Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR

Dr. Nesrin Yetkin
cinsel@minidev.com


Cevaplar Güncelleme: 20. 09. 2002

ÖNEMLİ NOTLAR:
* Şu sıralarda hemen her soru mesajı virüs taşıyor. Bu bakımdan yanıtlarda geçici aksamalar yaşanabilir. Sorularınızı tek tek yanıtlama olanağım olmadığı için, konuları başlıklar altında toplayarak yanıtlıyorum. Önceden yanıtlamış olduğum soruyu aynen tekrar yanıtlamıyorum. Sorunuzu sormadan, önceki cevapları inceleyerek istediğiniz bilgiye ulaşabilirsiniz.

* Cinsel sorunlarınızın tedavisi için, başvurabileceğiniz tüm resmi kurumların ve bazı özel merkezlerin telefonlarını,"Cinsellikle ilgili sağlık kuruluşları" bölümümüzde bulabilirsiniz.

*
Size özel bir yanıt göndermem ya da sizi telefonunuzdan arayarak iletişim kurmam mümkün değil. Bu posta kutusunun işlevi, 'kişisel' danışma veya tedavi değil, 'genel' bilgilendirme ve danışma olanağı sağlamak, yol göstermek. Bu nedenle, hem kendinizin hem başkalarının sorularının yanıtlarını bu sayfalardan izleyerek yararlanabilirsiniz.


Vajina büyüklüğü
Vajina esnek kaslardan yapılmış bir organdır. Ancak, yapısal özellikler veya çok sayıda vajinal yolla doğum gibi nedenlerle esnekliğini kaybedebilir. Bu durum cinsel ilişki sırasında alınan hazzı engelleyebilir. Kadın hastalıkları uzmanları,basit bir ameliyatla vajinayı daraltarak bu sorunu düzeltebilir. Kadın hastalıkları uzmanınızın önerdiği kas egzersizleri ile sorununuz düzelmediyse, ameliyatı yeniden tartışmanızda yarar var.

Kızlık zarı 10 yıl sonra dikilir mi?
Kızlık zarı ile ilgili kaygınız sürüyorsa, bir kadın hastalıkları uzmanına danışmanız uygun olur.

Erken boşalma ve utangaçlık
Erken boşalma, önceki yazı ve yanıtlarımdan da görebileceğiniz gibi, cinsel tedavi ile birkaç ayda düzelebilen bir cinsel sorundur. İnsanlar cinsel sorunlarını başka biriyle konuşmaktan her zaman utanabilirler. Ancak cinsel tedavi uzmanları, cinsellik alanında çalışan profesyonel sağlıkçılardır. Cinsel tedavi yapmak için alınan eğitimin önemli bir bölümü, kişinin kendi utangaçlıklarını olduğu kadar, danışan sorunlu kişilerin utanma duygularını da aşma becerisi kazandırmaya yöneliktir. Dolayısıyla cinsellik konusundaki utangaçlığınızı aşmak, sizden çok, başvuracağınız cinsel tedavi uzmanının işi olacaktır. Cinsel sorunu için yardım isteyen herkes, ilk görüşmede utanıp zorlanır, ama görüşmeler ilerledikçe hızla rahatlar.

Sertleşmiş durumda 15 santim penis
Penis yumuşak halde iken küçük olabilir, bunun hiçbir önemi yoktur. Penisin işlevini belirleyen, cinsel uyarılma sırasında kanla dolma sonucu sertleşip genişleme yeteneğidir. Sertleşmiş durumda 15 cm. olan penisiniz, normal penis ebadının üst sınırına yakın görünüyor. Bu konuda kaygılanmaya devam ederseniz, penis boyunuz değil, kaygılarınız için bir cinsel tedavi uzmanı ile görüşmenizde yarar olabilir.

Küçük penis ve erken boşalma
Erkeklerin boşalma işlevini denetlemeyi öğrenmelerinde, penis boyları değil, cinsel deneyimleri ve ilişki sıklıkları önem taşır. Penisleri büyük olan erkeklerin boşalmalarını daha iyi denetlediklerini söylemek de mümkün değildir. Dolayısıyla, boşalmanızı denetlemek için, bir cinsel tedavi uzmanına başvurmalısınız.

Menopozda Cinsel İstek
Menopoz döneminde kadınların cinsel işlevlerinde hormonların azalmasına bağlı bazı değişiklikler olur. Cinsel istek yalnızca hormonlar nedeniyle değil, yaşam koşulları, araya giren başka hastalıklar, kadının kendi cinselliğini algılamasında ve ilişkilerindeki değişiklikler nedeniyle de azalabilir. Cinsel etkinlik sırasında, kadın daha geç ve daha zor uyarılır, vajinanın ıslanması azalır. Orgazma daha geç ulaşır ve orgazm şiddetinde azalma olabilir. Bunların hepsinin birden olması gerekmez, menopoz bir süreçtir. Ayrıca hormon tedavileri bu değişiklikleri azaltmakta çok yararlıdır.

