Ana Sayfa

Demokrasi
Dikkat Çekenler
Önce Demokrasi
AB Yolunda
Haklarımız
Savaşa Hayır
Sivil Toplum
Sivil Anayasa
Minidev'in Amacı

Kültür
K Dergisi
Kültür-Sanat
Çevre
Gey-Lezbiyen Kültürü
L.G.B.T.T Yazıları
Alternatif Tıp
Başucu Yazıları
Cinsel Yaşam
Doğan Cüceloğlu İle
İletişim Dünyası

Farklı Renkler,
Farklı Kültürler

Süryani Kültürü
Yahudi Kültürü
Ermeni Kültürü
Rum Kültürü

Diğer
Minidev'de yazmak
ister misiniz?

Reklamlarınız İçin
İletişim

YAZARLAR

Güncelleme: 11.05.2001
İşçilere Serbest Dolaşım

Arupa Komisyonu, 11 Nisan tarihinde yaptığı toplantıda, katılımın ardından orta ve doğu Avrupa ülke çalışanlarının AB içinde dolaşımının aşamalı olarak sağlanmasına ilişkin siyasi duyarlılık sorunu, katılım müzakerelerinin en önemli konularından birisini oluşturuyor. Komisyon bu çerçevede tarafların isteklerine saygılı olmaya çalışan bir politika izleme gayreti içinde.

İşçilerin serbest dolaşımını öneren geçiş düzenlemelerinde Komisyon esnekliğin altını çiziyor. Komisyon planında, işçilerin serbest dolaşımını öneren geçiş düzenlemelerinde komisyon esnekliğin altına çiziyor. Komisyon planında, işçilerin serbest dolaşım hakkını bütünüyle kullanabilmelerini ve Üye Ülkelerin bu süreyi iki yıl daha Ülkelerin aday ülkelerden gelecek işçilerin serbest dolaşımınn önündeki kısıtlamalarını yedi yıl içinde tamamlamaları şartıyla Üye Ülkelere istedikleri gibi davranma olanağı sağlıyor.

Üye Ülkeler, herhangi bir zamanda kısıtlamaları azaltabilecek hatta kendi yerel gereksinim ve şartlarına bağlı olarak ulusal işgücü piyasalarını tamamiyle açabilecekler. İlk katılımdan iki yıl sonra Komisyon, işçilerin dolaşimının etkisine ilişkin olgulara dayalı bir rapor hazirlayacak ve Konsey'e geçiş sürecindeki kısıtlamaların süresini kısıtlamaya ya da bu kısıtlamaları kaldırmaya yönelik öneride bulunabilecek. Katılımdan beş yıl sonra ise, herhangi bir Üye Ülke, dolaşımın kısıtlamasına yönelik olarak kedi ulusal mevzuatındaki hükümleri en fazla iki yıl daha koruyabilecek.


Genişlemeden Sorumlu Komisyon Üyesi Gunter Verheugen, planın sunumunu yaparken hiçbir Üye Ülkenin iki yıllık ek süreye başvurmasını beklemediğini, bunun ulusal duyarlılıkları karşılamak için kuramsal bir olanak oldugunu ifade etti. Nüfuslarının küçük olması ve işsizlik oranlarının AB ortalamasının altında kalması nedeniyle AB Üye Devletlerine psikolojik anlamda sorun yaratmayacak iki ülke, Malta ve Kıbrıs geçiş sürecine ilişkin bu geçiş tedbirleri kapsamına alınmayacak. Tedbirler yalnızca işçilere yönelik olacak, hangi aday ülke vatandaşı olursa olsun çalışmanın dışında başka amaçlar için gelen hiç kimsenin dolaşxım hakkı engellenmeyecek.

Avrupa Komisyonu Türkiye Temsilciliği Yayını olan
Güncel Haber Bülteni Nisan 2001 Sayısından alınmıştır.


AVRUPA YOLUNDA
AB EDİTÖRÜ'NDEN
AB'NİN FAALİYETLERİ

AB YOLUNDA
KÜÇÜK BİR ARŞİV


Yazarlar

Merih Akalın

Zehra Akdoğan

Cengiz Aktar

Uğur Alper

Orhan Bahçıvan

Dr. Arı Balcı

Rüstem Batum

Şabo Boyacı

Doğan Cüceloğlu

Şuayip Dağıstanlı

Dilek Dalaklı

Önal Demirci

Tuğrul Eryılmaz

Aynur Gedik

Dr. Mehmet Gürsel

Hakan Kuyucu

Sevin Okyay

Hakan Onum

Dr. Erhan Özer

Dr. Ender Saraç

Robert Schild

Cem Şen

Aykut Tankuter

Umur Talu

Anna Turay

Metin Yahya Üster

Aret Vartanyan

Dr. Nesrin Yetkin

Erol Yurderi

Servisler
YENI Okurdan

Bizi desteklemek
İster misiniz?


Yardım

E-posta

Favorilerinize
Ekleyin


miniDEV'i Tavsiye Et

İletişim

miniDEV'i
Ana Sayfanız yapın

Reklamlarınız İçin

 Bu Sayfayı Beğendiysen Arkadaşına Yolla