilir. Penisinizin tamamen normal olan boyunu uzatacak veya kalınlığını arttıracak herhangi bir ameliyat olmadığı gibi, erken boşalma gibi kısa sürede düzelebilecek bir cinsel işlev bozukluğu için, böyle bir şey düşünmek tamamen gereksizdir. Eşinizle birlikte, bir cinsel tedavi uzmanına başvurmanız uygun olur.

Bir Erkeğin Anüsünü Uyararak Orgazm Olması
Anüs bölgesi, erkeklerde de kadınlarda da cinsel açıdan duyarlı bir bölgedir. Kişinin bedenindeki herhangi bir erotik bölgeyi uyararak orgazm olması mümkündür. Hangi erotik bölgemizi uyararak orgazm olduğumuzun, cinsel yönelimimizle bir ilgisi yoktur. Cinsel yönelim, daha çok kime cinsel ilgi duyduğumuz, kiminle cinsel ilişki yaşamak istediğimiz ve erotik fantezilerimizle belirir. Yalnızca anüsünüzü uyararak orgazm olmanız, gay olduğunuz anlamına gelmez.

Ayak Fetişisti
Fetişizm tedavisi veya cinsel eşinizle ilişkileriniz konusunda danışmak için, bir cinsel tedavi uzmanına danışabilirsiniz.

Yeni Evli Bir Erkeğin Erken Boşalma Sorunu
"Erken boşalma" konusundaki ana yazılarımdan ayrıntılı bilgi edinebileceğiniz gibi, erkeklerde boşalma denetiminin gelişebilmesi için düzenli bir cinsel yaşamın olması gerekir. Bu nedenle çok genç veya çok deneyimsiz erkeklere "erken boşalma" sorunu var diyemeyiz. Geciktirici spreyler veya ilaçlar, boşalma denetimini öğretmez, erkeğin uyarılmasını geciktirerek, boşalma süresini geçici olarak uzatırlar. 6-12 aylık düzenli bir cinsel yaşamınız olduğu halde, boşalmanızı denetleyemediğinizi düşünüyorsanız, eşinizle birlikte bir cinsel tedavi uzmanına başvurabilirsiniz.

Erkek Spermi Kadında Allerji Yapar Mı?
Spermler protein yapısındadır, çok alışıldık bir durum olmamakla beraber, kadında allerjik tepkiye neden olabilir. Ancak eşinizin cinsel birleşme sırasında veya sonrasında duyduğu acının bedensel veya psikolojik başka nedenleri de olabilir. Eşinizin öncelikle bir kadın hastalıkları uzmanına başvurması uygun olur.

Cinsel Birleşmede Acı

Cinsel birleşmenin kısmen gerçekleşebildiğini, penisin ilerlemesi durumunda acı duyduğunuzu söylüyorsunuz. Bu durum, hafif bir vajinismus durumunu düşündürüyor. Bir cinsel tedavi uzmanına danışmanızda yarar var.

Vajinismus Tedavisi
Vajinismus, cinsel tedavi ile kısa sürede düzelebilen ve tekrarlamayan bir cinsel işlev bozukluğudur. Eşinizi muayene edip, cinsel birleşmeye engel bir durumu olmadığını söyleyen doktorlar, muhtemelen kadın hastalıkları uzmanıdır. Anlatılmak istenen vajinada bedensel bir sorun olmadığıdır. Zaten Vajinismus bedensel değil, psikolojik bir durumdur. En kısa zamanda cinsel tedavi yapan bir psikiyatrist veya psikolog´a başvurmanız uygun olur.

Boşalma Öncesi Sıvı İle Hamile Kalınır Mı?
Erkeklerde boşalma ile meni gelmesinden hemen önce yüksek uyarılma durumunu gösteren renksiz bir sıvı gelir, bunun hemen ardından da erkek yumurta hücrelerini, spermleri taşıyan meni boşalır. Ön sıvı içine sperm hücrelerinin karışması olasılığı vardır ve bu da döllemeye yani gebelik oluşumuna neden olabilir. Bunlar düşük olasılıklar olmakla birlikte mümkündür. Cinsel birleşme olmaksızın, sürtünme sırasında, vajinanın hemen önünde boşalma olursa gene gebelik olasılığı vardır. Bekaret, gebeliğe engel oluşturmaz. Kızlık zarı, meni ve erkek sperm hücrelerinin geçişine uygundur. Bunların hepsi bir arada, gebelik olasılığını çok düşürür, ancak imkansız değildir.

Eşim "Vajinal Orgazm" Olamıyor
Kadın cinsel fizyolojisi konusunda 1970´lerden beri, bilimsel olarak "vajinal orgazm" diye ayrı bir şey olmadığını, kadın orgazmının her zaman klitoristen kaynaklandığını biliyoruz. "Kadın cinsel organlarının yapısı ve işlevi" ve "kadınların orgazm bozuklukları" konulu ana yazılarımdan bu konuda ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz. Eşinizin birçok kadın gibi, elle veya oral yolla klitorisi doğrudan uyarıldığında orgazm olurken, cinsel birleşme sırasında dolaylı uyarı ile orgazm olamadığı anlaşılıyor. Cinsel birleşme sırasında penisin vajina içinde hareket ettiğini ve bu sırada klitorisin dışarıda yani uyarısız kaldığını düşünürsek, bu durum fizyolojik olarak daha iyi anlaşılabilir. Kadınların cinsel birleşme sırasında da orgazm olmalarını sağlayacak cinsel terapi teknikleri vardır. Bu konuda bir cinsel tedavi uzmanına danışabilirsiniz.
Diğer cevaplar ve konular için tıklayın


CİNSEL YAŞAM

CY EDİTÖRÜ'NDEN


CİNSEL SAĞLIK
KURULUŞLARI


LİNKLER

CİNSEL
YASALAR
YASAKLAR


SORULARINIZIN
CEVAPLARI


Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin

 Bu Sayfayı Beğendiysen Arkadaşına Yolla