Erken Boşalma ve Erotik Konuşmalar Sırasında Boşalma
Erken boşalma, önceki yazı ve yanıtlarımda görebileceğiniz gibi, erkeğin cinsel uyarılması arttığında, boşalmanın denetimsiz bir refleks olarak ortaya çıkmasıdır. Erkeğin cinsel ilişkilerinin seyrek olması hem boşalma denetiminin öğrenilmesini engeller, hem de boşalma süresinin çok kısalmasını sağlar. Cinsel eş olarak düşünülen biriyle karşılıklı veya telefonla yapılan erotik konuşmalar sırasında, erkeğin cinsel açıdan uyarılması normal ve beklenir bir durumdur. Boşalma denetimi olmayan ve çok seyrek cinsel ilişkide bulunan erkekler bu konuşmalar sırasında hızla boşalabilirler. Erken boşalma için bir cinsel tedavi uzmanına başvurmanızda yarar var.

Adet Gecikmesi ve Gebelik
Cinsel yaşamı olan, korunmayan, genç ve sağlıklı kadınlarda, adet gecikmesi öncelikli olarak gebelik olasılığını düşündürür. Ancak elbette gebelik, adet gecikmelerinin yalnızca bir nedenidir. Gebelik kararını idrar veya kanda yapılan hormon testleri ile ve/ veya kadın hastalıkları uzmanı muayenesi ile vermek mümkündür. 15 günlük adet gecikmesi durumunda, vakit geçirmeden bir kadın hastalıkları uzmanına başvurmanız uygun olur.

Tüm Bedende ve Peniste Kıllanma
Aşırı kıllanma veya bedenin kıllanmasındaki değişiklikler, bazı hormon hastalıkları sırasında görülebilir. Bedeninizdeki ve penisinizdeki kılların başka insanlardan çok fazla olduğunu düşünüyorsanız, bir endokrinoloji uzmanına başvurabilirsiniz. Ancak bir hastalığa bağlı olmadan, yapısal olarak fazla kıllı olmanız, cinsel işlevlerinizi etkilemez. Kıllar nedeniyle cinsel ilişki kurmaktan kaçınmanız için bir cinsel tedavi uzmanına danışabilirsiniz.

Sünnet Derisinin Az Kesilmesi
Sünnet derisinin tamamen alınmamış olmasının herhangi bir sakıncası yoktur. Eşinizin alacağı cinsel hazzı azaltmaz ya da arttırmaz. Penis başının üzerindeki deri parçası ancak penis duyarlılığını azaltabilir. Bu da erken boşalmaya neden olmayacağı gibi, ancak uyarılmayı geciktirerek boşalma süresini uzatabilir. Bu kalıntı deri ile ilgili başka bir kaygınız varsa, bir üroloji uzmanına danışabilirsiniz. Bu deri parçasının neden olduğunu düşündüğünüz bir erken boşalma sorununuz var ise, ayrıca bir cinsel tedavi uzmanına başvurmanız uygun olur.


Cinsel Birleşme Sırasında Sertleşme Güçlüğü
Masturbasyon ve sevişme sırasında penisiniz sertleşiyor ve cinsel birleşme denendiğinde sertlik kayboluyorsa, bu sertleşme güçlüğünün psikolojik kökenli olduğunu düşünürüz. Bu konuda daha ayrıntılı bilgi edinmek için Sertleşme Bozukluğu konusundaki ana yazılarımı okuyabilirsiniz. Bu sorun için, cinsel tedavi alanında çalışan bir psikiyatri uzmanına veya psikologa başvurmalısınız. Tarif ettiğiniz gibi kısa süreli cinsel sorunlar, uygun cinsel tedavi ile görece kısa sürede düzelebilir.


Parmak ile Kızlık Zarı Bozulması
Kızlık zarı vajina girişinden birkaç santim içeridedir. Vajina içine giren penis, parmak, tampon ya da başka herhangi bir cisim ile bozulabilir. Kızlık zarı konusundaki önceki yanıtlarımda da görebileceğiniz gibi, zarın ortasında değişen büyüklüklerde bir delik vardır. Bu delikten daha ince olup, raslantısal olarak giriş açısı zarın deliğine denk gelen küçük cisimler kızlık zarını zedelemeyebilir.


Eşcinsellik ve Depresyon
Eşcinsellik konusundaki eski yazılarımdan ayrıntılı bilgi edinebileceğiniz gibi, toplumsal değer yargıları ve homofobi nedeniyle, eşcinsel veya biseksüel cinsel yönelimler sıklıkla depresyon veya başka psikiyatrik tepkilere yol açabilir. Ancak hiç kimsenin cinsel yönelimi depresyon veya başka bir psikiyatrik tablo nedeniyle değişmez ya da çeşitlenmez. İntihar düşüncelerinin eşlik ettiği bir depresyon tablosu için mutlaka profesyonel yardım almanız gerekir. Biseksüel cinsel yöneliminizi kabul etmenizde bir sorun varsa, elbette bu konu da tedavinizin bir parçasını oluşturmalıdır. En kısa zamanda bir psikiyatri uzmanına başvurmanız uygun olur.Diğer cevaplar ve konular için tıklayın


CİNSEL YAŞAM

CY EDİTÖRÜ'NDEN


CİNSEL SAĞLIK
KURULUŞLARI


LİNKLER

CİNSEL
YASALAR
YASAKLAR


SORULARINIZIN
CEVAPLARI


Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin

 Bu Sayfayı Beğendiysen Arkadaşına Yolla